Jump to content

Κατασκευή παρατηρητηρίου.


DT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κατασκευή ξεκίνησε το Νοέμβριο του 10 και σαν υλικό κατασκευής χρησιμοποίησα το τούβλο λόγο των καιρικών φαινομένων που πρέπει να αντιμετωπίσει συχνά εδώ στο νησί. (θυμάστε την ιστορία με τα τρία γουρουνάκια και τον κακό το λύκο)

 

Το κτίσμα μονώθηκε εξωτερικά με φελιζόλ 6 εκατοστών τοποθετήθηκε ειδικό πλέγμα και σοβαντίστηκε με έτοιμο κονίαμα.

 

Η στέγη είναι μεταλλική, συρομένη προς τα δυτικά και η κάλυψη έγινε με κόντρα πλακέ θαλάσσης 70 χιλιοστά περίπου (το φτηνό).

Πάνω στο κόντρα πλακέ κολλήθηκε φελιζόλ 9 εκατοστών τοποθετήθηκε ειδικό πλέγμα και σοβαντίστηκε με έτοιμο κονίαμα.

 

Εξωτερικά βάφτηκε με λευκό ακρυλικό χρώμα και εσωτερικά με γαλάζιο κοινό πλαστικό.

 

Στο δάπεδο εσωτερικά τοποθετήθηκε συνθετικό πάτωμα

 

Όλες οι εργασίες εκτός την κατασκευή και τοποθέτηση της οροφής και της πόρτας έγιναν από εμένα και τον μαστρο Χρήστο τον πεθερό μου.

 

Τα διάφορα στάδια της κατασκευής φαίνονται στις φωτογραφίες.

 

.thumb.JPG.24a57024408eb4dc7601ebb6a87f8cec.JPG

Θερμομόνωση στέγης

 

.thumb.JPG.ab7cb4085fce9ff302f4d6dcaf8279c3.JPG

Στέγη οκ

 

.JPG.59259a2124a675f5ca38f23b2a1c6685.JPG

Κατασκυή στέγης

 

.JPG.6ce3d6d14ef97c4f2f06f839774e7610.JPG

Θερμομόνωση οκ

 

.JPG.36b6287ee1bfca838ec5fb7a948dc676.JPG

Θερμομόνωση

 

.JPG.cd0dd7f0b01f500786d5571e78e680ec.JPG

Χτίσιμο οκ

 

.thumb.JPG.8281c065ccbd79b19f9ca4dce726b1fe.JPG

Θεμελίωση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο, καλεs παρατηρησειs. Εκανεs ωραια δουλεια στα προτυπα Αμερικανων και Αγγλων. Εχειs αρκετο χωρο και θα προτεινα με γυψοσανιδα να φτιαξειs γραφειο ωστε τον χειμωνα με ανοικτη οροφη να μην εχειs προβλημα στο κρυο. Καλη συναιχεια και καλεs ληψειs στα θεματα σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολύ ωραίο Δημήτρη μπράβο !

Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό κατασκευαστικά και εμφανισιακά. =D>

Καλορίζικο και καλοταξίδευτο!

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ τους φίλους για τα καλά τους λόγια.

 

Οι διαστάσεις του παρατηρητηρίου είναι 2,5 χ 2 μέτρα με ύψος τοίχου 1,65 και 2 μέτρα κέντρο οροφής.

Με αυτές τις διαστάσεις δεν είναι δυνατή η κατασκευή γραφείου εντός όπως προτείνει ο φίλος AstroGEO αλλά ευτυχώς η ταράτσα βρίσκεται εντός της εμβέλειας του ασύρματου δικτύου και έτσι ο χειρισμός του εξοπλισμού τις κρύες νύχτες του χειμώνα μπορεί α γίνει από υπολογιστή μέσα στο σπίτι με την χρήση προγραμμάτων όπως το VNC το TeamViewer κ.α.

 

Τις ιδέες για την κατασκευή τις άντλησα κυρίως από το Astrovox.

Η ποιότητα της κατασκευής οφείλετε περισσότερο στην υπομονή την ευχάριστη διάθεση και τη συλλογική εργασία και λιγότερο στις δεξιότητες των κατασκευαστών.

 

Στις φωτογραφίες που ακολουθούν βλέπετε τον ηλεκτρικό πίνακα που φιλοξενεί τα δύο τροφοδοτικά 12V (ένα για την στήριξη και ένα για την κάμερα) και το υπόλοιπο ηλεκτρολογικό υλικό και το <φλατόκουτο>.

Οποίος λοιπόν έχει χαλασμένη οθόνη TFT μπορεί (με την κατάλληλη χειρουργική επέμβαση) να ενεργοποιήσει τις λυχνίες οπίσθιου φωτισμού και να αποχτήσει ένα πρώτης τάξεως <φλατόκουτο>.

Για την στήριξη της οθόνης στον τοίχο δεν χρειάζεται να ξοδέψετε χρήματα για ειδική βάση αφού αρκούν δύο γωνίες και δύο κομμάτια ξύλο όπως φαίνεται και στη φωτογραφία.

 

Συνεχίζεται...

 

.thumb.JPG.f630a31c2f492488922b637d760b453e.JPG

Φλατόκουτο στήριξη

 

.JPG.7f6c3e0480debf4f9eb68f0c30faffe6.JPG

Φλατόκουτο

 

.thumb.JPG.8c159d656e3c75f7b3b2eee946fa13a6.JPG

Πίνακας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Δημήτρη , από τις φώτο και την περιγραφή φαίνεται ότι έχει γίνει πολύ καλή και προσεγμένη κατασκευή! Σου εύχομαι καλές παρατηρήσεις και καταγραφές !!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πως πως δεν σε ζηλεύω θα είναι ψέμα! Καλές παρατηρήσεις εύχομαι!

 

Αλήθεια πόσο κόστισε η κατασκευή??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη έξοχη κατασκευή και εύχομαι κι εσύ να το χαρείς στο έπακρον. :D

 

Υ.Γ Όλα τα λεφτό ήτανε το φλατόκουτο. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, συγχαρητήρια. Φοβερή κατασκευή, γεμάτη με μεράκι και ποιοτική δουλειά. Να το χαρείς στο έπακρο :wink:

 

Αυτό είναι παρατηρητήριο.. όχι σαν μερικούς μερικούς (*) που με ένα πυλώνα... :twisted: λένε ότι έχουν παρατηρητήριο :mrgreen:

 

 

(*) για εμένα μιλάω... μην παρεξηγηθεί κανείς :wink:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το χαρείς όσο γίνεται περισσότερο....!!! Δημήτρη.

 

Για να είμαι ειλικρινής κάτι μου "φέρνει" από την κατασκευή του δικού μου Corvus Eye Observatory... :mrgreen: μόνο που εγώ το βλέπω το καλοκαίρι μόνο και όταν δεν έχουμε ανέμους που σηκώνουν καρέκλες και τραπέζια... ](*,) ...

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ευχαριστήσω (και να ανταποδώσω) για μία ακόμη φορά τους φίλους για τις ευχές τους.

 

Παναγιώτη η ζήλεια δεν είναι πάντα κάτι κακό. Μπορεί να δώσει ώθηση σε εσένα η σε άλλους ερασιτέχνες αστρονόμους να αποχτήσουν τη <δική τους στέγη>.

 

Το κόστος τώρα

Κατασκευή και τοποθέτηση πόρτας, πυλώνα, στέγης (με τα ξύλα) 1200 ευρώ.

Υπόλοιπα υλικά (εκτός τα τούβλα που υπήρχαν από παλιά) 900 ευρώ.

Για τον ηλεκτρικό πίνακα χρησιμοποίησα υλικά και ερμάριο που είχα σε στοκ από ανακύκλωση και η κατασκευή έγινε από εμένα και έτσι αγόρασα μόνο τα δύο τροφοδοτικά τα αμπερόμετρα και τους διακόπτες με κόστος 95 ευρώ.

Ηλεκτρολογικά κανάλια, καλώδια πρίζες φωτιστικά κ.α 60 ευρώ (κάποια υπήρχαν από παλιά).

Τραπεζάκι Η/Υ 19 ευρώ από προσφορά και πλαστικό ερμάριο 40 ευρώ και αυτό από προσφορά.

 

Το κόστος από τα παραπάνω φαίνεται ότι δεν είναι ιδιαιτέρα υψηλό για το είδος της κατασκευής. Κρατήθηκε δε χαμηλά γιατί αξιοποίησα τις προσφορές που βγάζουν κατά καιρούς διάφορα καταστήματα.

Επίσης αξιοποίησα διάφορα υλικά που είχα και θα κατέληγαν κάποια στιγμή στα σκουπίδια.

 

Ανδρέα και το δικό σου παρατηρητήριο είναι όμορφο και πρακτικό σου εύχομαι να το ολοκληρώσεις και να το χαρείς.

Το <φλατόκουτο> είναι μέσα στο δόγμα πώς τίποτα δεν πάει χαμένο αλλά παιδιά προσοχή όποιοι επιχειρήσουν να κάνουν κάτι αντίστοιχο πρέπει να είναι γνώστες. Η οθόνη τροφοδοτείται με τάση 240V και η λυχνίες οπίσθιου φωτισμού με υψηλή τάση.

 

Βασίλη λένε πώς η αρχή είναι το ήμισυ του παντός εγώ θα έλεγα ότι είναι τα 3/4. Και μόνο ο πυλώνας θα σε απαλλάξει από πολύ κουβάλημα και ρύθμιση αν και πιστεύω (και σου εύχομαι) ότι αργά ή γρήγορα θα βάλεις πάνω του <στέγη>.

 

Πέτρο δεν θυμίζει απλά το δικό σου αλλά είναι το <επόμενο μοντέλο>.

Πριν αποφασίσω το είδος της κατασκευής μελέτησα προσεκτικά το παρατηρητήριο του Αντώνη του Φαρμακόπουλου πού είναι πιστεύω σημείο αναφοράς στα ερασιτεχνικά παρατηρητήρια του τύπου <φτιάξτο μόνος σου> και στην αρχή μάλιστα είχα σημαδέψει για κυκλικό κτίσμα.

Δεν προχώρησα όμως γιατί δεν έχω γνώση και εμπειρία στις σιδηροκατασκευές και η κατασκευή του θόλου από επαγγελματία θα ανέβαζε ψηλά το κόστος και γιατί τελικά ο ουρανός που είναι διαθέσιμος στην πόλη δεν δικαιολογεί τέτοια επένδυση.

 

Έτσι μελέτησα την δική ου κατασκευή που τόσο αναλυτικά έχεις παρουσιάσει και την προσάρμοσα στις ανάγκες μου. Έτσι λοιπόν το <μάτι του κόρακα> είναι ο <πνευματικός πατέρας> του δικού μου παρατηρητηρίου.

 

Τώρα όσο για τον αέρα την ημέρα που τοποθετήθηκε η στέγη 10/12/2010 έκανε ζέστη γύρω στους 28 βαθμούς.

Τη νύχτα όμως ο καιρός άλλαξε δραματικά. Ξέσπασε θύελλα με βορειοδυτικό άνεμο με ριπές μέχρι και 160 χιλιόμετρα την ώρα (μετρημένα).

Τελικά παρόλο που δεν είχαν τοποθετηθεί τα αρμοκάλυπτρα και ο αέρας θα μπορούσε να εισχωρήσει κάτω από τη στέγη η κατασκευή άντεξε.

Όπως θα δείτε και στην φωτογραφία παρακάτω στις 10/12 οι σιδεράδες δούλευαν με κοντομάνικα στις 12/12 ο Στρούμπουλας και α γύρω βουνά έχουν χιόνι !!!!

 

QHY8pro.thumb.JPG.c6ecad78a7e7c01b9468c70f5f445f1e.JPG

QHY8pro

IMG_0977.thumb.JPG.613cf2b1a750a8e69f1e19d65f7db637.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα πρόβλημα που πρέπει να λύσει κάθε κατασκευαστής παρατηρητηρίου είναι είσοδο της σκόνης περιμετρικά γύρω από την οροφή. :mrgreen:

 

Στην δική μου περίπτωση λύση δόθηκε με αλουμινένια αρμοκάλυπτρα και χοντρό βουρτσάκι αυτό που χρησιμοποιούν στα συρόμενα όπως φαίνεται και στις παρακάτω φωτογραφίες.

Ή λύση αυτή είναι απλή, φτηνή και ιδιαίτερα επιτυχημένη με την προϋπόθεση το οίκημα να είναι γωνιασμένο και οι τοίχοι λείοι.

 

Για όσους δεν το πρόσεξαν αναφέρω πώς ο μηχανισμός ανοίγματως της οροφής είναι εξαιρετικά απλός (βασίζεται σε δύο συρόμενους οδηγούς με ράουλα βιομηχανικού τύπου) και κανένα τμήμα της κατασκευής δεν στηρίζεται στο κτίσμα. (θα επανέλθω με αναλυτικές φωτογραφίες)

 

2.thumb.JPG.29facdf2cbb909f128f3cf2658292440.JPG

Λεπτομέρεια 2

 

1.thumb.JPG.fb840db6a8993cf9af63431a7a4efa4f.JPG

Λεπτομέρεια 1

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά συγχαρητήρια!

Άψογη και μερακλίδικη δουλειά. Ευχή μου να το χαρείς στο έπακρο.

Και αν περάσω ποτέ από εκεί να είσαι σίγουρος ότι θα χτυπήσω την πόρτα σου για να με ξεναγήσεις.

 

Και πάλι μπράβο. =D> =D> =D>

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη

....το χοντρό βουρτσάκι είναι μια πολύ καλή και έξυπνη λύση ..αλλά προυποθέτει επιφάνεια λεία και... τοίχο αλφάδι...

 

Εγώ λόγω και των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούν ,λόγω θάλασσας και υγρασίας,..το σημείο αυτό το κλείνω με ένα κορδόνι από αυτά που τοποθετούνται για τη σφράγιση των αρμών δαπέδου.( υπάρχει σε αρκετές διαμέτρους). Επειδή είναι πολύ εύκαμπτο και σχετικά μαλακό, μπορεί να καλύψει οποιαδήποτε ανοχή μεταξύ εξωτερικού τοίχου και ποδιάς της οροφής.

Δεν περνάει τίποτα και είναι δοκιμασμένο εδώ και τόσα χρόνια εφαρμογής του. Στο αναφέρω σε περίπτωση που έχεις κάποιο πρόβλημα από το βουρτσάκι...

 

Νομίζω όμως ότι το παχύ στρώμα του φελιζόλ που έντυσες τους τοίχους ...αν είναι σωστή επιλογή.(Για σκέψου το λίγο ..γιατί..?!) Για την οροφή δεν το συζητώ...

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέτρο δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με το βουρτσάκι αλλά κάθε ιδέα είναι χρήσιμη.

 

Δώσε αν μπορείς περισσότερες πληροφορίες για το υλικό που χρησιμοποίησες.

 

Στο θέμα τα μόνωσης των τοίχων δεν υπάρχει πρόβλημα με θερμικές διαταραχές απεναντίας ο χώρος είναι θερμοκρασιακά σταθερός γιατί δεν συσσωρεύει ενέργεια κατά την διάρκεια της ημέρας.

Ο εξοπλισμός είναι ασφαλής και δροσερός κατά τη διάρκεια της ακραίας ζέστης του Κρητικού καλοκαιριού.

 

Το χειμώνα ακόμη κρατά το χώρο σε υψηλότερη θερμοκρασία από την εξωτερική και με αυτό τον τρόπο εμποδίζει τη συμπύκνωση της υγρασίας.

 

Κρίμα που δεν είχα σκεφτεί να βάλω θερμομόνωση και στην πόρτα... :cheesy:

 

 

Μερικές ακόμη φωτογραφίες από την οροφή

 

1986254215_.thumb.JPG.4b03be4c6a27d6a9943ffd0c80dae699.JPG

Λεπτομέρεια

 

.thumb.JPG.aec07704edb168e1575527ff71126d2f.JPG

Ράγα

 

1539286460_2.thumb.JPG.2c2cefda766137d3e3fe70638afb5775.JPG

Ανοικτή οροφή 2

 

1775773812_1.thumb.JPG.6a18a48cc3bfc4e373b320de5b1f685b.JPG

Ανοικτή οροφή 1

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη πολλά συγχαρητήρια !!!

Φαίνεται πολύ προσεγμένη δουλεία και με πολύ μεράκι !!!

Σου εύχομαι να είναι καλορίζικο και ΄΄καλοτάξιδο΄΄

Καλές παρατηρήσεις και καταγραφές και πάνω από όλα καθαρούς ουρανούς !!!

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά τέλειο!!! :D Γερός να είσαι να το χαίρεσε! Μήπως υπάρχει η προοπτική για μηχανικό άνοιγμα της οροφής;

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης