Jump to content

102/500 ΑΖ3 Ερωτήσεις για αναβάθμιση τηλεσκόπιου,εξοπλισμού


Baspax1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας λέγομαι Χρήστος είμαι καινούριος με όλο το θέμα και ήθελα από μικρός να πάρω ένα τηλεσκόπιο τόσο για επίγειες όσο και για αστρονομικές παρατηρήσεις πριν δυο χρόνια περίπου με τη βοήθεια του πλανητάριου μου πρότειναν να αγοράσω ένα sky watcher 102/500 ΑΖ3 πραγματικά εντυπωσιάστηκα σε επικοινωνία με το πλανητάριο θέλοντας και εγώ να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου απέκτησα και έναν φακό televue Βarlow x3 εκεί όμως συνειδητοποίησα ότι έχω φτάσει στα όρια του τηλεσκόπιου μου και εδώ θέλω τη βοήθεια σας έχω δυο προσοφθάλμια 20mm και 10mm αντίστοιχα έφτανα με το Barlow x3 στις 75 και στις 150 μεγεθύνσεις.

Αυτό που με απογοήτευσε ήταν το προσοφθάλμιο τον 10mm έχοντας μικρότερο eye relief έχανε και πολύ φωτεινότητα στις 150 μεγεθύνσεις ειδικά στην επίγεια παρατήρηση δεν ήθελα να χρησιμοποιώ τον Barlow x3 επειδή δεν μου άρεσε η ποιότητα της εικόνας με χρήση του 10mm πήρα τηλέφωνο στο πλανητάριο και μου έιπανε ότι επειδή είναι 102mm η διάμετρος του τηλεσκόπιου μου δεν είναι για μεγαλύτερες μεγεθύνσεις από 120χ παρότι αναγράφεται ότι κάνει μέγιστο 204χ και μου πρότειναν να πάρω ένα προσοφθάλμιο NLV, LANTHANUM 12mm, Ø31,8mm http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1309 που θα φθάνω οριακά τα 125χ με υψηλότερη φωτεινότητα και καλό eye relief από αυτό που χρησιμοποιούσα.

Το καλό είναι ότι και άλλο τηλεσκόπιο να πάρω ο εξοπλισμός που έχω αγοράσει δεν πιει χαμένος… Ρώτησα ακόμη τι οπτικό σωλήνα θα μπορούσα να πάρω για μεγαλύτερες μεγεθύνσεις και μου πρότειναν έναν maksutov http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=674

Βλέποντας το forum σας όμως έχω δει ότι πολύ προτιμούν αυτό εδώ http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657 με λίγα λόγια εγώ θέλω ένα τηλεσκόπιο περίπου μέχρι 350 εύρο που να μπορώ να επιτύχω μεγεθύνεις 250x με 300x με τον εξοπλισμό που έχω για επίγεια και αστρονομική παρατήρηση ,τέλος θα ήθελα να σημειώσω ότι δεν με απασχολούν οι φωτογραφίσεις μέσο τηλεσκοπίου και είμαι ανάμεσα σε 3 και θα ήθελα να μου πείτε πιο είναι καλύτερο για εμένα

1. http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1558

2. http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=674

3. http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

 

θα με βοηθήσετε πολύ με τις απαντήσεις σας ευχαριστώ για την υπομονή σας :) [/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Dobson 200/1200 αν θέλεις 200-300x και Deepsky.

Το Mak 127 αν θέλεις πλανήτες από το μπαλκόνι σου κυρίως, στα 130x αλλά και έως 260x υπό προυποθέσεις.

Όταν η κόρη εξόδου πέσει κάτω από 1mm η εικόνα σκοτεινιάζει ραγδαία, η εστίαση είναι ασαφής, τα έγκλειστα του υαλοειδούς μεγεθύνονται και απαιτείται τέλειο ''βλέπειν''. Στο φεγγάρι όμως μπορείς να πας και μέχρι 0.5x.

Στο 102/500 με 10mm + Barlow 3x είχες κόρη εξόδου 0.66mm. Κόρη 1mm έχεις με φακό ίσο με τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου, 6mm για το Dob, 12mm για το Mak.

Το 200/1000 χρειάζεται ισημερινή στήριξη, ενώ το Mak δουλεύει με την AZ3 (σε λογικές μεγεθύνσεις) και το Dob διαθέτει ήδη βάση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Και εγώ σε αυτό http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657 έκλεινα περισσότερο θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και για επίγειες παρατηρισεις? Ειναι δύσκολο στην μεταφορικοτητά του? Και θα ήθελα να μάθω για μένα αν θα ήταν καλύτερο το 8ιντσο η το 10 ιντσο θα είχα μεγάλες διαφορές? Συγνωμη που γίνομαι κουραστικός αλλά δεν θέλω να κάνω λάθος αγορά…
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά καλωσήρθες στην παρέα του AstroVox.

Έχω το dob 8". Το dob δεν κάνει για επίγειες παρατηρήσεις. Για να το μεταφέρεις θες οπωσδήποτε αμάξι. Για μετακινήσεις μεσα στο σπίτι και γύρω από το χώρο που θα το έχεις στήσει μπορείς με τα χέρια να το κουβαλήσεις ή ακόμα καλύτερα βάζεις 3 ροδάκια στη βάση (θα το δεις και σε αντιστοιχο τοπικ) και το τσουλάς εύκολα.

Όταν ήταν να το αγοράσω είχα και εγώ το δίλημμα να πάω στο 10αρι. Η απάντηση που πήρα από τους περισσότερους ήταν οτί το 8αρι θα μου προσφέρει πολύ καλές εικόνες και το σημαντικότερο γλιτώνω τα 200€ για να επενδύσω σε εξοπλισμό.

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα.. αυτοκίνητο έχω δεν είναι εκεί το πρόβλημα απλά τώρα αποτι μου λέτε εφόσον δεν κάνει και για επίγειες παρατηρήσεις θα πρέπει να στραφώ αλλού :/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To Dobson 8'' ειναι πολυ καλο φιλε μου,αλλα μονο για ουρανο!Η στηριξη του και ο ογκος του δεν κανουν για επίγεια.Το Mak ειναι φοβερο για πλανητες κ επιγεια και ανεβενει ανετα στην ΑΖ3.Αν θελεις μονο ουρανο,το Dobson θα τα καταφερει καλητερα,ειναι μεγαλητερο και φωτοσυλεγει περισσότερο.Το Mak ειναι κατι ενδιαμεσο,ποιοτηκο αλλα με καποιους περιορισμούς για Deep sky,ειναι πιο σκοτεινο (f12) και φωτοσυλεγει λιγοτερο απο το 8'' μιας και ειναι σχεδον το μισο.

Να λαβεις υποψη οτι επιγεια δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις μεγαλες μεγενθυσεις λογο ατμοσφαιρικης διαταραχης.Το 150χ αν θυμάμαι καλα ειναι το οριο,ισως και λιγοτερο.Αν καποιος το θυμάται ας μας πει για τις επιγειες μεγενθυσεις...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν βάλεις ανορθωτή ειδόλου στο dob,νομίζω κάνει και για επίγεια.Αλλά οι περισσότεροι αυξάνουν την μεγένθυνση και χαλάνε την εικόνα.Εσάς πια είναι η γνώμη σας?Αξίζει ο baspax1 να πάρει ανορθωτή???
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην επίγεια καλό είναι να επιδιώξεις κόρη εξόδου 2mm. Αν έχεις μικρότερη η εικόνα είναι σκοτεινή. Εκτός αυτού του πεδίο θα είναι και μικρό. Αν επιδιώξεις μεγαλύτερη θα περιοριστείς από τις υφιστάμενες εστιακές. Μπορείς να πάς στα 3mm άνετα αλλά πάνω από εκεί μπορεί να αρχίσει να γίνεται ορατή η κεντρική παρεμπόδιση. Αυτό επειδή η κόρη σου την ημέρα θα είναι κοντά στα 2mm- 2.5mm, και η κεντρική παρεμπόδιση στο τηλεσκόπιο είναι περίπου 33% της διαμέτρου (δεν βρήκα στοιχεία, τόσο είναι συνήθως), άρα και της κόρης εξόδου. Άρα σε κόρη εξόδου 3mm η κεντρική παρεμπόδιση φθάνει το 1mm και πλησιάζει το μέγεθος της κόρης εισόδου, φράζοντάς την εν μέρει (50%) και μάλιστα στην κεντρική περιοχή όπου υπάρχουν τα κωνία, ευαίσθητα στο φως της ημέρας. Με κόρη εξόδου 4mm το φαινόμενο θα ενταθεί. Αυτό το έχω δει με τον μειωτή εστιακού λόγου, ίσως το δεις και με φακούς 40-56mm χωρίς μειωτή.

Με λίγα λόγια ένας φακός 24mm είναι ότι πρέπει για επίγεια παρατήρηση. Μπορεί να πρόκειται για Plossl 25mm (αλλά και το 32mm γενικώς θα είναι εντάξει) ή SWA 24mm, αν βάλεις διαγώνιο 2" θα μπορεί να είναι και UWA 24mm, ακόμη και φακός 100 μοιρών.

Έχοντας δοκιμάσει στο δικό μου Mak (f/13) τους Hyperion 24, Nagler T4 22, ES100 20, Agena SWA 20 την καλύτερη εικόνα πήρα από τον Agena και αμέσως μετά τον Hyperion. Έπεται ο Nagler και τέλος ο ES. Ακριβώς ανάποδα από ότι σε ένα οποιοδήποτε Νευτώνιο (f/5-f/6). Γιατί αυτό; Επειδή το πεδίο των 68 μοιρών όταν τοποθετούσα σωστά το μάτι ήταν όλο ορατό. Ο Nagler έκανε εύκολα blackout (και οι γραμμές παραμορφώνονταν) ενώ από τις 60 μοίρες και μετά βλέπω έναν ερυθροκίτρινο δακτύλιο που αποσπά την προσοχή. Ο ES είχε εντονότερο δακτύλιο (νομίζω πως είναι αυτό το ring of fire που λένε στο διαδίκτυο). Από την άλλη το πλεονέκτημα της καλύτερης διόρθωσης στα άκρα των ακριβών φακών δεν φαίνεται στο F/12-13.

Με λίγα λόγια ένα SWA 68-72 μοιρών, κάννης 1.25" και εστιακής 20-24mm είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να είναι από τα ακριβά (Panoptic 22-24, LVW 22). Με έναν Hyperion 24 έχεις 60x και πεδίο 1 μοίρας. Για σύγκριση στο 102/500 θα έχεις 21x και 3 μοίρες πεδίο, με κόρη εξόδου 5mm, χωρίς κεντρική παρεμπόδιση. Το διοπτρικό θα δώσει λοιπόν περισσότερο χορταστικές εικόνες, φωτεινότερες, με μεγάλο κάδρο και καλύτερη εστίαση, ακόμη και τρισδιάστατη αίσθηση, από την διαφορά στην εστίαση αντικειμένου/φόντου. Το Mak θα το θέλεις μόνο για να δεις κάποια συγκεκριμένη λεπτομέρεια από ένα αρκετά μακρινό αντικείμενο.

Λίγο πολύ τα αυτά ισχύουν και στα Νευτώνια, όπου έχεις καλύτερο μεν πεδίο αλλά μεγαλύτερο πρόβλημα με την κεντρική παρεμπόδιση. Αυτό επειδή με τους ίδιους φακούς θα έχεις διπλάσια κόρη εξόδου και άρα διπλάσια διάμετρο της παρεμπόδισης, ενώ η κόρη σου θα έχει το ίδιο μέγεθος. Πάλι θα επιδιώξεις να κρατήσεις την κόρη στα 2mm, με φακό 10-12mm ή 15-18mm όταν έχεις ανορθωτή. Αλλά το μήκος, το σχήμα, η βάση που συνήθως χρησιμοποιούν αυτά (Dobson ή Ισημερινή), η θέση του φακού κάθετα προς τον άξονα παρατήρησης, τα σφάλματα που δυνάμει εισάγει ο ανορθωτής ή, ακόμη χειρότερα, η μη χρήση ανορθωτή, όλα φωνάζουν: "Στρέψε με στον ουρανό"

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Dobson 200/1200 αν θέλεις 200-300x και Deepsky.

Το Mak 127 αν θέλεις πλανήτες από το μπαλκόνι σου κυρίως, στα 130x αλλά και έως 260x υπό προυποθέσεις.

Όταν η κόρη εξόδου πέσει κάτω από 1mm η εικόνα σκοτεινιάζει ραγδαία, η εστίαση είναι ασαφής, τα έγκλειστα του υαλοειδούς μεγεθύνονται και απαιτείται τέλειο ''βλέπειν''. Στο φεγγάρι όμως μπορείς να πας και μέχρι 0.5x.

Στο 102/500 με 10mm + Barlow 3x είχες κόρη εξόδου 0.66mm. Κόρη 1mm έχεις με φακό ίσο με τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου, 6mm για το Dob, 12mm για το Mak.

Το 200/1000 χρειάζεται ισημερινή στήριξη, ενώ το Mak δουλεύει με την AZ3 (σε λογικές μεγεθύνσεις) και το Dob διαθέτει ήδη βάση.

 

Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω από ότι είπε ο kkokkolis .

Κατά την γνώμη μου θα ήταν προτιμότερο να κλίσεις προς την επιλογή του dob 8’’

Και να απολαύσεις μεγαλύτερες μεγεθύνσεις και βαθύ ουρανό .

Αν προτιμάς πάλι και επίγειες παρατηρήσεις τότε πας στην επιλογή του mak το οποίο μπαίνει στην στήριξη την οποία ήδη κατέχεις .

Μπορείς να αγοράσεις το dob και για επίγεια παρατήρηση να χρησιμοποιείς το 102/500 ΑΖ3 το οποίο ήδη έχεις, έχε επίσης στα υπόψη σου ότι για επίγεια παρατήρηση δεν μπορείς να ανέβεις πολύ περισσότερο σε μεγεθύνσεις από τις οποίες έχεις ήδη πάει με το 102/500

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και τις απαντήσεις σας Surios και εγώ σε αυτό κατέληξα… Θα έχω το 102/500 ΑΖ3 για επίγειες και σε λίγο καιρό θα αγοράσω και ένα dob 8” για παρατήρηση βαθύ ουρανού.

Όσο αφορά τώρα την αγορά που θέλω να κάνω για το προσοφθάλμιο NLV, LANTHANUM 12mm, Ø31,8mm http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1309 τα παιδιά από το πλανητάριο μου έπιανε ότι μπορώ να τον πάρω είναι οριακός αλλά σίγουρα θα έχω πολύ καλυτέρα αποτελέσματα σε θέμα φωτεινότητας και εικόνας από τον 10mm που μου έδινε το τηλεσκόπιο αλλά απότι μου είπε ο φίλος ο kkokkolis δεν πρέπει να πάω κάτω από 1mm η 2mm για επίγεια παρατήρηση κόρη εξόδου γιατί χάνω φωτεινότητα αρκετή εγώ βγάζω ότι θα έχω 0.8mm με 12mm προσοφθάλμιο και Barlow x 3 τι να κάνω να προχωρήσω σε αυτή την αγορά η όχι? Και αν όχι τι προσοφθάλμιο θα μπορούσα να πάρω για το 102mm ώστε να φθάσω στην μέγιστη μεγεθυντική μου ισχύ χωρίς πολλές απώλειες εικόνας..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μέγιστη είναι σχετικό, μια που αρχίζει να γίνεται εμφανέστερο το χρωματικό σφάλμα αναλόγως της μεγέθυνσης. Θεωρητικά τα 100x, με φακό 5mm ή 15mm και Barlow. Πρακτικά τα 50x (2mm exit pupil) με φακό 10mm ή 30mm και Barlow. Εγώ θα αγόραζα έναν καλύτερο 10mm, με 68 μοίρες πεδίο και καλό eye relief, έναν Hyperion 10mm ή Zoom 24-8 (ο δεύτερος δεν γνωρίζω αν θα εστιάζει σε όλο το φάσμα εστιακών), ή έναν ES82 8.8 ή 11mm. Φθηνότερη λύση ο Skywatcher Ultrawide 66 μοιρών, κοστίζει τα μισά χρήματα (το 1/3 στις ΗΠΑ από Agena) και θα μπορούσες να πάρεις και τον 9 και τον 6.

Από NLV έχω δει 1 φορά μόνο τον Δία με ένα 120ED. Είναι καλός αλλά με στενό πεδίο, κατάλληλος για πλανήτες ή/και στήριξη με αυτόματη παρακολούθηση. Δεν ασχολήθηκα περισσότερο επειδή ήδη είχα ορθοσκοπικούς με 40 μοίρες πεδίο.

Άλλη επιλογή είναι οι φθηνοί 60ρηδες πλανητικοί (TMB, Astrotech Paradigm, Meade HD-60, Celestron XCel- LX) που κοστίζουν 50-70$ έξω και οι τροποποιημένοι Plossl 55+ μοιρών (κυκλοφορούν σαν ED ή Flatfield από SW, Celestron, Orion, TS, Agena κλπ).

Πολλές οι επιλογές, ιδίως αν αγοράζεις από e-Shop των ΗΠΑ ή έστω, της Γερμανίας. Σε πιάνει ζάλη. Φυσικά το φάρμακο για την ναυτία ήδη έχει ανακαλυφθεί (Hyperion Zoom από την Baader Pharmaceuticals).

Ο Barlow σου παραείναι ισχυρός. Οι 2x είναι πιο εύχρηστοι. Ο 3x κάνει κυρίως για χρήση με φακούς 4 στοιχείων (Plossl, Ortho, Kellner) 32-15mm, αλλά στα 32-25 θα αυξάνει το eye relief υπερβολικά => Blackout.

Προσωπική γνώμη εκφράζω πάντοτε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε πιάνει ζάλη. Φυσικά το φάρμακο για την ναυτία ήδη έχει ανακαλυφθεί (Hyperion Zoom από την Baader Pharmaceuticals).

 

Αυτό εδώ μου άρεσε πολύ που είπες φίλε! Πιστευω ότι θα με βολέψει απίστευτα γιατί θα έχω πολλές επιλογές σε μια! Απλά ακόμη και σε σελίδες εξωτερικού το βρίσκω πάνω από 160 εύρο! Μου φαίνεται λίγο ακριβώς αλλά αν τοποθετείται και πάνω στο Barlow μου θα το αγοράσω χωρίς καμία σκέψη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ταιριάζει χωρίς κανένα πρόβλημα με τον Barlow που έχεις !!!

Προχώρα ακάθεκτος ;)

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχει ομως καλύτερο eye relief από το προσοφθάλμιο που μου δίνει το τηλεσκόπιο των 10mm? γιατί το άλλο είχε πολύ μικρό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμμία σύγκριση. Μιλάμε για φακό ποιότητος εδώ. Μεταξύ 12 & 8 είναι ισάξιος και ίσως ανώτερος από τους άλλους Hyperions. Εγώ πούλησα τους 13, 10 & 8 Hyperions και κράτησα τον Zoom. Με barlow και powermate δουλεύει μια χαρά.

Κοστίζει αρκετά (είχε και 220 κάποια στιγμή) αλλά ο επόμενος καλύτερος zoom κοστίζει 700 ευρώ + (υποθέτω πως θα είναι καλύτερος, δεν τον έχω δει). Οι 3 Hyperions που είπα κοστίζουν 330 και αν βάλεις και τον 17 μέσα 440 ευρώ. Είναι σχετικό το θέμα της τιμής. Μπορείς να ψάξεις για τον MkII μεταχειρισμένο, 140 ευρώ και παρακάτω ίσως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες, όχι θα κάνω λίγο υπομονή και θα των πάρω καινούριο απο τι μου λέτε αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του και αργότερα αν πάρω το dob 8" θα μου χρησιμεύσει και εκεί!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης