Jump to content

Ποιο ειδος τηλεσκοπιου...


Flashy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... αποδιδει μεγαλύτερα οπτικά πεδία? Αυτο μετριεται με κατι? αν ναι πως το υπολογιζουμε? πχ θελω να δω τι οπτικο πεδιο εχει το μακ μου και το νευτωνιο.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μιλάς για παρατήρηση τότε αυτό εξαρτάται από το FOV του eyepiece που χρησιμοποιάς και τη μεγέθυνση που σου δίνει.

Έτσι για ένα τηλεσκόπιο με εστιακή απόσταση 1000mm έχουμε τα εξής πεδία:

- Mε ένα 10αρι plossl με FOV 50 μοίρες δίνει μεγέθυνση 100Χ. Το πεδίο τότε είναι ίσο με 50/100=0,5 μοίρες.

- Με ένα 10αρι ευρυγώνιο με FOV 80 μοίρες έχουμε πάλι 100Χ. Το πεδίο όμως τότε είναι ίσο με 80/100=0,8 μοίρες.

- Με ένα 40αρι plossl με FOV 50 μοίρες δίνει μεγέθυνση 25Χ και το πεδίο βγαίνει 50/25=2 μοίρες.

 

Αν μιλάς για φωτογράφηση τότε αφού η φωτογραφική είναι σταθερή και εσύ θέλεις να συγκρίνεις τα πεδία διαφόρων τηλεσκοπίων τότε το τηλεσκόπιο με το μεγαλύτερο πεδίο είναι αυτό με τη μικρότερη εστιακή απόσταση.[/img]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλαμε για φωτο κυριας εστιας ετσι? Οποτε οσο μικροτερο focal lenght τοσο μεγαλυτερο το οπτικο πεδιο?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ απο οτι καταλαβα τα διοπτρικα ειναι η αρχοντες για μεγαλα πεδια. Αυτο σημενει οτι και οι φωτογραφικοι φακοι ειναι το ιδιο? Ενας θειος απο Γαλλια μου εστειλε εναν μινολτα 400mm. Αυτο σημενει οτι θα εχω το ιδιο πεδιο με ενα αναλογο διοπτρικο που εχει focal length 400mm?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O φακός των 400mm αν δεν κάνω λάθος θα σου δίνει μεγέθυνση ίση με 400/35=11Χ. Για περισσότερες λεπτομέρειες όσο αφορά τα πεδία καλύτερα να απαντήσει κάποιος άλλος γιατί εγώ δεν ξέρω τι παίζει με τους φακούς.

 

Οι άρχοντες στα μεγάλα πεδία κατ'εμένα είναι τα τηλεσκόπια της σειράς Epsilon της Takahashi. Τα τηλεσκόπια αυτά έχουν εστιακούς λόγους κοντά στο f/3 (πολύ σύντομα θα κυκλοφορήσει το Εpsilon 180 το οποίο θα έχει εστιακό λόγο f/2.8). Έτσι για παράδειγμα το μοντέλο των 160mm έχει εστιακή απόσταση 530mm.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Άκη,

 

το οπτικό πεδίο ενός τηλεσκοπίου/φακού υπολογίζεται με ακρίβεια με απλή τριγωνομετρία. Η λογική είναι η εξής:

 

Το οπτικό πεδίο σε μοίρες ενός τηλεσκοπίου/φακού είναι ίσο με την (αιχμηρή) γωνία ενός ισοσκελούς τριγώνου που έχει ύψος ίσο με την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου/φακού και βάση ίση με τη διάμετρο της επιφανείας που φωτίζει ο φακός. Η διάμετρος αυτή είναι:

 

1) 27-28mm για εστιαστή 1,25" (ίση με τη διάμετρο του fieldstop οποιουδήποτε προσοφθάλμιου φακού 1,25" που έχει εστιακό μήκος 32mm και πάνω.)

 

2) 46mm γιά εστιαστή 2"

 

3) 36mm για το κοινό "35mm" φίλμ το οποίο έχει καρέ 24X36mm.

 

Αν μου στείλεις τα εστιακά μήκη του Skywathcer (1250mm?) και του Νexstar θα σου υπολογίσω τα μέγιστα οπτικά πεδία τους.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε τα εστιακα μηκη ειναι

 

 

Σκαιγουτσερ 1200mm

Σελεστρον Μακ 1325mm

 

 

Αν υπαρχει καποιος τυπος πειτε τον μου να μην σας παιδευω :D

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την παραδοχή ότι τα μέγιστα field-stop των προσοφθαλμίων είναι 27mm για φακούς 1,25" και 46mm γιά φακούς 2" (Televue, Celestron, Meade), προκύπτουν τα παρακάτω:

 

Skywatcher 1200mm:

 

Μέγιστο οπτικό πεδίο με φακούς 1,25": 1,29°

με φακούς 2": 2,20°

καρέ φίλμ 24Χ36mm πλήρως φωτιζόμενο: 1.72° (αντιστοιχεί στη μεγάλη διάσταση των 36mm)

 

Celestron Mak:

 

Mέγιστο οπτικό πεδίο με φακούς 1,25": 1,15°

Με το mak, επειδή έχει εστιαστή 1,25", το καρέ του φίλμ δεν μπορεί να φωτιστεί πλήρως. Η μικρή διάσταση του καρέ (24mm) θα δώσει πεδίο 1,02°.

 

Δεν μπορώ να γράψω σωστά τον ακριβή τύπο για το οπ. πεδίο γιατί δεν μπορεί να γραφεί εδώ η συνάρτηση "αντίστροφη της εφαπτομένης" ή να γραφούν κλάσματα. Μιά αστεία απόπειρα:

 

Οπ. πεδίο= 2Χ{αντίστροφη συνάρτηση της εφαπτομένης[(field stop/2)/εστ. μήκος τηλεσκοπίου]}

 

Υπάρχουν όμως και προσεγγιστικοί τρόποι όπως αυτός που σου έδωσε ο sergios αλλά κάποιες φορές είναι ανακριβείς.

 

Ένας απλουστευμένος αλλά πολύ ακριβής τύπος γιά το μέγιστο οπτικό πεδίο σε μοίρες (°) στην οπτική παρατήρηση είναι:

 

1,25": οπ. πεδίο = 1547/εστ. μήκος τηλεσκοπίου

2": οπ. πεδίο = 2635/εστ. μήκος τηλεσκοπίου

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο ειναι για χρηση με προσαφθαλμια. Για κυρια εστια ισχυει το ιδιο?

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, γιατί η φωτιζόμενη επιφάνεια στη φωτογράφηση κύριας εστίας (prime focus) είναι διαφορετική (μήκος 36mm) από τις μέγιστες φωτιζόμενες επιφάνειες των προσοφθαλμίων (διάμετρος 27mm και 46mm).

 

Αν υποθέσουμε ότι χρησιμοποιείται εστιαστής 2" και ότι το φωτογραφικό καρέ φωτίζεται σ' όλο το μήκος του (36mm), ο αντίστοιχος απλουστευμένος τύπος για το οπτικό πεδίο που αντιστοιχεί σ' αυτό το μήκος είναι:

 

Οπ. πεδίο (°) = 2062/εστ. μήκος τηλεσκοπίου

 

Φυσικά, αν το φωτογραφικό καρέ δεν φωτίζεται ολόκληρο, το οπτικό πεδίο θα είναι μικρότερο. Επίσης, αν η φωτ. μηχανή είναι ψηφιακή reflex, το οπτικό πεδίο θα είναι αρκετά μικρότερο, ανάλογα με το πόσο μικρότερος είναι ο αισθητήρας CCD/CMOS από το το στάνταρ καρέ των 36X24mm. Για κάθε μέγεθος αισθητήρα μπορεί να εξαχθεί ο κατάλληλος τύπος (ο κατάλληλος αριθμητής).

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης