Jump to content

Πολικός αστέρας-πολική διόπτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία ερωτησούλα...

σας έχει συμβει να μην βρίσκεται με τίποτα τον πολικό αστέρα μέσω της πολικής διόπτρας της EQ6?

κ ναι..ο άξονας είναι γυρισμένος ώστε να επιτρέπει την παρατηρηση μέσω της διόπτρας..Τι κάνουμε τότε?

Ίσως η διόπτρα να είναι σκοτεινή?

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι δε μου εχει τυχει ποτε (μεχρι στιγμης) αυτο .

 

Κοιτα μηπως ειναι εντελως αφεστιασμενη , αλλα μαλλον θελει να γυρισεις κι αλλο τη στηριξη ωστε να κοιταει Βορρα .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιταζε ακριβώς εκεί που έπρεπε. Ίσως να μην είναι σωστά εστιασμένη αλλά έπαιζα με την εστίαση μπας κ αλλά....ζιπ.

Παραδόξως με καλό ALIGNMENT το GOTO ήταν απίστευτα ακριβές.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή στη δικιά μου EQ6 δυσκολεύομαι λίγο στον εντοπισμό του πολικού με αναμμένο το κόκκινο φώς της διόπτρας, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις (άν δεν το έχεις κάνει), να τον βρείς πρώτα με σβηστή την EQ6.

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης δοκίμασε και αυτόν τον οδηγό

http://www.weasner.com/lxd/techtips/polar_alignment.html

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πολική της eq-6 έχει μέσα ένα κόκκινο Led για να μπορούμε να βλέπουμε την μεγάλη άρκτο και την κασίοπη για να μπορούμε να κανουμε σωστή πολική! Σε πολλές στηρίξεις αυτό το LED είναι αρκετά φωτεινό με αποτέλεσμα να σκοτεινιάζει τον ουρανό και να μην φαίνεται εύκολα ο πολικός! Παλία βάζανε μία αντίσταση πριν το led για να μικρύνουν την φωτεινότητα του, τώρα τελευταία άκουσα πως μπορεί να ρυθμιστεί και μέσα από το χειριστήριο αλλά δεν έχω ιδέα πως!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά την έχω κλειστή όταν κάνω πολική για να μην έχω καλώδια, αλλά κ πάλι...θα ξαναδοκιμάσω σύντομα

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα και για πολλους άλλους φαντάζομαι το καλύτερο είναι να κάνεις πολική αφού έχεις αλφαδιάσει, ζυγίσεις γενικά έχεις στήσει...γιατί πάντα υπάρχει ο κίνδυνος αν την κάνεις από πριν μετά που θα φορτώνεις τα πράγματα να την χάσεις και μέχρι να το πάρεις χαμπάρι να έχεις χάσει πολύτιμο χρόνο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ετσι τρόμαξα και εγω την πρωτη φορα αλλα ειναι πολυ καλυτερο και αν εχεις κανει και σωστο ζυγισμα δεν σε πειραζει καθολου. ασε που δεν χρειαζεται να περιμενεις να σκοτεινιασει για να βγει ο πολικος!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι πάντα εύκολο και πρακτικό να κάνεις πολική ευθυγράμμιση με όλα φορτωμένα επάνω στην βάση. Εγω το αποφεύγω αυτό με την EQ6. Την πιέζω λίγο με το χέρι προς τα κάτω να βεβαιωθώ πως δεν μετακινείται ο πολικός άξονας. Τον πολικό παραξευνεύομαι που δεν τον βρίσκεις. Έχε και τα δυο μάτια ανοιχτά όταν τον στοχεύεις βοηθάει πολύ!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά οκ με τον πολικο αλλα να ρωτήσω....έχω χάσει τις 3 μικρές βιδιτσες στο προσοφθαλμιο της πολικης διοπτρας. Καμία ιδέα; Θα βρω άραγε σε μαγαζί;

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης