Jump to content

Αγορά Μονόχρωμης ccd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Σκέπτομαι να προχωρήσω στην αγορά μιας ccd κάμερας και έχω δει τα δυο παρακάτω μοντέλα.

 

ATIK 383L+

QHY-9 Mono CCD

 

Θα ήθελα την γνώμη σας ώστε να καταλήξω σε μια από τις δυο.

Από ότι έχω δει και οι δυο φοράνε τον ίδιο αισθητήρα (Kodak KAF-8300 Mono).

Το τηλεσκόπιο το οποίο έχω είναι το Sky-watcher Black Diamond ED120.

 

Ευχαριστώ.

Μπούνας Ηλίας.

SILENCE OF UNIVERSE :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ηλία και οι δυο κάμερες καλές είναι , την qhy 9 την έχουμε αρκετά άτομα εδώ και καιρό και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι. Η απόδοση της σε σχέση με τιμή συγκριτικά με τις άλλες που φοράνε το kaf 8300 είναι κορυφαία. Η κατασκευαστική ποιότητα της ΑΤΙΚ πιστεύω ότι είναι καλύτερη, αλλά έχει μικρότερες δυνατότητες σε ψύξη και είναι και λίγο πιο ακριβή. Πάντως όποια και να πάρεις από τις δύο δεν θα το μετανιώσεις :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, όσον αφορά τον τροχό φίλτρων τι χρησιμοποιείτε όσοι έχετε την qhy 9, της μαμάς εταιρίας η κάποιο άλλον. Επίσης από φίλτρα σκέπτομαι της Baader (LRGB) τη λες για αυτά.
SILENCE OF UNIVERSE :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουμε αρκετοί τον StarlightXpress USB FW ο οποίος είναι κορυφαίας ποιότητας. Από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα του είναι πως δεν χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου όμως:

Ο sx filter wheel έχει συνολικό backfocus 31mm. Ο atik έχει 22mm Μεγάλη προσοχή εάν παίζεις με reducer!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον τροχό qhy που τον είχα δεν ήμουν ικανοποιούμενος , με λίγα λεφτά παραπάνω παίρνεις αυτούς που προτείνουν ο Ηλίας και ο Βαγγέλης. Το κακό είναι ότι ο Έλληνας αντιπρόσωπος από όσο ξέρω την κάμερα (qhy9) την δίνει υποχρεωτικά μαζί με τον τροχό - παράλογο αλλά τι πεις ο καθένας κάνει ότι θέλει, και θα πρέπει να κινηθείς στο εξωτερικό. Όσο αφορά τα φίλτρα της Baader αυτά έχουμε σχεδόν όλοι και είναι πολύ καλά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ που χρησιμοποιώ τον τροχό της QHY9, μπορώ να σου πω πως είμαι αρκετά ικανοποιημένος και κάνω την δουλειά μου μια χαρά! Θέλει όμως να κάνεις κανα δυο πράγματα extra για να είσαι σίγουρος! Το 1ο είναι να φτιάξεις ένα καλωδιάκι το οποίο θα δίνει ρεύμα και στην camera αλλά και στον τροχό ταυτόχρονα, έτσι δεν χρειάζεσαι τροφοδοτικό και για τον τροχό και το 2ο επειδή είναι αρκετά στενός με τα baader τα φίλτρα μπορεί να έχει θέμα και να μην χωράνε, προσοχή δεν τα ξύνουμε με γυαλόχαρτο για να χωρέσουν απλά κάνουμε μια πατούρα στον τροχό δεν είναι δύσκολο αμα ποτέ χρειαστείς πληροφορίες μου λες... Όσο για την 9αρα την κάμερα μαζί σου! Έχει τρομερή ψύξη σε σχέση με τα άλλα μοντέλα! Υπόψιν υπάρχει και η sbig http://www.buytelescopes.com/Products/15601-st-8300m-wkaf-8300-ccd-camera-monochrome.aspx σε λογική τιμή, την έχει ο Άγγελος και ο Σταμάτης!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ με τον τροχό φίλτρων της QHY είμαι ικανοποιημένος όπως και με την QHY9m κάμερα.

Και αν κάνω λάθος υπάρχει ακόμα η προσφορά που με την αγορά της QHY9 κάμερας παίρνεις και τον τροχό με μεγάλη έκπτωση (modern astronomy).

Και φυσικά φίλτρα Baader όπως λένε και τα παιδιά.

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απάντηση σας, πάνω κάτω αρχίζω να κατασταλάζω στο setup που θα προχωρήσω αλλά ο βαγγέλης με έβαλε σε σκέψη. Επειδή θα χρησιμοποιήσω reducer πως θα υπολογίσω το backfocus. Και κάτι ακόμα τι τροφοδοτικό χρησιμοποιείτε όσοι είστε κατοχή της qhy9 (Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο)
SILENCE OF UNIVERSE :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους

Τελικά κατέληξα και πείρα την qhy9 μαζί με τον τροχό φίλτρων της. Θα χρειαστώ την βοήθεια σας για την εγκατάσταση της (μην κάνω καμιά πατάτα :D :D ) περιμένω τα φωτά σας.

 

Ευχαριστώ

Ηλίας.

SILENCE OF UNIVERSE :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά είμαι ο μόνος που δεν μπορώ να βάλω φίλτρα baader στον τροχό της qhy διότι δεν χωράνε? Οι υπόλοιποι που προτείενετε αυτά τα φίλτρα τα βάλατε έτσι ή κάνατε πατέντες?
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάθη εγώ που τα έβαλα... απλά το μόνο που έκανα ήταν να προσπαθήσω να μην τα πιάνω με τα χέρια μου κατά το σφίξιμο αλλά με τα νύχια από τις εγκοπές που έχουν.

Βέβαια δεν είναι και το πιο απλό πράγμα...

 

Έχω διαβάσει ότι φταίει το χρώμα στις σπείρες των φίλτρων και αν τα βάλεις βγάλεις μερικές φορές σε ένα π.χ. noosepiece που μπαίνουν κανονικά τότε φεύγει το χρώμα και μπαίνει ευκολότερα.

Εγώ ίσως είμουν από τους τυχερούς που κατάφερα να τα βάλω με την πρώτη (και δεν τα ξαναβγάζω!)

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια γρήγορη απάντηση γιατί δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να το μετρήσω.

 

Έχω αγοράσει αυτόν τον κωδικό αν μπορούμε να βγάλουμε άκρη.

 

2458477 Baader LRGB CCD-Filterset 2ì (2mm glass thickness, 4 filters) (with LPFC)

 

LPFC= Low Profile Filter Cell

 

Από TS http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p564_Baader-LRGB-CCD-Filter-set-2----4-Filters.html

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ά μπράβο! Γιατί τα παλιά λόγω ύψους δεν χωράνε. Και φυσικά υπάρχει και το θέμα με το βίδωμα αλλά οκ. Επίσης να ξέρετε οτι ο τροχός μπάζει φώς από μπροστά εκεί που είναι το διαφανές με την πλακέτα που αλλάζει χρώματα. Άν φέξετε λίγο με έναν φακό προς τα εκεί θα δείτε τη μισή οθόνη gradient.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με την αποθήκευση της κάμερας πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο γιατί είχε και ένα μπουκαλάκι με σιαλικά.

Και κάτι άλλο ποιο πρόγραμμα προτείνετε για να δουλέψω την κάμερα.

Ευχαριστώ.

SILENCE OF UNIVERSE :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον χειμώνα και ειδικά άμα δεν την χρησιμοποιείς καιρό βάζεις τα μπαλάκια σιλικόνης για την υγρασία στον μεταλλικό σωληνάκι ( αν στο έχει δώσει) που βιδώνει στην θέση μιας από τις 2 κεντρικές βίδες δίπλα από τον ανεμιστήρα. Προσοχή να το βγάζεις όταν φωτογραφίζεις γιατί μπορεί τα μπιλάκια σιλικόνης μπαίνουν μέσα στην κάμερα όταν γυρίσει ανάποδα ( την έχω πατήσει . :) )

 

Για λογισμικό ελέγχου της κάμερας η Nebulosity ή Μaxim DL

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mην το βαλεις το φιαλιδιο με δαυτα μεσα γιατι οπως ειπε και ο Αντωνης βγαινουν απο την τρυπα και μπαινουν μεσα στην ccd (εκτος αν θες καμια κουδουνιστρα για κανα μωρο).

Επειδη η δικη μου ειχε βραχυκυκλωσει απο αυτα τα μπαλακια.. ΜΑΚΡΙΑ !!! (ευτυχως την εσωσα ειχε κολλησει ενα αναμεσα σε 2 ποδαρακια του ccd).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mην το βαλεις το φιαλιδιο με δαυτα μεσα γιατι οπως ειπε και ο Αντωνης βγαινουν απο την τρυπα και μπαινουν μεσα στην ccd (εκτος αν θες καμια κουδουνιστρα για κανα μωρο).

Επειδη η δικη μου ειχε βραχυκυκλωσει απο αυτα τα μπαλακια.. ΜΑΚΡΙΑ !!! (ευτυχως την εσωσα ειχε κολλησει ενα αναμεσα σε 2 ποδαρακια του ccd).

 

:lol: :lol: Κοίτα να δεις τι μπορείς να πάθεις στα καλά καθούμενα.... =;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και πάλι.

Έχω εγκατάσταση τους drivers της κάμερας και με το CCDCap όλα παίζουν μια χαρά, το πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ να δω την κάμερα με το Nebulosity και Μaxim DL καμιά ιδέα κανείς ???

SILENCE OF UNIVERSE :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης