Jump to content

ερωτηση για εστιαση σε sc 6''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας θα ηθελα οποιος εχει την καλοσυνη και την ορεξη να μου πει πως θα κανω εστιαση για αστροφωτογραφια με dslr kai ccd σε τηλεσκοπιο celestron c6 και διοπτρικο 80 ed??
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φτιαξε μια μασκα bahtinov για γρηγορη και ευκολη εστιαση. υπαρχει νομιζω και εδω αντιστοιχο thread

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι θες να μάθεις ακριβώς? Πάντως για το ed80 θα χρειαστείς και κάποιον flattener αλλιώς το πεδίο στα άκρα θα είναι χάλια ειδικά αν έχεις dlsr που ο αισθητήρας είναι αρκετά μεγάλος!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω αρχικα ειχα βαλει creyford στο C6 για να εχω ομαλη εστιαση και μοτερ. Αλλα τελικα διαπιστωσα οτι εχει τοσο μικρο image shift και κρατα πολύ καλα την εστιαση (για μερες) ακομη και με τον μαμισιο, ακομη και με το focal reducer/flattener x0.66 (που θα τον χρειαστεις για επιπεδο πεδιο), που πουλησα creyford κσι μοτερ.

 

Απο εκει και περα, οτι σου ειπαν τα παιδια, ο ποιο απλος τροπος ειναι μια μασκα bahtinov , ισως και το προγραμμα bahtinov grabber. Εναλλακτικα αν η dslr σου εχει live preview κανεις zoom σε αστρο και προσπαθεις να το φερεις οσο ποιο μικρο μπορεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης