Jump to content

Μια απορία για την κατασκευή πυλώνα


scaff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα Αστρόφιλοι

 

Εχω μια απορία σχετικά με την κατασκευή πυλώνα.

 

Εχω αρχίσει και μαζεύω τα υλικά για πυλώνα (Βασιλη_Μ ζήλεψααααααααα, να'σαι καλά )

 

Εχω παρατηρησει οτι κάποιοι εδράζουν την πλάκα σε 4 ντίζες ενώ αλλοι την στηρίζουν σε 3.

Λόγω εμπειρίας μου με τοπογραφικά όργανα , ξέρω ότι όταν στηρίζεται σε 3 σημεία έχεις μόνο 2 επίπεδα να ευθυγραμμίσεις.

Αρά λογικό δεν είναι όταν στηρίζεται σε 4 σημεία πρέπει να ευθυγραμμίσεις σε 3 επίπεδα ?=πιο επίμονο και δύσκολο

 

Είναι κάτι που μου ξεφεύγει ?

 

Στηρίζουν με 4 ντίζες για απαλοιφή των κραδασμών ή συμβαίνει κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΥΛΑΦΗΣ

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο καλημέρα,

 

Να σου πω την αλήθεια, στην περίπτωσή μου, δεν το σκέφτηκα έτσι. Ο λόγος είναι ότι δεν χρειάζεσαι την τέλεια "επιπεδότητα" για την στήριξη. Σαφώς δεν πρέπει να είναι αλλού για αλλού, αλλά με ένα απλό αλφάδι (με το οποίο θα παίρνεις μετρήσεις μετρήσεις γυρνόντας το τούμπα - δεξιά αριστερά- ώστε να εξαλείψεις τυχόν σφάλμα του οργάνου) μπορείς να το "φέρεις" σε ικανοποιητικά επίπεδα. Από εκεί και πέρα η σωστή πολική θα σου φέρει το βέλτιστο αποτέλεσμα.

 

Αρχικά είχα σκεφτεί για 4 ντίζες αλλά στην πορεία, όταν ο Σάκης μου χάρισε την πλάκα του η οποία είχε 3 οπές επέλεξα αυτήν την οδό. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος πιστεύω. Ειδικά στην περίπτωσή μου οι ντίζες που είχαν μεγάλη διάμετρο, δεν αφήνουν πολλά περιθώρια για υποψία μειωμένης στιβαρότητας.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Φιλικά,

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης