Jump to content

ASCOM PLATFORM ΣΕ MAC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Εχει δοκιμάσει κανείς να εγκαταστησει το λογισμικό της ASCOM και τα παρελκόμενα του σε MAC είτε απ΄ευθείας στο macbook είτε μέσω windows εγκατεστημενα με parallels η boot camp?

 

Το ιδιο ερωτημα ισχύει και για το registax.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ τα χρησιμοποιώ με επιτυχία και τα δύο μέσω bootcamp. Αυτό το γεγονός, όμως, είναι προφανές διότι όταν τα windows τρέχουν μέσω bootcamp τρέχουν native, σα να είχες PC.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Ανδρέα

Καταλαβαίνω για πιο λογο προτιμάς την εφαρμογή μέσω boot camp. Εχεις μηπως δοκιμάσει και με parallels? Εχει χυθεί πολυ ηλεκτρονικό μελάνι για τα υπερ και τα κατα του καθ' ενος συστήματος.

Οπως και να εχει ομως το σημαντικό είναι οτι τρέχουν οι εφαρμογές.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To bootcamp δεν έχει κανένα "κατά" πέρα του προφανούς πως πρέπει να κάνεις reboot και να μπεις με τα windows. Το parallels και το vmware fusion τα έχω δουλέψει και τα δύο και νομίζω πως το δεύτερο είναι πλέον καλύτερο απλά επειδή ο δικός μου υπολογιστής είναι σχεδόν 6 ετών πλέον και παίρνει Μax 2ΜΒ RAM δεν προσφέρεται για να τα τρέχεις όλα αυτά με καλή απόδοση. Προγράμματα όπως Registax θα τρέχουν σίγουρα μια χαρά. Το ερώτημα είναι τι γίνεται με προγράμματα που επικοινωνούν με συσκευές και φορτώνουν drivers, όπως ASCOM, εδώ είναι το ερώτημα και μια δοκιμή θα είναι χρήσιμη.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο τη στιγμη που τρεχουν σιγουρα με bootcamp, αν δεν παω καμιά άλλη απάντηση, θα κατεβάσω τα parallels η το vmware fusion σε trial, θα κάνω μια δοκιμή να δω πως πανε και θα γραψω τις εντυπωσεις μου.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και καλό Σ-Κ σε όλους.

 

Οπως είχα γράψει στο προηγούμενο ποστ προχώρησα στην εγκατάσταση parallels στο Macbook και στην συνέχεια Windows XP, ASCOM και παρελκόμενων.

 

Παρ' όλο πού έχω περισσότερη ram απο τον Ανδρέα - 4gb - αφιέρωσα στα Windows 512mb τα οποία αποδείχθηκαν περισσότερο απο αρκετά. Τα Parallels πριν απο το άνοιγμα μου επιτρεπουν να αυξομειωσω το ποσοστό της μνήμης που διαθέτω ανάλογα με τις εφαρμογές που τρέχω και έτσι έχω την αίσθηση οτι λόγω αυτού του χαρακτηριστικού και με 2gb δεν θα υπάρξει θέμα. Το πλεονέκτημα της χρήσης της συγκεκριμμένης εφαρμογής στην θέση του bootcamp είναι οτι μπορω να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα και ανεξάρτητα προγράμματα που τρέχουν σε Windows και Mac.

 

Παράλληλα με τα παραπάνω είχα ηδη εγκατεστημένο στο Mac το πρόγραμμα ελέγχου της Nikon που μου επιτρέπει τον πλήρη έλεγχο της μηχανής απο τον υπολογιστη με άμεσο download και επεξεργασία της κάθε λήψης.

 

Δεν παρατήρησα σε καμμιά περίπτωση να γονατιζει το σύστημα και να μειώνεται εμφανώς η ταχύτητα του υπολογιστή παρ' όλο που έτρεχε και το photoshop μαζι με τα παραπάνω.

 

Η οδήγηση της HEQ5 μεσω του ascompad ηταν αψογη, ενω οι drivers του serial-->usb adaptor εγκαταστάθηκαν αυτόματα χωρίς την χρηση cd.

 

Τα πρωτα ολοκληρωμένα τεστ στοχευσης και λήψης πλήρως ελεγχόμενης απο το Mac ηταν αψογα. Εν αναμονή τωρα του πρώτου ΣΚ χωρίς σύνεφα ...

 

Φιλικά

Μιχάλης - CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ χρήσιμη η θετική αναφορά σου Μιχάλη, ευχαριστούμε!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης