Jump to content

Σύγκριση τηλεσκοπίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλή ερώτηση.Ποιο είναι καλύτερο τηλεσκόπιο για να αγοράσω,το c9.25 της Celestron με XLT ή το SPX 10 ιντσών της orion με hilux coatings με f6.3???
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Standard αυτό ε?Είναι πολλά τα λεφτά και δεν θέλω να το ρισκάρω.και εγώ αυτό πίστευα ότι ήταν.

Επίσης κάτι άλλο,θα παρατηρήσω διαφορά στο σφάλμα coma αν διαλέξω το μοντέλο με εστιακό λόγο f4.7 και στο f6.3?Στο f6.3 θα είναι λιγότερο???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υποτιθεται οτι το celestron 9,25 ειναι παροιμοιώδες για την οξυτητα του σε ολο το πεδιο, ή κανω λάθος?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι όμως το SPX έχει σαφώς ανώτερη στήριξη, 1 ίντσα περισσότερη και εξαιρετικά οπτικά (τουλάχιστον ισάξια με αυτά του C9,25)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι γιατί τα OMC Maksutov-Cassegrein OTA της Orion Optics είναι τόσο πολύ πιο ακριβά από τα SPX. Ξέρω ότι τα οπτικά των M-C είναι πιο ακριβά. Εννοώ αξίζει τον κόπο (σαν απόδοση, όχι σαν ευκολία και φορητότητα, όπου τα M-C υπερέχουν) και το χρήμα να επιλέξει κανείς τα M-C αντί των Newtonians;
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι όμως το SPX έχει σαφώς ανώτερη στήριξη, 1 ίντσα περισσότερη και εξαιρετικά οπτικά (τουλάχιστον ισάξια με αυτά του C9,25)

 

Πιστεύω ότι αν και σαν χαρακτηριστικά το C9,25 XLT έχει τουλάχιστον ισάξια (αν όχι καλύτερα) με το SPX, νομίζω ότι το quality control της Orion Optics πρέπει να είναι καλύτερο από το mass production της Celestron, με καλύτερες εγγυήσεις ποιότητας (1/8th PV wavefront).

 

Πάντως όσον αφορά τα ηλεκτρονικά τους, αν μιλάμε για το C9,25-SGT με ισημερινή στήριξη CG-5 GoTo, έτσι ώστε να είναι συγκρίσιμο με το Sphinx, θα έλεγα ότι φαίνονται παρόμοια. Το Sphinx έχει ωραίους χάρτες στην οθόνη του (ψιλοάχρηστοι, αν ξέρεις κάπως τον ουρανό ή αν έχεις ένα laptop με πρόγραμμα πλανηταρίου), αλλά το NexStar μου φαίνεται να έχει περισσότερες δυνατότητες (πχ precise GoTo). Βέβαια δεν έχω δει από κοντά το Sphinx, τα λέω αυτά διαβάζοντας το manual του.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους :D .Φίλε Χριστόφορε η διαφορά των τηλεσκοπίων που σε ενδιαφέρουν σε ίντσες δεν είναι ούτε μια ( οπότε η διαφορά είναι "σχετικά" μικρή σε μεγένθυση και φωτεινότητα) και τα οπτικά των συγκεκριμένων τηλεσκοπίων είναι πολύ καλά... Έχεις σκεφτεί να πάρεις τον οπτικό σωλήνα της Celestron με τη στήριξη sphinx ή τη Great Polaris Deluxe με skysensor 2000 ?? Προσωπικά αυτό θα έκανα κυρίως για να συνδιάσω οικονομία χώρου ( το celestron είναι πολύ πιο κοντό από το Νευτώνειο) αλλά και μια πολύ γερή στήριξη ( οι στηρίξεις της Vixen είναι πολύ καλύτερες από την κινέζικη CG-5...). Δυστυχώς όμως έτσι πληρώνεις αρκετά περισσότερα χρήματα επειδή η αγορά γίνεται κομμάτι-κομμάτι...
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Basika tha agoraso ton ota mono spx.h bash sphinx einai panakribh.tha agoraso thn GPD an kai gnorizo oti einai sta oria kilon pou shkonei.tha xrhsimopoithei kyrios gia parathrhsh me to mati.h mia intsa omos prepei na exei megalh diafora.kai epishs pisteyo oti ta hilux coatings einai kalytera apo ta XLT.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χριστόφορε,

προχώρα θαρρετά! Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ της ποιότητας ενός SPX λ/8 και ενός S/C. Για να δεις όμως την επιπλέον ποιότητα πρέπει να ασχοληθείς όσο χρειάζεται με την ακριβή ευθυγράμμιση του νευτώνειου.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

euxaristo gia tis plhrofories.

tha paro to spx ota ayth thn bdomada.alla me basanizei o syndiasmos celestron 6 refractor me chromacorr pou to kanei apoxromatiko.to exo koitaksei ligo kai fenetai na aksizei.eseis ti lete to kanei pragmati apoxromatiko isaksio ton antoistixon kai panakribon thleskopion ths kathgorias ayths?(blepete aktistar parousiaseis thleskopion)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης