Jump to content

ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ Pocket Sky Atlas!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζατε ότι ο αγαπημένος μας Pocket Sky Atlas βγαίνει και σε πλήρως πλαστικοποιημένη έκδοση, ειδικά φροντισμένη από την πολύ παλιά εταιρεία στο χώρο ASTROSYSTEMS;;

 

Εγώ δεν το γνώριζα πάντως, το ανακάλυψα ψάχνοντας το site τους και σας το δείχνω.

Δεν το βγάζει ο εκδότης του, αλλά κατευθείαν η Astrosystems με την δική τους βούλα.

 

http://www.astrosystems.biz/starchrt.htm

 

Στα 34 Δολλάρια το δίνουν, πιο ακριβό από ότι η απλή έκδοση αλλά αθάνατη στις..υγρές κακουχίες!! :cheesy: \:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο ωραία η ανακάλυψή σου.

Εγώ έκανα το άλλο:Επειδή τον έχω και σε βιβλίο και σε αρχείο,έκανα invert τα χρώματα του pdf και μετά τα έδωσα σε ένα γραφίστα να μου τα τυπώσει σε laser εκτυπωτή.Τέλος μου τα πλαστικοποίησε μια-μια σελίδα και τα έχω πλέον σε ένα ντοσιέ και βγάζω μόνο τις σελίδες που θέλω.

988344251_PocketSkyAtlas_Page_031.thumb.jpg.d1e0cfdedede7ee144e7202612418c5c.jpg

725511788_PocketSkyAtlas_Page_051.thumb.jpg.bf7125c4cd8a9e466751125a162d7e10.jpg

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα, πάντως, η απλή έκδοση μου φαίνεται αρκετά ανθεκτική, είναι καλής ποιότητας χαρτί και έχει αντέξει νύχτες με πολλή υγρασία.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έκανα το άλλο:Επειδή τον έχω και σε βιβλίο και σε αρχείο,έκανα invert τα χρώματα του pdf και μετά τα έδωσα σε ένα γραφίστα να μου τα τυπώσει σε laser εκτυπωτή.Τέλος μου τα πλαστικοποίησε μια-μια σελίδα και τα έχω πλέον σε ένα ντοσιέ και βγάζω μόνο τις σελίδες που θέλω.

 

Φαντάζομαι Το invert στα χρώματα του pdf έγινε για να μην επηρεάζεται τόσο η νυχτερινή όραση. Αν είναι έτσι γιατί το βιβλίο δεν το φτιαχνουν σε αυτά τα χρώματα εξ αρχής; Λόγω οικονομίας;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι Το invert στα χρώματα του pdf έγινε για να μην επηρεάζεται τόσο η νυχτερινή όραση.

Ναι.Ελαττώνω πολύ την αντανάκλαση ετσι, παρ όλο που χρησιμοποιώ κόκκινο φως(που κι αυτό, όσο νάναι, κάτι κόβει από τη νυχτερινή όραση) 8)

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ εγώ την ουρανομετρία την έχω εκτυπώσει έτσι.Μπορείς να δυναμώσεις το φώς για να βλέπεις χωρίς να δημιουργείτε θαμπάδα στα μάτια.Απ την άλλοι οι περισσότεροι δεν βολεύονται με αυτό τον τρόπο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης