Jump to content

Ιδέες για κατασκευή πυλώνα


Andreas72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι την κατασκευή ενός πυλώνα για την EQ6 στην ταράτσα μου.Οπότε θα ήθελα τα φώτα σας για καμιά ιδέα είτε να κατασκευάσω κάποιον είτε να αγοράσω ετοίμο.

Προς το παρόν δεν υφίστανται κατασκευή παρατηρητηρίου οπότε θέλω κάτι ανθεκτικό στις καιρικές συνθήκες. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρέα, για ρώτα τον Παναγιώτη (Ακρόπολη) που έχει κάτι αντίστοιχο στην ταράτσα του.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα πράγματα έχουν ως εξής :

 

πας σε σιδηρουργείο που έχει σωλήνες για κόψιμο και σου κόβουν στα μέτρα σου, έχει στον Πειραιά ένα με κομμάτια απ'όπου πήρα το δικό μου καθώς και 3 στρογγυλές φλάτζες για την κατασκευή. το καλό εκεί είναι ότι στα 5 μέτρα που είναι το απέναντι σιδηρουργείο μου έκανε την ηλεκτροκόλληση και τις τρύπες για τις κάτω βίδες και τις ντίζες στις πάνω φλάτζες. αυτό που θα χρειαστεί είναι σε τόρνο να πας το τρίποδο και να σου κάνει υποδοχή στην πάνω φλάτζα για την στήριξη. και να πάρεις ντίζες χοντρές.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Παναγιώτη επειδή εχω το half pilar σκέφτηκα ότι θα γλίτωνα τις ντίζες και τις 2 από τις 3 φλάντζες αλλά μάλλον δεν θα γίνει κάτι τέτοιο διότι δεν είχα σκεφτεί την κλίση της ταράτσας και πως θα διορθώσεις την κεφαλή.

Πάντως σας ευχαριστώ όλους και πάλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εχεις το half pilar τοτε ειναι απλό, η μια φλατζα που θα παρεις θα εχει τρύπα στο κέντρο, ειχε κ τετοια οταν πηγα κ πηρα, και απλα φτιαχνεις υποδοχή για τη πανω κομματι του ή το ηλεκτροκολλας μόνιμα..χρειάζονται οι βροχές για την οριζοντιοποιηση...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Παππούλη(Sevax) με το κορυφαίο μυαλό σου,πάλι μου έδωσες την λύση.Φαντάσου πόσο πιο γρήγορα θα δούλευε το έρημο αν δεν είχαμε και αυτά που μας βασανίζουνε σήμερα!!!! \:D/ \:D/

Παναγιώτη αν θυμόσουν διεύθυνση από το μαγαζί στον Πειραιά θα με βοηθούσες αφάνταστα... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θυμάμαι Αντρέα... είχα πάει με τον Φαρμακόπουλο, για ρώτα τον...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όυτε εγώ θυμάμαι ακριβώς σε ποιο σιδεράδικο πήγαμε, εκεί που τελειώνει η Πειραιώς στον Κεράνη και πάμε δεξιά προς το λιμάνι έχει πολλά σιδεράδικα δεξιά και αριστερά πάνω στον δρόμο που έχουν ρετάλια από σίδερο και ατσάλι. Οι περισσότεροι έχουν και μηχανουργείο. Καλό είναι να έχεις φτιάξει ένα ακριβές σχέδιο τι θέλεις να φτιάξεις ή ακόμα καλύτερα να πάρεις μαζί σου δείγμα π.χ. την κεφαλή από το τρίποδο της eq6.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης