Jump to content

Ρυθμιση και καθάρισμα τηλεσκοπίου για διακοπές!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

 

Απο τις 8 μέχρι τις 22 Αυγούστου θα είμαι σε διακοπές σε ένα πολύ όμορφο μέρος στα σύνορα αρκαδίας - ηλείας στο δάσος της Φολόης. Στο σημείο αυτό έχει ανύπαρκτη φωτορύπανση και θα πάρω και το Dobsonian 8" μαζί μου. Μετά όμως απο 1 και μισό χρόνο συγκατοίκησης μαζί του, χρειάζεται καθάρισμα-sevice. Γνωρίζετε κάποιον οδηγό για τα παραπάνω ή να πάω στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης να μου το ρυθμίσουν;

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

:-({|= ΑΣΤΡΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΤΕ :-({|= Ειμαι νέος αστροπαρατηρητής :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοιταξε την ευθυγραμμιση των οπτικων σου. μπορεις να την κανεις και μονος και υπαρχουν αρκετα ποστ εδω πως να κανεις την ευθυγραμμιση.

 

επισης θα μπορουσες να πλυνεις και τα κατοπτρα αλλα δεν το θεωρω αμμεση αναγκη να κανεις αυτη την ενεργεια τωρα. την κανεις και αφου γυρισεις απο τις διακοπες σου αφου κατανοησεις πως κανεις αυτη την διαδικασια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν αποκλείεται να χρειάζεται καθάρισμα ένα κάτοπτρο με χρήση μόλις ενάμιση χρόνο, εκτός αν το πήγες σε πάμπολλες παρατηρήσεις και "έφαγε" τόση σκόνη από τις πολλές νύχτες, η οποία σε συνδυασμό με την υγρασία, δημιούργησε μια στρώση που έχει κολλήσει πάνω και έχει μειώσει αισθητά την ανακλαστικότητα...ΜΟΝΟ αν το έβγαλες αρκετές νύχτες έξω...οπότε δεν νομίζω πως χρειάζεται να το πλύνεις ακόμη. :roll: Επίσης, θα χρειάζεται μόνο αν το αποθήκευες σε χώρο με τρομερή σκόνη στον αέρα!

 

Αν παρόλα αυτά θεωρείς πως χρειάζεται..ΔΕΝ υπάρχει καλύτερη μέθοδος από αυτήν εδώ..

http://astronomia.org.gr/pdf/milonas-katoptra.pdf

 

Την ακολουθείς κατά γράμμα!

 

Για την ευθυγράμμιση...ξεκίνα διάβασμα σε άρθρα εγχώρια και αλλοδαπά! :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε,

 

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά για όλους τους λόγους που ανέφεραν και για έναν ακόμα. Αν δεν το έχεις ξανακάνει, το να το επιχειρήσεις λίγο πρίν τις διακοπές είναι, στην καλύτερη περίπτωση, ριψοκίνδυνο. Αν κάτι δεν πάει καλά, θα μείνεις χωρίς τηλεσκόπιο και θα κλαίς στη Φολοή μονάχος..... ](*,)

Άστο ρε φίλε καλύτερα για Σεπτέμβρη

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης