Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Η παρατήρηση των διατώντων αστέρων είναι ιδιάτερα συναρπαστική και η υπομονή συνήθως ανταμοίβεται!

Πριν απο 5 χρόνια περίπου και μετά απο μια φάση "εμμονής" με την παρατήρηση τους απέκτησα ενα δείγμα μετεωρίτη.

 

Ο συγκεκριμένος μετεωρίτης έχει ανασυρθεί σχεδόν άθικτος απο τους πάγους της Ανταρκτικής και είναι τύπου L Chondrites. Διατηρείται το αρχικό του χρώμα. Οι διαστάσεις του είναι 1,5 Χ 1 cm και το βάρος του ~4gr. Η περιεκτικότητα του σε σίδηρο είναι περίπου 5~10% και μαγνητίζεται πολύ εύκολα.

Δεν δοκίμασα να τον διαχωρίσω γιατί είναι όμορφο να βρίσκεται στην αρχική του κατάσταση.

 

Φαντάζομαι οτι το θέμα αυτό δεν είναι ακριβώς σχετικό ...με την παρατήρηση της πτώσης του μετεωρίτη στην Γη, έχει να κάνει όμως με την μελέτη του ως αντικείμενο! :wink:

 

Όντας νέος στο συγκεκριμένο forum θέλησα να τον μοιραστώ μαζί σας, παρακάτω θα βρείτε και μια φωτογραφία του.

 

Αναρωτιέμαι εαν και κάποιος άλλος έχει στην κατοχή του παρόμοιο αντικείμενο.

:-k

 

DSC04065.thumb.JPG.316fb180246c013367fc51890958947a.JPG

Φωτογραφία μετεωρίτη με macro χωρις φλας

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλημέρα

 

Εχω την εντύπωση οτι είμαστε αρκετοί που εχουμε Μετεωρίτη εδω.

Κάνε μια αναζήτηση με τη λέξη Μετεωρίτης, και τα αποτελέσματα θα σε κατατοπίσουν :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

 

Πέρα απο τις φωτογραφίες των μετεωριτών που έχει ο Fred δεν βρήκα άλλες :(

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει μετεωρίτες και να ανεβάσει φωτογραφίες τους ??

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Markhero,

 

Here is a few sites that will answer quite a few questions pertaining to meteorites.

I have randomly picked a few sites from my bookmarked list.

 

Have fun.

 

-Fred

 

http://www.nevadameteorites.com/nevadameteorites/METEORITE_HUNTS.html

http://www.meteoritefinder.com/index.htm

http://www.mr-meteorite.net/

http://www.meteorite.com/

http://www.rocksfromspace.org/

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hello Fred,

 

 

Thank you very much for the useful information.

 

I didn't know that there was a whole "world" of people involved in meteor hunting and trade! :)

 

Also the thing that made most impression to me was that there are many of them for sale. In very low prices as well :o :o

 

If I would ever find a meteor I could never sell it in such low price ;)

 

I am wondering though if all of these specimens are real or not...

 

Could the distinctive "thumb marks" on the iron meteorites be made on common iron blocks using “other” artificial methods??

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I suppose that one may be able to replicate thumbprints on a piece of iron in order to pass it off as a genuine meteorite. But, a meteorite identical in size to a piece of iron will weight more. In addition, one should test for the presence of nickel in the suspect specimen. Another test is to cut a piece of the meteorite and etch it. If it is a meteorite, it will display the Widmanstatten pattern. For the Widmanstatten pattern info check this link...

http://www.google.com/search?q=widmanstatten&channel=linkdoctor

 

As you know, there is always a learning curve when dive into something new. That is also what a site like this all about. Sharing knowledge.

 

Enjoy,

 

Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hello Fred,

 

 

Thank you again for the information.

 

I found out that there is also a Science Channel series called "Meteorite Men".

 

From their website (http://meteoritemen.com/) it seems that it is about some gyus in search of meteotites in the field.

I don't know if you ever seen any episode, but it sure looks interesting... :)

 

One question:

 

Do you think it is a good idea to disect my sample?

It is not completely made of iron and I am very curious to see what it is inside of it, but I am afraid that I will destroy it ](*,)

 

Is there a safe way to do it ???

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει κάποιος που να έχει μετεωρίτες και να ανεβάσει φωτογραφίες τους ??

 

εχω 4 "πιθανούς" μετεωρίτες

Αυτό που είναι πιο πιθανό να είναι όντως μετεωρίτης είναι το παρακάτω :cheesy:

 

(περιέχει σίγουρα σίδηρο, μαγνητίζει την πυξίδα, και ιριδίζει στο ήλιο)

DSCF2364.thumb.JPG.5a8cd876c20127b49d338909d0d8be57.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται εντυπωσιακό και μοιάζει με μετεωρίτη..

 

Τι διαστάσεις έχει?

 

Το βρήκες ή το αγόρασες? :-k

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα αν και με αρκετή καθυστέρηση διάβασα τα άθρα και την συνομιλία και σας παραθέτω επίσης την ιστοσελίδα του ΕΟΜ www.enzyclopedia-of-meteorites.com όπου υπάρχουν πολλές συλλογές από όλο τον κόσμο μαζί με την δική μου, με πάνω από 200 πιστοποιημένους αυθεντικούς μετεωρίτες όλων των κατηγοριών αποτελέι μία από τις μεγάλες αντιπροσωπευτικές διαδικτυακές συλλογές στην Εγκυκλοπαίδεια.... Επίσης στην ιστοσελίδα μου www.meteorites.gr υπάρχει φωτογραφικό υλικό αλλά και χρήσιμες πληροφορίες στα ελληνικά για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν περισσότερα για το αντικείμενο. Ακόμη εμπεριέχει πληροφορίες για το πως μπορεί κανείς να αναγνωρίσει εάν έχει βρει έναν μετεωρίτη......

Φιλικά,

 

Τάκης

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Καλημέρα!

 

Πέρα απο τις φωτογραφίες των μετεωριτών που έχει ο Fred δεν βρήκα άλλες :(

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει μετεωρίτες και να ανεβάσει φωτογραφίες τους ??

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!

Takis Theodossiou IMCA #1161

(International Meteorite Collectors Association)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη επειδή τις τελευταίες 3 εβδομάδες το φωτογραφικό υλικό που υπάρχει στην ιστοσελίδα μου www.meteorites.gr λόγω τεχνικών προβλημάτων δεν ήταν συνεχώς διαθέσιμο . Τα προβλήματα αυτά πλέον πιστεύω ότι έχουν λυθεί και έτσι όποιος φίλος θέλει να δει φωτογραφίες από μετεωρίτες κάθε είδους αλλά και να εμβαθύνει τις γνώσεις του πάνω στο αντικείμενο των μετεωριτών, υπάρχει διαθέσιμη αναλυτική ταξινόμηση όλων των μετεωριτών και άρθρα από το βιβλίο μου.

Ευχαριστώ επίσης τον Fred που με παρακίνησε να δώσω αυτές τις πληροφορίες μέσω του Forum στο astrovox, που είναι σημείο συνάντησης εδώ και πολλά χρόνια πλέον για όλους τους φίλους της αστρονομίας .....και όχι μόνο στην Ελλάδα! =D>

 

Τάκης

Takis Theodossiou IMCA #1161

(International Meteorite Collectors Association)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Το σωστό λίνκ για την "εγκυκλοπαίδεια" είναι το :

 

 

http://www.encyclopedia-of-meteorites.com/

 

keep in touch!

:cheesy: MarkHeRO :cheesy:

 

markhero78@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που τους βρίσκετε τους μετεωρίτες; :?:

 

χα,χα απλά περιμένουμε να πέσουν............. και έπειτα τους μαζεύουμε !! :D

Δεν γνωρίζω προσωπικά για τα άλλα μέλη του φόρουμ , αυτό που μπορώ να πω από μέρους μου είναι ότι συνεργάζομαι εδώ και πολλά χρόνια με κυνηγούς μετεωριτών από όλο τον κόσμο, αλλά και εγώ προσωπικά ασχολούμαι με το κυνήγι για εύρεση μετεωριτών στην Ευρώπη κυρίως.........

Προσοχή βέβαια στους κάθε λογής επιτήδειους που καραδοκούν για να πουλήσουν φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες............

Κάθε αυθεντικός μετεωρίτης πρέπει να έχει πιστοποιητικό αυθεντικότητας και ταξινόμησης από κάποιο αναγνωρισμένο ερευνητικό κέντρο , που να αναφέρει αναλυτικά την χημική του σύσταση , το που και πότε έχει βρεθεί ή έχει πέσει καθώς και σε ποιά κατηγορία ανήκει.....

Πρόσφατα είναι μάλιστα στις ΗΠΑ που πιάσανε έναν ''γνωστό'' έμπορο για παραπλάνηση του κοινού και πώληση ψεύτικων μετεωριτών από το φεγγάρι και τον Άρη.......................!!

Προσοχή λοιπόν στους επιτήδιους που υπάρχουν παντού..........

 

Φιλικά,

Τάκης IMCA#1161

Takis Theodossiou IMCA #1161

(International Meteorite Collectors Association)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις έχω λίγο χρόνο ελεύθερο, θα φωτογραφίσω και θα ανεβάσω κομμάτια και από τη δική μου συλλογή μετεωριτών!

Είναι δώρα του συζύγου αγορασμένα μέσω internet.

Το ωραιότερο κομμάτι από την Αριζόνα, "παίζει" το ρόλο του ηφαιστείου στο μικρό πλανήτη της προσωπικής μου συλλογής του Μικρού Πρίγκιπα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Μάρκο, άντε και στα επόμενα!!

 

Παναγιώτη σε ζηλεύω :P θέλω κι εγω ένα τέτοιο!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να γίνονταν και στην Αθήνα αναλογικά τόσες ομιλίες και εκδηλώσεις όσες γίνονται στο νησί των Φαιάκων.... :-({|=

 

 

quote="Bi2L"]Συγχαρητήρια Μάρκο, άντε και στα επόμενα!!

 

Παναγιώτη σε ζηλεύω :P θέλω κι εγω ένα τέτοιο!!

Takis Theodossiou IMCA #1161

(International Meteorite Collectors Association)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Great! Post the images, I would love to see your pieces.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται εντυπωσιακό και μοιάζει με μετεωρίτη..

Τι διαστάσεις έχει?

Το βρήκες ή το αγόρασες? :-k

 

Αν και με πολύ καθυστερηση..

 

Το βρήκα σε φρεσκοργωμενο χωράφι (ένα άλλο λίγο πιο μεγάλο αλλά ίσως όχι 100% μετεωρίτης, το βρήκα σε σκαψιμο για θεμελίωση νέας οικοδομής)

 

Όλα περιέχουν σίδηρο, μάλιστα εχω την εντύπωση πως αν φερω τα 2 μεγάλα σχεδόν δε επαφή, έλκονται ή απωθούνται σα να ήταν μαγνητες (με τόσο μικρή δύναμη που ίσως και να είναι ιδέα μου..)

 

Από διαστάσεις, το συγκεκριμένο είναι περίπου σαν το ποντίκι του υπολογιστή, βάρος δεν εχω μετρήσει ακόμα ούτε μάζα, θα το κάνω κάποια στιγμή στο μέλλον. ;-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θέλεις να διαπιστώσεις μόνος σου κατά πόσο κάποιο από τα κομμάτια αυτά θα μπορούσε να είναι μετεωριτικής προέλευσης διάβασε το αντίστοιχο link " Πιστεύεις ότι έχεις βρει ένα μετεωρίτη " στην ιστοσελίδα μου www.meteorites.gr . Εάν εκπληρεί όλες τις προυποθέσεις :-k , τότε ευχαρίστως θα μπορούσα να προσφέρω βοήθεια για την ταξινόμησή του..... O:)

Φιλικά,

Τάκης #1161IMCA

 

Φαίνεται εντυπωσιακό και μοιάζει με μετεωρίτη..

Τι διαστάσεις έχει?

Το βρήκες ή το αγόρασες? :-k

 

Αν και με πολύ καθυστερηση..

 

Το βρήκα σε φρεσκοργωμενο χωράφι (ένα άλλο λίγο πιο μεγάλο αλλά ίσως όχι 100% μετεωρίτης, το βρήκα σε σκαψιμο για θεμελίωση νέας οικοδομής)

 

Όλα περιέχουν σίδηρο, μάλιστα εχω την εντύπωση πως αν φερω τα 2 μεγάλα σχεδόν δε επαφή, έλκονται ή απωθούνται σα να ήταν μαγνητες (με τόσο μικρή δύναμη που ίσως και να είναι ιδέα μου..)

 

Από διαστάσεις, το συγκεκριμένο είναι περίπου σαν το ποντίκι του υπολογιστή, βάρος δεν εχω μετρήσει ακόμα ούτε μάζα, θα το κάνω κάποια στιγμή στο μέλλον. ;-)

Takis Theodossiou IMCA #1161

(International Meteorite Collectors Association)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ιδού και θραύσματα μετεωριτών από τη συλλογή μου, μαζί με τα επεξηγηματικά σημειώματα που τα συνόδευαν. Όλα είναι αγορασμένα μέσω internet.

 

Αυτός είναι ο αγαπημένος μου, γι' αυτό και τον φωτογράφησα απ' όλες τις πλευρές!

 

Iron Meteorite – Canyon Diablo

This is a genuine Meteorite found at the Canyon Meteor Crater, Coconino Country, Arizona, United States. The crater is the largest and most famous land crater in the world measuring 3400 feet across, 600 feet from rim to floor, with the rim rising some 200 feet above the surrounding ground. The time of the “fall” is believed to be about 20,000 to 40,000 years ago. Much of the mass was vaporized on impact, the remaining mass being blasted into pieces and strewn for miles. A wonderful meteorite and piece of Earth’s history. They are classed as Coarse Octahedrite Iron Meteorites. This is a good specimen without rusting and has good color and weight to size. Whatever the size, Meteorites can never to considered “common place” even when they are from a large “fall”. They have been collected vigorously until recently when many sites were closed to “Meteorite Hunters” who were using metal detectors. It will not be too long before prices start to rice.

IMGP8646.thumb.JPG.3e15879614e1ef1642d94bf746d4b6c8.JPG

IMGP8645.thumb.JPG.6124d8d368a9511fa835a78d7a981122.JPG

IMGP8644.thumb.JPG.27efb8db893c7fd0312ea8b9e60658bb.JPG

IMGP8643.thumb.JPG.7b725d2ac280cd6947833c8473a76b1a.JPG

IMGP8642.thumb.JPG.c7e7e3aeeba0e005070dc23678817a35.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακουμπισμένος σε χαμηλό τοιχίο για να συγκρίνετε το μέγεθός του, με φόντο το Λιβυκό.

(Βαγγέλη, εδώ στο εξοχικό, θα κάνουμε τις αστροπαρατηρήσεις, που λέγαμε!)

604729403_023.thumb.JPG.bec10d01b79aacce1d88dc2c5172ec90.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακουμπισμένος δίπλα σε ένα cd. Το μέγεθός του είναι 3cm αλλά είναι πολύ βαρύ κομμάτι!

1803159608_042.thumb.JPG.f78aeeead727ea2d97f1b5be90f376d9.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εδώ, παίζοντας το ρόλο του ηφαιστείου στο μικρό πλανήτη Β612 σε μια γωνιά της προσωπικής μου συλλογής του Μικρού Πρίγκιπα..

1947510305_006.thumb.JPG.109087277fa563556f5435ea12224667.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης