Jump to content

Δημιουργία αρχείων Darks (calibration) για DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν θα είναι θεωρητικά αποτελεσματικό η δημιουργία αρχείων που να περιέχουν πολλαπλά Darks σε διαφορετικές θερμοκρασίες.

πχ θα μπορούσε κάποιος να δημιουργήσει ένα folder με darks σε διαφορετικές θερμοκρασίες κ εκθέσεις...για συγκεκριμένο αριθμό darks πχ 60-100.

Θερμοκρασίες έκθεσης: 5, 10, 15, 20, 25 βαθμούς

Αλγόριθμός έκθεσης: φορές Χ 300 sec, φορές Χ 600 sec, φορές Χ 900 sec

Σύμφωνα με κάποια δεδομένα που έχω δει μέχρι στιγμής, η θερμοκρασία του σένσορα αυξάνεται μέχρι ενός σημείου κ παραμένει σχεδόν σταθερή μετά από τις πρώτες 2-3 ώρες. Αυτό είναι προφανές διότι η θερμοκρασία του σένσορα δεν είναι δυνατόν να αυξάνεται επ'άπειρον.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aγαπητε φιλε.

Με μπερδεψες λιγο.

Αν καταλαβα καλα, να κανουμε ενα masterdark π.χ. 200sec αλλα αυτο να περιεχει πληροφορια απο darks 200 sec διαφορετικης ομως θερμοκρασιας ?

 

Το καταλαβα καλα ?

Το αναφερω γιατι αυτην την περιοδο φτιαχνω και μια βαση δεδομενων με darks βαση της θερμοκρασιας.Με ενδιαφερει αυτο που εθιξες.

 

:-k

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που λες είναι εφικτό να γίνει φαντάζομαι αλλά και πολύ χρονοβόρο...Ειδικά με τις DSLR που θες να καλύψεις όσο γίνεται περισσότερες περιπτώσεις όπως χρόνους, εκθέσεις και φυσικά iso!! Δεν ξέρω αν αξίζει να μπεις σε όλη αυτή την διαδικασία ειδικά αν αναλογιστείς το γεγονός πως τα darks έχουν ημερομηνία λήξης και θα πρέπει να τα ανανεώνεις κάθε εξάμηνο αν θυμάμαι καλά ,εξαρτάται βέβαια και από την χρήση που κάνεις! Αυτό που θα ήταν καλύτερο για μένα να κάνεις θα ήταν να φτιάξεις ένα σύστημα το οποίο να μπορεί να παραγάγει τις συνθήκες που αντιμετώπισες το βράδυ της εξόρμησης την θερμοκρασία δλδ και μετά με την ησυχία σου την βάζεις να τραβά όσο εσύ κοιμάσαι! Για εμένα αυτό είναι και ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα μίας ccd κάμερας με ελεγχόμενη ψύξη! Τα darks τα βγάζω σπίτι μου και με τον καιρό αυτή η βιβλιοθήκη γίνεται από μόνη της.. Ελπίζω να βοήθησα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Στέλιο,

εννοώ να φτιάξουμε βιβλιοθήκη με διαφορετικά master dark αρχεία, ένα για κάθε θερμοκρασία εργασίας (πχ ανά 5 βαθμούς...μέχρι τους 25 βαθμούς) και συνθήκες έκθεσης (πχ Χ300, Χ600, Χ900 sec).

Έτσι αν πχ έχεις θερμοκρασία περιβάλλοντος 10 βαθμούς κ τραβάς 20Χ300sec τραβάς από το αρχείο το ανάλογο master dark κ είσαι έτοιμος.

Τώρα για ISO δεν πολυχρειάζεται γιατί συνήθως τραβάω με ISO800.

Αρκετοί χρησιμοποιούν τέτοιες μεθόδους με εξαιρετικά αποτελέσματα. Αρκεί να κάνεις τη βιβλιοθήκη με ελεγχόμενες συνθήκες θερμοκρασίας..πχ θάλαμος επώασης.

 

 

Αγαπητέ ziorange,

γιατί τα darks έχουν ημερομηνία λήξης? Εννοείς λόγω 'γήρανσης' της φωτογραφικής μηχανής?

Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τις CCD.

Ουσιαστικά το μόνο που χρειαζόμαστε είναι μια μέθοδο προσομοίωσης της θερμοκρασίας του χώρου λήψης. Αυτό ίσως μπορεί να γίνει με ένα cool box που να χρησιμοποιείς μόνο για αυτό το λόγο. κ πρακτικά να παίρνεις τα darks την επόμενη μέρα.

Αυτή είναι μια εναλλακτική από τη δημιουργία αρχείου darks.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε φιλε.

Αυτο ακριβως που περιγραφεις (καταλαβα τωρα τι εννοεις), το κανω αυτη την περιοδο. Δημιουργω μια βαση δεδομενων με darks.

Εκανα καποιες δοκιμες και δουλεψαν 100%.

Μεσα απο το προγραμμα του μετεωρολογικου μου σταθμου,μπαινω στην δικη του βαση δεδομενων και καταγραφω την ακριβη θερμοκρασια περιβαλοντος (ο αισθητηρας βρισκεται διπλα στα οργανα μεσα στο αστεροσκοπειο) για το χρονικο διαστημα που πηρα τα darks.Κατοπιν ονομαζω τον φακελο με τα συγκεκριμενα π.χ "DARKS-300SEC-25C/28C".Ετσι οταν φωτογραφιζω και δω οτι τα lighs μου ειναι του ιδιου χρονου εκθεσης (300) και κατα την ληψη τους η θερμοκρασια ηταν μεταξυ 25 και 28 βαθμων κελσιου,τα χρησιμοποιω.Απο καποιες πρωτες δοκιμες που εκανα μου εχει δουλεψει 100%. Για την ακριβεια μια νυχτα οπου ειχε συνεφια, ενεργοποιησα το συστημα και επαιρνα μονο darks παρακολουθωντας ταυτοχρονα την θερμοκρασια.

Σε βαθος χρονου πιστευω οτι μπορει να γινει μια αρκετα καλη βαση δεδομενων με darks.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέλιο,

αν υποθέσουμε όμως ότι η θερμοκρασία όταν πηρες τις εκθέσεις ηταν 5 ή 10 βαθμοί. Τι κάνεις τότε?

Πως προσομοιώνεις αυτές τις συνθήκες?

Φαντάζομαι αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις πάρα πολλά darks ετσι ώστε να ελαχιστοποιήσεις το θόρυβο?

Έχεις να προτείνεις κάτι? Κάποια συμβουλή?

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σκεπτικο μου ειναι καποιες νυχτες αφιερωμενες μονο για darks.

Οσο θα περναει ο καιρος και η θερμοκρασια θα χαμηλωνει θα χρειαζονται νεα set απο darks για εκεινη την περιοδο.

Π.χ αυτην την περιοδο παρατηρησα οτι στην εναρξη των καταγραφων μου ειμαι περιπου στους 26-27 βαθμους, ενω στο τελος (κατα τις μια δυο το βραδυ) ειμαι περιπου στους 22-21.Εκει μεσα παιζει.

Ξεκινησα μια βραδυα απο νωρις και ανεβηκα πιο πανω (30) και επαιρνα darks μεχρι τους 20 περιπου.

Γι αυτη την περιοδο μου κανουν την δουλεια μια χαρα.

Οταν δω οτι ειμαι σε μια περιοδο οπου η θερμοκρασια ειναι σε αλλα επιπεδα (ακομη και στους 5-10) που αναφερεις θα κανω παλι το ιδιο.

"ΠΕΡΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟΣ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΛΕΙΤΑΙ ΦΥΣΕΙ ΑΕΝΑΩ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΣΙ ΔΕΙΝΟΙΣ"

Ορφικα κειμενα.[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης