Jump to content

Celestron C6 Vs Dobsonian


gianniscy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ποιό Dobson ρωτάς; Ποιά μάρκα και ποιά διάμετρο;

Τι εννοείς ποιότητα; Ποιότητα κατασκευής ή οπτική απόδοση;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιό Dobson ρωτάς; Ποιά μάρκα και ποιά διάμετρο;

Τι εννοείς ποιότητα; Ποιότητα κατασκευής ή οπτική απόδοση;

Κυριως 8 + 6 " Μαρκας skywatcher και εννοω οπτικη αποδοση 8-[

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα 6ρια έχουν την ίδια οπτική απόδοση αλλά για να το δεις αυτό στην ίδια μεγέθυνση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις λίγο διαφορετικούς φακούς, επειδή το C6 είναι F/10 και το SW6 είναι f/8.

To 8ρι SW έχει σαφώς καλύτερη απόδοση, έχει 1,77 φορές μεγαλύτερη επιφάνεια και φωτεινότητα, σχεδόν διπλάσια δηλαδή. Έχει και μικρότερη παρεμπόδιση. Τα έχω και τα δύο και μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως είναι ορατή η διαφορά. Πάλι θα πρέπει να συγκρίνεις στην ίδια μεγέθυνση και όχι με τον ίδιο φακό, αλλά η διαφορά δεν κρύβεται.

Φυσικά το C6 είναι ένα πολύ καλό όργανο, φορητό, μπαίνει σε κάθε στήριξη, παίρνει αστροφωτογραφίες με ή χωρίς μειωτή 0.63x κλπ. Και το C8 είναι ισοδύναμο με το SW 8.

Πέραν αυτών σημασία έχει και το κόστος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται σε οικονομική βάση.

Ο οπτικός σωλήνας του C6 θα συγκριθεί με ένα ολόκληρο SW 10'', το οποίο έχει 3πλάσια φωτεινότητα αλλά και μέγεθος- βάρος.

Ένα Nexstar 6SE θα συγκριθεί με ενα SW 10'' Goto και ισχύουν ακριβώς οι ίδιες αναλογίες. Ή με ένα απλό SW 12'' όπου ο παράγων πλέον είναι x4, περισσεύουν μάλιστα και 250 ευρώ!

Προτιμώ τα καταδιοπτρικά γενικώς αλλά η σχέση απόδοσης/ κόστους των Dobsonians είναι αδιαμφισβήτητη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παίζει ρόλο και τη θέλει να κάνει και με ποια βάση...αν παραμένει με την βάση του dob και δεν θελήσει κάποια ισημερινή οκ αλλά αν αργότερα το ανεβάσει σε βάση...για το 6 είναι πολύ ποιο φθηνή από ότι το 8.....
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου απαντήσω γενικά όχι για τα συγκεκριμένα τηλεσκόπια αλλά για τους τύπους τους. Ανάμεσα σε ένα καλό νευτώνιο και ένα καλό SC το νευτώνιο υπερτερεί! Μικρότερη κεντρική παρεμπόδιση, ευκολότερο να κατασκευαστούν καλές ποιοτικά δυο οπτικές επιφάνειες αντί για τέσσερις που έχει ένα sc, και κρυώνει και γρηγορότερα.

Τα sc που εστιάζουν επίσης μετακινώντας το πρωτεύον κάτοπτρο έχουν σοβαρό μειονέκτηκα στο ότι η βέλτιστη διόρθωση είναι για ορισμένη απόσταση των κατόπτρων και όχι για όποια νάναι! Επίσης συνηθισμένο είναι το φαινόμενο του image shift δηλαδή όπως εστιάζεις το είδωλο να μετακινείται μέσα στο πεδίο. Σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα μπορεί να πέφτει και έξω από το πεδίο μιας webcam!

Γενικώς το sc και μάλιστα το εμπορικό sc είναι ένας συμβιβασμός που τον πληρώνεις για τον μικρό όγκο/βάρος! Αλλά και η ευθυγράμμιση του sc που γίνεται μόνο με τις βίδες του δευτερεύοντος είναι πολύ πιο ευαίσθητη σε σφαλματα. Απορώ επίσης πόσο καλά μπορούν να φτιαχτούν τα f/2 πρωτεύοντα σφαιρικά κάτοποτρα...

Ένα τέλειο sc ισοδυναμεί με απαρεμπόδιστο οπτικό σύστημα (πχ διοπτρικό) με διόρθωση λ/4 και φυσικά τα sc που κυκλοφορούν στο εμπόριο δεν είναι τέλεια...

Resume: αν δεν έχεις θέμα όγκου/βάρους τότε νευτώνιο!

 

Επεκτείνοντας αυτό που έγραψε ο E. J. Hartung στο Astronomical Objects for southern telescopes:

Τα τηλεσκόπια Κασσεγκραιν έχουν όλα τα μειονεκτήματα των κατοπτρικών τηλεσκοπίων χωρίς κανένα από τα πλεονεκτήματά τους! (Βάζω και τα sc στο ίδιο τσουβάλι :cheesy: )

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου απαντήσω γενικά όχι για τα συγκεκριμένα τηλεσκόπια αλλά για τους τύπους τους. Ανάμεσα σε ένα καλό νευτώνιο και ένα καλό SC το νευτώνιο υπερτερεί! Μικρότερη κεντρική παρεμπόδιση, ευκολότερο να κατασκευαστούν καλές ποιοτικά δυο οπτικές επιφάνειες αντί για τέσσερις που έχει ένα sc, και κρυώνει και γρηγορότερα.

Τα sc που εστιάζουν επίσης μετακινώντας το πρωτεύον κάτοπτρο έχουν σοβαρό μειονέκτηκα στο ότι η βέλτιστη διόρθωση είναι για ορισμένη απόσταση των κατόπτρων και όχι για όποια νάναι! Επίσης συνηθισμένο είναι το φαινόμενο του image shift δηλαδή όπως εστιάζεις το είδωλο να μετακινείται μέσα στο πεδίο. Σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα μπορεί να πέφτει και έξω από το πεδίο μιας webcam!

Γενικώς το sc και μάλιστα το εμπορικό sc είναι ένας συμβιβασμός που τον πληρώνεις για τον μικρό όγκο/βάρος! Αλλά και η ευθυγράμμιση του sc που γίνεται μόνο με τις βίδες του δευτερεύοντος είναι πολύ πιο ευαίσθητη σε σφαλματα. Απορώ επίσης πόσο καλά μπορούν να φτιαχτούν τα f/2 πρωτεύοντα σφαιρικά κάτοποτρα...

Ένα τέλειο sc ισοδυναμεί με απαρεμπόδιστο οπτικό σύστημα (πχ διοπτρικό) με διόρθωση λ/4 και φυσικά τα sc που κυκλοφορούν στο εμπόριο δεν είναι τέλεια...

Resume: αν δεν έχεις θέμα όγκου/βάρους τότε νευτώνιο!

 

Επεκτείνοντας αυτό που έγραψε ο E. J. Hartung στο Astronomical Objects for southern telescopes:

Τα τηλεσκόπια Κασσεγκραιν έχουν όλα τα μειονεκτήματα των κατοπτρικών τηλεσκοπίων χωρίς κανένα από τα πλεονεκτήματά τους! (Βάζω και τα sc στο ίδιο τσουβάλι :cheesy: )

υπαρχει κανενας τροπος να κανω νευτονιο ν δειχνει ισια?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ανορθωτής, αλλά δεν γνωρίζω να υπάρχει ποιοτικός.

Αν θέλεις επίγεια πάρε χώρια ένα μικρό διοπτρικό 80-102mm. Δεν συνδυάζονται καλά επίγεια και αστροπαρατήρηση, έχουν διαφορετικές ανάγκες.

Το δικό μου 80ρι με τον διαγώνιο 45 μοιρών το πήρα 70-80 ευρώ μόνο (μεταχειρισμένο) και είναι καλύτερο για επίγεια από οποιοδήποτε άλλο τηλεσκόπιο έχω.

Στα αστέρια αποδίδει σαν ένα μεγάλο κυάλι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ανορθωτής ειδώλου φτηνός της skywatcer και πιο ποιοτικός της Vixen. Ωστόσο το νευτώνιο δεν συνιστάται για επίγειες παρατηρήσεις. Στα μεν ισημερινά νευτώνιο η βάση δεν βολεύει για ημερήσια παρατήρηση ενώ στα dobsonian εκτός των άλλων και η βάση είναι χαμηλή και δεν προσφέρεται για να στοχεύεις αντικείμενα χαμηλά.

Προσφορότερο ένα μικρό διοπτρικό κατά προτίμηση αποχρωματικό αν δεν έχει θέμα χρημάτων ή ενα καταδιοπτρικό που κουβαλιέται και ευκολότερα αν κύρια χρήση σου θα είναι η ημερήσια παρατήρηση.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ανορθωτής, αλλά δεν γνωρίζω να υπάρχει ποιοτικός.

Αν θέλεις επίγεια πάρε χώρια ένα μικρό διοπτρικό 80-102mm. Δεν συνδυάζονται καλά επίγεια και αστροπαρατήρηση, έχουν διαφορετικές ανάγκες.

Το δικό μου 80ρι με τον διαγώνιο 45 μοιρών το πήρα 70-80 ευρώ μόνο (μεταχειρισμένο) και είναι καλύτερο για επίγεια από οποιοδήποτε άλλο τηλεσκόπιο έχω.

Στα αστέρια αποδίδει σαν ένα μεγάλο κυάλι.

βασικα θελω dob ή νευτωνιο γιατι ειναι ποιο φθηνα και αποδιδουν περισσοτερο 8-[

ο ανορθωτης ταιριαζει σε ντομπ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και ταιριάζει. Ο διαχωρισμός νευτώνιο και dob είναι αδόκιμος γιατί και τα dob νευτώνια είναι. Το dob είναι απλά είδος υψοαζιμουθιακής στήριξης. Πάρε τον ανορθωτή vixen αν τελικώς καταλήξεις σε dob. Θα δώσεις κάτι παραπάνω αλλά είναι πολύ ποιοτικότερος από τον skywatcher που έχει μόνο έναν απλό φακό και είναι θα έλεγα παιχνίδι.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, προορίζονται για Νευτώνια.

http://www.planitario.gr/main.cfm?module=search

Πρόσεξε την διαφορά της τιμής και το γεγονός πως ο SW αναφέρεται ως μέτριας ποιότητας.

Έχω έναν τέτοιο από τηλεσκόπιο παιχνίδι. Αναστρέφει το είδωλο με έναν φακό και προσθέτει όλες τις οπτικές αλλοιώσεις αυτού του φακού.

Ρώτα για τον Vixen.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giannisc μπορείς να δεις από το πλανητάριο θέες-νικησ πολλά μοντέλα αλλά άμα ψαχτείς ακόμα και από έξω..(αν και γιατί δεν είμαι αυτός που θα σε βοηθήσει)..πάντα ανάλογα με το πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις κάτι που νομίζω δεν το έχεις διευκρινίσει..
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giannisc μπορείς να δεις από το πλανητάριο θέες-νικησ πολλά μοντέλα αλλά άμα ψαχτείς ακόμα και από έξω..(αν και γιατί δεν είμαι αυτός που θα σε βοηθήσει)..πάντα ανάλογα με το πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις κάτι που νομίζω δεν το έχεις διευκρινίσει..

αρχικα για τηλεσκοπια και για κανενα προσοφθαλμιο περιπου 250 με 300 ευρω

αργοτερα θα παρω και αλλα φιλτρα αλλα προσοφθαλμια κλπ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τόσα λίγα Γιάννη το πολυ κανένα 80 κοντό αχρωματικό ή το 6" dobsonian. Για κύριο σκοπό την επίγεια παρατήρηση το πρώτο, για κύριο σκοπό την αστρονομική παρατήρηση το δεύτερο.

Επίσης αν είσαι υπομονετικός μπορείς να βρεις και εδω στις αγγελίες κάτι καλύτερο ή και στο κυπριακό φόρουμ στις αγγελίες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τόσα λίγα Γιάννη το πολυ κανένα 80 κοντό αχρωματικό ή το 6" dobsonian. Για κύριο σκοπό την επίγεια παρατήρηση το πρώτο, για κύριο σκοπό την αστρονομική παρατήρηση το δεύτερο.

Επίσης αν είσαι υπομονετικός μπορείς να βρεις και εδω στις αγγελίες κάτι καλύτερο ή και στο κυπριακό φόρουμ στις αγγελίες.

300 ευρω για το τηλεσκοπιο μονο χωρις την βαση του νομιζω ειναι ικανοποιητικα για πρωτο τηλεσκοπιο O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω με το δοβ 6 ειμαι ευχαριστημενως....αλλα αν περιμενεισ θα βρεισ και απο αγελιεσ και το 8 σε αυτην την τιμη....για αρχη αλλα και οχι μονο ειναι πολυ καλο...
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω με το δοβ 6 ειμαι ευχαριστημενως....αλλα αν περιμενεισ θα βρεισ και απο αγελιεσ και το 8 σε αυτην την τιμη....για αρχη αλλα και οχι μονο ειναι πολυ καλο...

βασικα το θελω και για επιγεια για αυτο θα παρω και ανορθωτη :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης