Jump to content

Πλανηταριακο προγραμμα για χρήση eqmod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, χρησιμοποιώ εδω και καποιο καιρο το eqmod μέσω του Cartes du cel αλλα δε με ικανοποιεί όσον αφορα τα γραφικά, την πλοήγηση στο μενού και γενικα στον χειρισμό του προγράμματος. Δεν δειχνει πολλα αστερια, οι στόχοι δε φαίνονται, θελω κατι αλλο... Εσεις ποιο προγραμμα χρησιμοποιείτε; starry night; the sky; Για πείτε γνώμες.... :)
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το starry night στο notebook που χρησιμοποιώ για την λήψη. Είναι κάπως αργό σε ένα τέτοιο μικρό laptop αλλά κάνει τη δουλειά του. Όσον αφορά να βλέπεις τους στόχους, εγώ απλά τους ψάχνω στο google.To starry night έχει το καλό οτι σου δείχνει τα περιγράμματα των νεφελωμάτων οπότε ξέρεις και πόσο μεγάλα είναι. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο πρόγραμμα που να έχει περισσότερα αντικείμενα απο το starry night. Καλό θα πρέπει να είναι και το the sky, αλλά δεν το έχω δεί κάν.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στο cdc μπορεις να του πεις να σου δειξει περισσοτερα αστερια καθως και dso, να του βαλεις και αλλους καταλογους, επισης σου δειχνει και το περιγραμα απο το dso και να του ορισεις και το οπτικο πεδιο και να δεις ποιο τμημα απο το στοχο φωτογραφιζεις. ειναι ελαφρυ για το η/υ σε σχεση με τα αλλα προγραμματα και ειναι και δωρεαν, και στο κατω κατω της γραφης δεν θες και τα super duper γραφικα κατα την φωτογραφιση μπορεις να δεις φωτο των στοχων σου και στο ιντερνετ

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, αυτό με τα παραπάνω αστέρια δε το έχω βρει από που το κάνει....
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στο εχω βαλει σε κυκλο και εχω βαλει και μια γραμμη να προεξεχει, ειναι ακριβως επανω απ την ταμπελα less deep sky και απο πανω ρυθμιζεις και το πληθος των αστεριων

ScreenHunter_1.thumb.jpg.b0e70d9df4c23b48788ef5ce50f171aa.jpg

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το έχω δοκιμάσει αλλά δε φτάνει.... αν πας ας πούμε στο Μ57 δεν έχει τίποτα γύρω του και φαίνεται μόνο μετά από αρκετό ζουμ
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υπαρχουν καταλογοι που μπορεις να κατεβασεις και να τους φορτωσεις στο προγραμμα. γιατι ομως θες να δεις περισσοτερα αστερια εστω πχ. γυρω απο το μ57 αν ειναι για φωτογραφιση δεν τα εχεις και τοσο μεγαλη αναγκη ειναι αρκετα και τα αστερια των αστερισμων για να κανεις το 3 star alignment. ουτως η άλλως εσυ θες να φωτογραφισεις dso κι οχι αστερια

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω έχω βάλει τον παλιό GSC (guide star catalogue) και έχει αστέρια μέχρι 16 μέγεθος αν θυμάμαι καλά. Μπορώ να στον δώσω σε ένα stick :cheesy:

CdC_shot.thumb.jpg.8b20a1d315c88341e7dc91d657b2eeca.jpg

CdC_shot_1.thumb.jpg.ff4c467ad7749fec25c9095b27dc950e.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά θέλω να έχω μια εικόνα του πεδίου από το πρόγραμμα με αστέρια για να βρω το καδράρισμα
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης