Jump to content

Επιτέλους συνάντηση μελών του Astrovox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα από τα πολλά θετικά του 4ου Συνέδριου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας υπήρξε και η συνάντηση των μελών του Astrovox που συμμετείχαν στο Συνέδριο. Ηταν κάτι που το ήθελα από καιρό και χάρηκα πάρα πολύ που γνώρισα από κοντά τόσους φίλους που μέχρι τώρα γνώριζα μόνο από τα γραφόμενά τους. :!: Μα είναι δυνατό να είμαι σχεδόν 3 χρόνια μέλος και να μη γνωρίζω τον ιδρυτή και moderator του Astrovox, τον Ανδρέα Παπαλάμπρου :?: Φίλε Ανδρέα χάρηκα πάρα πολύ ειλικρινά για την γνωριμία μας. Συνέχισε την κηδεμονία του Astrovox , μαζί με τους επίσης άξιους της moderator's team. Απ'ότι κατάλαβες και καταλάβαμε όλοι, η ύπαρξη του Astrovox είναι σημαντικότατη . :wink:

Η συνάντηση με όλα τα παιδιά ήταν πολύ θερμή και εύχομαι να αποτελέσει την αρχή για κάποιες μελλοντικές συναντήσεις ό,που και όταν αυτό γίνει εφικτό. Τα θέματα που μας απασχολούν είναι ανεξάντλητα για να τα συζητήσουμε σε μια μόνο συνάντηση.

Χαίρομαι επίσης που θα μεγαλώσω τη λίστα των φίλων στο προφίλ μου.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα από τα πολλά θετικά του 4ου Συνέδριου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας υπήρξε και η συνάντηση των μελών του Astrovox που συμμετείχαν στο Συνέδριο. Ηταν κάτι που το ήθελα από καιρό και χάρηκα πάρα πολύ που γνώρισα από κοντά τόσους φίλους που μέχρι τώρα γνώριζα μόνο από τα γραφόμενά τους. :!: Μα είναι δυνατό να είμαι σχεδόν 3 χρόνια μέλος και να μη γνωρίζω τον ιδρυτή και moderator του Astrovox, τον Ανδρέα Παπαλάμπρου :?: Φίλε Ανδρέα χάρηκα πάρα πολύ ειλικρινά για την γνωριμία μας. Συνέχισε την κηδεμονία του Astrovox , μαζί με τους επίσης άξιους της moderator's team. Απ'ότι κατάλαβες και καταλάβαμε όλοι, η ύπαρξη του Astrovox είναι σημαντικότατη . :wink:

Η συνάντηση με όλα τα παιδιά ήταν πολύ θερμή και εύχομαι να αποτελέσει την αρχή για κάποιες μελλοντικές συναντήσεις ό,που και όταν αυτό γίνει εφικτό. Τα θέματα που μας απασχολούν είναι ανεξάντλητα για να τα συζητήσουμε σε μια μόνο συνάντηση.

Χαίρομαι επίσης που θα μεγαλώσω τη λίστα των φίλων στο προφίλ μου.

Φιλικά

 

Ευχαριστώ και εγώ το Astrovox για τις πληροφορίες που μπορεί να αποκομίσει ένας ερασιτέχνης αστρονόμος και όλους του φίλους του!!! Και να εκφράσω τον θαυμασμό μου για την επιτυχία του 4ου Συνεδρίου, να ευχαριστήσω όλους αυτούς που εργάσθηκαν για να πετύχουν αυτό το αποτέλεσμα και για την φιλοξενία που μας προσέφεραν κατά την διάρκεια του συνεδρίου.

 

Με τιμή

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

εκτός από την πραγματικά μεγάλη επιτυχία του 4ου Συνέδριου το σημαντικότερο, κατά την απόψη μου γεγονός, ήταν οι γνωριμίες και οι προσωπικές επαφές που είχαμε τα μέλη του ASTROVOX.

Η ανάγκη για προσωπική γνωριμία και η δημιουργία καινούργιων φίλων είναι πραγματικά μεγάλη, ειδικά σε εμάς που μένουμε στην επαρχία.Τα συναισθήματα είναι ανάμικτα :D (μακρυά από τους ρυθμούς των μεγαλουπόλεων) αλλά και :( (γιατί δέν έχουμε την δυνατότητα να συναντούμε τους φίλους μας) δηλαδή όλους εσάς.

Να είστε όλοι καλά

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τολμήσω να γράψω ότι σας είπα και από κοντά:

Το Astrovox είναι ίσως το μοναδικό βήμα ελεύθερης έκφρασης όσο αφορά την Ερασιτεχνική Αστρονομία στην Ελλάδα.

Δε λέω ότι οι σύλλογοι είναι κακοί, όμως επειδή λειτουργούν ιεραρχικά είναι δυνατό κάποιοι να τους χρησιμοποιούν για την προσωπική τους προβολή, φιμώνοντας αξιόλογες προσπάθειες άλλων ερασιτεχνών.

Αντίθετα, στο Άστροβοξ ο οποιοσδήποτε μπορεί να παρουσιάζει ελεύθερα τη δουλειά του και να γίνει πανελλήνια γνωστός αν αυτή αξίζει.

Όπως είπα και στον Ανδρέα η ύπαρξη του Άστροβοξ εκτονώνει όλα τα κόμπλεξ του χώρου!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα στην παρέα,

χαίρομαι και εγώ ιδιαίτερα που μπορώ πλέον να γράφω στο φόρουμ και να παίρνω απαντήσεις σε και από άτομα που γνωρίζω και με γνωρίζουν.

Ωραία ήταν ρε παιδιά :D και το συνέδριο, μεγάλη επιτυχία!!! Συγχαρητήρια στην οργανωτική ομάδα.

 

Ηλία, συμφωνώ μαζί σου, είναι πολύ καλό να δημοσιεύουμε στο αστροβοξ τη δουλειά μας και τις παρατηρήσεις μας (ακόμα και τις πιο απλές) και να βοηθάμε όλους να τρέχουν για τις ίδιες εμπειρίες.

 

Καλή αντάμωση στον Πάρνωνα, στην Πάτρα και... εκεί ψηλά :wink: !

 

Κώστας Τζιόλας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματι παιδια,το οτι συναντηθηκαμε τοσα πολλα nicknames στιο πλανηταριο ηταν καταπληκτικο!!

 

Ειχαμε γνωρισει πολλα ατομα στον Παρνωνα,τα οποια ηταν ομως κυριως απο την Πελοποννησο κ την Αθηνα.Τωρα ομως ηταν απο ολη την Ελλαδα!!Ενδεικτικο ειναι το οτι οσοι εχετε γραψει σε αυτο το θεμα (εκτος του Ηλια) σας γνωρισα στο συνεδριο!!Κ τοσους ακομα..που προσπαθω να μην τους ξεχασω!!!

 

Παντως ενα ατομο που το εψαχνα για να τον γνωρισω ηταν ο ΚC που δεν καταφερα να τον πετυχω 3 μερες!!!!Ειχα βαλει τον Ηλια να τον ψαχνει,οποτε τον εβρισκε δεν ηξερε που ημουν εγω κ το αντιθετο συνεχως!!!!!!Απιστευτες συγκυριες!!!

 

Να ειστε ολοι καλα μεχρι την επομενη φορα που θα ξαναντηθουμε.Μεχρι τοτε εχουμε το Αστροβοξ!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, στο τέλος των εισηγήσεων του συνεδρίου Κυριακή μεσημέρι, σε πήρα και σε πήγα προς τον εξώστη όπου βρισκόταν ο Κώστας.

Ήμουν σίγουρος ότι δε θα μας ξέφευγε!!!

Που να περίμενα ότι μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα εξαφανιζόταν!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γαμωτο ζηλευω.. Πως μου ειχε διαφυγει το forum αυτο?!? Τελος παντων.. σημασια εχει οτι το βρηκα και τωρα ξερω! Αντε παιδια η επομενη εξορμηση με τηλεσκοπια ποτε γινεται??

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως ενα ατομο που το εψαχνα για να τον γνωρισω ηταν ο ΚC που δεν καταφερα να τον πετυχω 3 μερες!!!!

 

Παναγιώτη,

 

Είμαι στη διαθεσή σου για οτιδήποτε θες να ρωτήσεις. Αν είσαι Αθήνα κανονίζουμε να τα πούμε και από κοντά :D

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα,

 

Δυστυχως ειμαι στην Πατρα.Αλλα που θα παει..θα σε γνωρισω στον Παρνωνα ή καπου αλλου!! :D

 

Εστω σε 2 χρονια στο Συνεδριο!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[Έλα βρε Ηλία με τα παρασκηνιακά σου, αμάν πιά! :lol::lol: Ο καθένας έχει τους λόγους του να κινείται όπως κινείται, χαλινάρι δεν μπαίνει, κάνε εσύ το δικό σου και μην «τρώγεσαι» :lol: !]

 

Τι να προσθέσω εγώ παραπάνω; είμαι καταχαρούμενος για τους ίδιους λόγους που είστε κι εσείς, άλλωστε τα πρόσωπά μας μιλάγαν από μόνα τους στο συνέδριο. Νομίζω ότι αυτό που χαρήκαμε πιό πολύ εν τέλει είναι η απλή και αληθινή επικοινωνία, η ζεστή ατμόσφαιρα που δημιουργείται ανάμεσα σε ανθρώπους με ίδια (και ευγενή) ενδιαφέροντα. Θα συμφωνήσω με τη σκέψη του Αντώνη, ένα συνέδριο ερασιτεχνικής αστρονομίας μπορεί να γίνεται άνετα σε ετήσια βάση, κι ας μην είναι κάτι ακριβό και μεγαλεπήβολο.

 

Τα μέλη της ΕΑΕ απέδειξαν τις αρετές και ικανότητές τους, έκαναν έργο και έθεσαν τον πήχη πολύ ψηλά για το επόμενο συνέδριο στην Πάτρα (παιδιά ψυχραιμία, θα τα καταφέρετε μια χαρά). Τους συγχαίρω όλους έναν-έναν κι από εδώ. Ειλικρινή συγχαρητήρια!

 

Mια πρόταση για το συνέδριο της Πάτρας: να υπάρχουν κάθε μέρα ένα-δύο μεγάλα διαλείματα (μιας ώρας) για γνωριμίες και συζητήσεις μεταξύ μας. Έχω την αίσθηση ότι όλοι θα θέλαμε περισσότερο τέτοιο χρόνο, μια που οι σύνεδροι προέρχονται απ' όλη την Ελλάδα και δεν γνωρίζονται εκ των προτέρων μεταξύ τους.

 

Φίλε ΚΟΤS, απλώς να παρακολουθείς το forum και να κοιτάζεις στο site της ΕΑΕ όπου ανακοινώνονται όλες οι επικείμενες δραστηριότητές της.

http://www.astronomia.org.gr

 

Καθαρούς ουρανούς!

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, δεν τρώγομαι αλλά είμαι υποχρεωμένος να γράψω τα πράγματα ακριβώς όπως είναι.

Δεν μίλησα συγκεκριμένα αλλά ούτε και γενίκευσα ακριβώς για να μη θίξω πρόσωπα αλλά καταστάσεις. Δεν έχω έμμονες ιδέες ούτε μανία καταδίωξης!!! :lol: :P :twisted: :evil: :x

Δε μπορώ όμως και να ωραιοποιήσω την πραγματικότητα.

Παρόλα αυτά, για να μη θεωρήσεις ότι είμαι καχύποπτος, δεν προσάπτω αναγκαστικά σε ορισμένους δόλο, αλλά ίσως αμέλεια ή αδιαφορία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα,

 

Δυστυχως ειμαι στην Πατρα.Αλλα που θα παει..θα σε γνωρισω στον Παρνωνα ή καπου αλλου!! :D

 

Εστω σε 2 χρονια στο Συνεδριο!!

 

Παναγιώτη,

Εγώ σπούδασα Πάτρα. Ο κ. Ζαφειρόπουλος ήταν καθηγητής μου. Έχω στο πρόγραμμα να κατέβω ένα ΣΚ για να δω τα παλιά λημέρια. Θα χαρώ να τα πούμε από κοντά όταν έρθω. Δεν χρειάζεται να περιμένεις 2 χρόνια!!! :D

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα,

 

Δυστυχως ειμαι στην Πατρα.Αλλα που θα παει..θα σε γνωρισω στον Παρνωνα ή καπου αλλου!! :D

 

Εστω σε 2 χρονια στο Συνεδριο!!

 

Παναγιώτη,

Εγώ σπούδασα Πάτρα. Ο κ. Ζαφειρόπουλος ήταν καθηγητής μου. Έχω στο πρόγραμμα να κατέβω ένα ΣΚ για να δω τα παλιά λημέρια. Θα χαρώ να τα πούμε από κοντά όταν έρθω. Δεν χρειάζεται να περιμένεις 2 χρόνια!!! :D

 

Γενικά ο KC την έκανε και τον ψάχνανε όλοι, παρόλα αυτά εμείς πάντα θα τα λέμε!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη,

Εγώ σπούδασα Πάτρα. Ο κ. Ζαφειρόπουλος ήταν καθηγητής μου. Έχω στο πρόγραμμα να κατέβω ένα ΣΚ για να δω τα παλιά λημέρια. Θα χαρώ να τα πούμε από κοντά όταν έρθω. Δεν χρειάζεται να περιμένεις 2 χρόνια!!!

 

Κωστα θα χαρουμε πολυ να σε δουμε απο κοντα,εννοειται πως αν ερθεις θα βρεθουμε!!Σου στελνω το κινητο μου με πριβε!!

 

(Μα καλα ποσους μαθητες του προεδρου μας γνωρισα στο συνεδριο κ θα γνωρισω ακομα;; :D :D )

 

Mια πρόταση για το συνέδριο της Πάτρας: να υπάρχουν κάθε μέρα ένα-δύο μεγάλα διαλείματα (μιας ώρας) για γνωριμίες και συζητήσεις μεταξύ μας. Έχω την αίσθηση ότι όλοι θα θέλαμε περισσότερο τέτοιο χρόνο, μια που οι σύνεδροι προέρχονται απ' όλη την Ελλάδα και δεν γνωρίζονται εκ των προτέρων μεταξύ τους.

 

Χεχε,Στεφανε σημειωνεται.Μακαρι να γινει κατι τετοιο,κ εγω θα το ηθελα πολυ αλλα ειναι πραγματι δυσκολο!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια επρεπε να ειμαι Ροδο για κατι εκκρεμοτητες με την σχολη. Μεγαλη ατυχια κριμα... Απο οτι διαβασα και συνεχιζω να διαβαζω πρεπει να ηταν τουλαχιστον τελεια!

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης