Jump to content

ccd ερωτηση για αγορα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερομαι για αγορα ccd καμερας κυριως ασπρομαυρης ολοι αυτο προτεινουν και ειμαι μεταξυ της atik314l+,atik320e,qhyimg2pro.τα τηλεσκοπια που εχω ειναι εναπ διοπτρικο της wo 80 ed apo και ενα καταδιοπτρικο 6 ιντες πcelestron σε εστιακη 1500 φ10 και με μειωτηρα φ6 στα 800.η 314 ειναι τοπ το γνωριζω ομοιως πρεπει να και η

Qhy2 imgpro new αλλα με την 320 τι παιζει δεν την βλεπω να την εχει καποιος η κανω λαθος?εαν εχετε να προτεινετε κατι αλλο πολυ ευχαριστως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ τα επόμενά σου μηνύματα να είναι σε ελληνικά και όχι σε greeklish. Πέρα του ότι θα είναι και σύμφωνα με τους κανόνες του site, αυξάνονται και οι πιθανότητες να ασχοληθεί κάποιος με το μήνυμά σου ;)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

Η ATIK 314L(+) είναι ίδια με την QHY2 όσον αφορά το ccd.

Η 320 έχει μεγαλύτερη ανάλυση (2Μpixels) από την ATIK314L αλλά εχει μικρότερο pixel size και ευαισθησία.

 

Η ΑΤΙΚ314L από την ATIK314L+ διαφέρει στο ότι στην 2η η ψύξη ρυθμίζεται με ακρίβεια. Κατά τα άλλα είναι ίδιο σασι/κάμερα.

 

Η QHY2 έχει πολύ καλύτερη ψύξη (στην atik δεν πάει λιγότερο από ΔT=-27°C)

 

Στη θέση σου θα πήγαινα ή για ΑΤΙΚ314L+ ή για QHY2.

 

Την ATIK την είχα αγαπήσει μιας και το ccd είναι πολύ καθαρό (sony) και τα darks δεν πολυχρειάζονται για αρκετούς στόχους.

 

Η ATIK έχει support στη Πορτογαλία ενώ η QHY στην Κίνα. Πάντως το service της QHY είναι πολύ καλό κατα τα λεγόμενα πολλών φίλων του forum.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πας για Sony 285 τοτε αυτες ειναι οι δυο τοπ αυτην την στιγμη.

Οπως θα ξερεις εγω εχω παρει IMG2Pro και υπερ ευχαρηστημενος.

 

Αλλα να εχεις υποψην οτι αυτο δεν σημαινει οτι προϋγουμενα μοντελα με το ιδιο CCD δεν παιζουν, ισα ισα. Αν μαλιστα δεις τις αγγελιες, ο Αντρεας πουλαγε την QHY2 του http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14469 που ειναι μια πολυ γνωστη και δοκιμασμενη καμερα που εχει βγαλει καταπληκτικα πραγματα (εκτος αν την εχει ηδη δωσει, δεν ξερω)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης