Jump to content

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΥΑΛΙΩΝ


ΛΑΖΑΡΟΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΖΗΤΗΜΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΥΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΠΟΥ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν μας πεις το ποσο που θες να διαθεσεις τοτε ολα ξεκαθαριζουν. Ολα εξαρτονται απο τα χρηματα.. οποτε απαντησε πρωτα σε αυτο και μετα θα σου προτεινουμε τις καλυτερες δυνατες λυσεις :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΖΗΤΗΜΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΥΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΠΟΥ;

Εάν δεν πρόκειται να τα κρατάς με τα χέρια για πολύ ώρα, τα 15Χ70 της Celestron (καμμιά 100ή ευρώ απο την AKTIS) είναι πολύ καλά. Υπολόγισε άλλα τόσα για ένα καλό τρίποδο.

Με τη συγκεκριμένη μεγέθυνση φαίνονται πχ. οι δακτύλιοι του Κρόνου, οι γαλαξίες M81,82 και αρκετά σφαιρωτά και φυσικά πολλοί κρατήρες της Σελήνης.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια καλημερα

επειδη και εγω ψαχνω θα ηθελα να ρωτησω για μαγαζι σχετικο αλλα μεσα στην Αθηνα γιατι για Θεσσαλονικη και για Πειραια ξερω

και θελω να τα δοκιμασω ο ιδιος και οχι να τα στειλουν με κουριερ

υπολογιζω τιμη γυρω στα 150 ευρω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 300 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΙΤΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ, ΩΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΥΧΡΗΣΤΙΑ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Λάζαρε καλησπέρα. Πριν την αγορά θα σου πρότεινα να αγοράσεις το βιβλίο του Dickinson, το Nightwatch. Εκεί θα βρεις πολλές πληροφορίες για κιάλια, για τηλεσκόπια και για πολλά άλλα... Είναι το καλύτερο που μπορεις να κάνεις για αρχή... Το να σου πουν τα παιδια εδώ να πάρεις τα Celestron 15x70, τα 8x50 ή τα 9x63 δε νομίζω να σε βοηθήσει τόσο όσο θες... :wink:

Για πληροφόρηση και μόνο σου λέω πως τα 8x50 και τα 10x50 (8 φορές μεγένθυση και 50 mm η διάμετρος του μπροστινού φακού και 10 φορές μεγένθυση και 50 mm η διάμετρος του μπροστινού φακού αντίστοιχα ) ζυγίζουν κάτω από κιλό και είνα τρομερά εύχρηστα για να τα κρατάς με τα χέρια-ούτε χρειάζονται τρίποδο.. Όμως είναι πιο ακριβά: κοίτα στα site: www.aktistar.com και www.astronomy.gr για τιμές και μοντέλα. Στη δεύτερη διεύθυνση θα βρεις και το βιβλίο που σου είπα από Θεσσαλονίκη, το βρίσκεις όμως και στο βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου στο κέντρο, πίσω από το Πολυτεχνείο...

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι για αρχή ιδανικό μέγεθος είναι 7χ50.

Συνδυάζουν μικρό βαρός, χαμηλή τιμή και πολύ καλή ευστάθεια (λίγο τρέμουλο).

Έχω ένα ζευγάρι της Konus με οπτικά bak4 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Τιμή περίπου 80 ΕΥΡΩ.

Τα θεωρώ τον ιδανικό πρόδρομο του τηλεσκοπίου.

Συγνώμη ξέχασα το οπτικό πεδίο : 6.8 μοίρες.

 

 

Φιλικά

 

Γιώργος :wink:

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΕ ΑΡΓΥΡΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΧΕΤΕ ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΥΑΛΙΑ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ CELESTRON 8X20 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ. ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΔΩ. ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΕ ΑΡΓΥΡΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΧΕΤΕ ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΥΑΛΙΑ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ CELESTRON 8X20 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ. ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΔΩ. ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

 

Γιατί δεν σου είναι αρκετά τα 8χ20;

Αν θές πιό φωτεινές εικόνες, πρέπει να αναζητήσεις κάτι με τουλάχιστον 50mm πρωτεύοντα. Καταστήματα με κιάλια υπάρχουν στην Εμ.Μπενάκη μεταξύ Σταδίου και Παν/μίου, επί της Παν/μίου, στη Χαρ.Τρικούπη κλπ.

Κανένας, εκτός απο αυτόν στη Χαρ.Τρικούπη, δεν έχει διαμέτρους μεγαλύτερες απο 50mm. Αλλά για να καταλάβεις εάν ένα ζευγάρι κιάλια είναι καλά για αστρονομική παρατήρηση, πρέπει να τα τεστάρεις νύκτα και φυσικά όχι στο κέντρο της Αθήνας.

Εγώ έχω κοιτάξει απο Meade 10x50 (;) της προσφοράς των 20 ευρώ του Lidl και μου φάνηκαν πολύ καλά.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tα 8χ20 δεν μου είναι αρκετά, γιατί θα σου πω. Τις προάλλες ήμουν στις Σπέτσες και καθόμουν το βράδυ και έβλεπα τις Πλειάδες και ενώ με το μάτι τις έβλεπα μια απλή θαμπάδα με τα κυάλια, έβλεπα ίσα ίσα τις εφτά αδερφές. Πιστεύω με πιο μεγάλη διάμετρο θα έχω και καλύτερο αποτέλεσμα. Εσείς τι λέτε;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tα 8χ20 δεν μου είναι αρκετά, γιατί θα σου πω. Τις προάλλες ήμουν στις Σπέτσες και καθόμουν το βράδυ και έβλεπα τις Πλειάδες και ενώ με το μάτι τις έβλεπα μια απλή θαμπάδα με τα κυάλια, έβλεπα ίσα ίσα τις εφτά αδερφές. Πιστεύω με πιο μεγάλη διάμετρο θα έχω και καλύτερο αποτέλεσμα. Εσείς τι λέτε;

Είναι σαφώς ζήτημα διαμέτρου.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω κοιτάξει απο Meade 10x50 (;) της προσφοράς των 20 ευρώ του Lidl και μου φάνηκαν πολύ καλά.

Κι εγώ την ίδια άποψη έχω, πολύ συμφέρουσα αγορά. Αν ξαναβγούν από το Lidl δοκιμάστε τα. Έχετε εξάλλου 1 μήνα περιθώριο επιστροφής χρημάτων, αν δεν σας ικανοποιούν.

 

Δείτε επίσης, μεταξύ άλλων, και τον πίνακα που έχει συντάξει ένας βαθύς γνώστης του αντικειμένου, ο Άρης Μυλωνάς, αντιπρόεδρος της ΕΑΕ, από την ιστοσελίδα της σε αρχείο pdf: http://www.astronomia.org.gr/Files/ArisMil/Κιάλια.pdf

Ο πίνακας αυτός, έχει σκοπό να βοηθήσει καθέναν που πρόκειται να αγοράσει κιάλια. Ο οριζόντιος άξονας (Μ) αφορά τις μεγεθύνσεις, ο κάθετος (D) την διάμετρο των κιαλιών, το αληθές οπτικό πεδίο αφορά το πεδίο που βλέπουν τα κιάλια σε μοίρες (υπάρχουν συνήθως πάνω τους γραμμένα), το ελάχιστο φαινόμενο μέγεθος αφορά το πόσο βαθιά βλέπουμε στον ουρανό, ενώ η κόρη εξόδου υποδηλώνει το πλάτος της οπτικής δέσμης που εξέρχεται από τα προσοφθάλμια των κιαλιών προς τα μάτια μας. Όσο μεγαλύτερο το μέγεθός της, τόσο το καλύτερο, αφού το μάτι, σε δύσκολες συνθήκες, όπως της αστρονομίας, όπου η κόρη του ματιού μας ανοίγει, σε αντίθεση με την ημέρα που κλείνει, προσλαμβάνει έτσι την μεγαλύτερη δυνατή δέσμη φωτός και την εκμεταλλεύεται στο έπακρο (εύχομαι τα τελευταία να τα απέδωσα σωστά – Στέφανε, καλά τα είπα?). Αν θυμάμαι καλά, από τα λόγια του Άρη στην ΕΑΕ, στους ηλικιωμένους ανθρώπους μόνο, η κόρη του ματιού μικραίνει κάπως και δεν μπορεί να ωφεληθεί από το μέγιστο άνοιγμα των προσοφθαλμίων των κιαλιών.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Αν θυμάμαι καλά, από τα λόγια του Άρη στην ΕΑΕ, στους ηλικιωμένους ανθρώπους μόνο, η κόρη του ματιού μικραίνει κάπως και δεν μπορεί να ωφεληθεί από το μέγιστο άνοιγμα των προσοφθαλμίων των κιαλιών...

Οχι ακριβώς, υπάρχουν τιμές exit pupil που υπερβαίνουν και τις νεανικές κόρες (των ματιών ;) ) σε μέγεθος. Όταν γίνεται αυτό, υπάρχει -κατά τη θεωρία- απώλεια φωτός σαν να μικραίναμε τη διάμετρο του οργάνου (του οπτικού εννοείται :lol: ).

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ, χθες το βράδυ, αφού έστειλα το μήνυμα, το έψαξα λίγο περισσότερο. Γενικά, η κόρη του ματιού ενός μικρού παιδιού έχει μέγιστο άνοιγμα (διάμετρο) γύρω στα 8mm, ενώ ενός ηλικιωμένου μπορεί να «κατεβεί» με τα χρόνια έως τα 4 – 4.5mm. Αν το οπτικό μας όργανο έχει μεγαλύτερο άνοιγμα εξόδου από την κόρη του ματιού μας, αυτό σημαίνει ότι κάποιο τμήμα της οπτικής δέσμης δεν εισέρχεται στο μάτι, και άρα, πρέπει να επιλέγουμε κιάλια με το ίδιο ή ελαφρά μικρότερο άνοιγμα. Τα παραπάνω βέβαια αφορούν την όρασή μας στο σκοτάδι και δεν επηρεάζουν την όρασή μας κατά την διάρκεια της ημέρας, όπου υπάρχει υπερεπάρκεια φωτός και η κόρη του ματιού μας έτσι κι αλλιώς κλείνει.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπενθιμίζω ότι αν κάποιος θέλει να μετρήσει τη μέγιστη διάμετρο της κόρης των ματιών του στο σκοτάδι, μπορεί να το κάνει με τις μεθόδους που προτείνονται εδώ:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1381&highlight=%EA%FC%F1%E7%F2

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω πως πρεπει να ψαξεις με διαμετρο στα 50mm.Κοιτα και απο ρωσικα εργοστασια και οχι τα <<δηθεν>>ρωσικα απο τους πλανοδιους.Ισως κατι σε 10Χ50.Μαλλον ενδιαφερεσαι για σμηνη και ορισμενα νεφελωματα π.χ.Μ42.Το σημαντικοτερο ειναι το τριποδο και η διαμετρος, αλλα .πιστευω κυριως το τριποδο.Κοιτα και στο http://astrotips.com/PNphpBB2+viewtopic-t-157.phtml .Τα λεμε :D
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης