Jump to content

Οδηγός:Μαζική επεξεργασία φωτο για Trails & Timelapse


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οδηγός: Μαζική επεξεργασία φωτο για Startrtrails & Timelapse

 

Επειδή πολλοί μπορεί να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τις μαζικές επεξεργασίες φωτογραφιών για Startrails ή για Timelapse (ειδικά όταν αυτές πρόκειται να γίνουν Timelapse) υπάρχει το πρόβλημα ότι δεν μπορείς να τις επεξεργαστείς αφού μιλάμε για εκατοντάδες φωτογραφίες ή και χιλιάδες μερικές φόρες... οπότε το πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι είναι πολλες για να τις επεξεργαστούμε μια-μια και ότι δεν μπορούμε να πετύχουμε ακριβώς την ίδια επεξεργασία κάθε φορά.

 

Υποθέτω ότι οι περισσότεροι γνωρίζεται τον τρόπο μαζικής επεξεργασίας αφου υπάρχουν αρκετά προγράμματα που το κάνουν αυτο όπως για παράδειγμα το Lightroom της Adobe, το DxO Optics Pro της Dxo image Science, υπάρχει το Photoshop της Adobe και πολλά άλλα... εγω την μαζική επεξεργασία πλέον χρησιμοποιώ το Photoshop, το DxO κάνει πολή καλή δουλειά ώστε να διορθώνει τα σφάλματα του φακού αλλά για μαζική εφαρμογή ψευδοHDR αλλά δεν κάνει αυτόματη αναγνώριση και αφαίρεση των Hotpixels όπου τώρα τελευταία έχουν γίνει πολλά!!

Φυσικά θα μου πείτε ότι τα Hotpixels υπάρχουν αρκετά προγράμματα που αφαιρούν τα Darks αλλά δεν μου αρέσει η δουλειά που κάνουν μιας και στην θέση των Hotpixels(κοκκινα, μπλε, άσπρα) μετά υπάρχουν μαύρα Pixels με αποτέλεσμα να μην δείχνει ωραίο το τελικό αποτέλεσμα.

 

Όπως έγραψα πλέον χρησιμοποιώ το Photoshop και πιο συγκεκριμένο το Adobe Camera raw που είναι extention του Photoshop διοτι το συγκεκριμένο εργαλείο ανιχνεύει όλα τα Hotpixels και τα αφαιρεί αμέσως δίχως να έχουμε πάρει Darks δίχως τίποτα, και μάλιστα δεν έχουμε μετά μαύρα pixels.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι για να μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε το Adobe Camera raw είναι να έχουμε φωτογραφίσει σε RAW και όχι σε jpeg, εγω πλέον ότι φωτογραφίες βγάζω είναι σε RAW+jpeg ακόμα και στα Startrails ή στα Timelapse οπότε δεν έχω πρόβλημα σε αυτο.

 

 

 

Πάμε στην μαζική επεξεργασία η οποία πραγματικά είναι εύκολο πράγματα, αρκεί βέβαια να έχουμε χρόνο να αφήσουμε το Photoshop να κάνει την επεξεργασία διότι όταν μιλάμε για εκατοντάδες ή χιλιάδες αρχεία μιλάμε για αρκετό χρόνο και όγκο οπότε θέλει λίγο υπομονή... αλλά το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό ιδικά όταν αυτό είναι κάποιο Timelapse απο πολλές φωτογραφίες.

 

1- Πηγαίνουμε στο φάκελο/directory που είναι τα αρχεία μας και επιλέγουμε αυτά που μας ενδιαφέρουν, στην προκειμένη περίπτωση όλα τα .cr2 αρχεία της βραδιάς απ'τον συγκεκριμένο στόχο.

 

2- Τα επιλεγμένα αρχεία τα κάνουμε Drag n Drop στο Photoshop, τα ρίχνουμε στο Photoshop ή τέλος πάντων τα ανοίγουμε με αυτό.

 

3- Στο Photoshop μας ανοίγει το παράθυρο του Adobe Camera raw

 

4- Κάνουμε επιλογή όλων. Select all

 

5- Μετά πειράζουμε όποιες ρυθμίσεις μας ικανοποιούν, ότι θέλουμε, ότι μας ικανοποιεί στο μάτι, ότι ταιριάζει στο τοπίο που είχαμε ή ότι πιστεύουμε ότι αναδεικνύει τις φωτογραφίες μας κτλ κτλ.

 

6- Πατάμε Synchronise... ώστε να είμαστε σίγουροι ότι όλες οι επιλεγμένες φωτογραφίες θα έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις. Υπόψιν να είστε σίγουροι ότι είναι επιλεγμένες όλες οι φωτογραφίες οπότε καλό είναι να πατήσουμε και ένα Select all.

 

7- Τέλος για να αποθηκεύσουμε πατάμε Save Images... επιλέγουμε σε πιο φάκελο/directory θα αποθηκεύσουμε τα αρχεία μας. καλό είναι να μπουν σε άλλο φάκελο ή με αλλαγμένο το όνομα του αρχείου. καλό είναι να αποθηκευσουμε τα αρχεία σαν .Jpg με Quality 12.

 

Οταν τελειώσει η μαζική επεξεργασία πλέον μπορούμε να βάλουμε τα νέα αρχεία σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας π.χ για να φτιάξουμε κάποιο Timelapse.

 

 

 

Εδω μπορείτε να δείτε ένα βίντεο για το πως κάνουμε μαζική επεξεργασία και μετα πως βάζουμε τις φωτογραφίες μας στο Sony Vegas Pro και να φτιάξουμε ένα Timelapse.

 

 

 

Ελπίζω να βοήθησα :wink:

 

1.thumb.jpg.9368b5d62429b4a867756f8c36eeb14d.jpg

βήμα 1ο

 

2.thumb.jpg.186cb59bc2a38ef668edb9c9e5e4dd65.jpg

βήμα 5ο

 

3.thumb.jpg.57119676c14b927905644553afa926e5.jpg

βήμα 6ο

 

4.thumb.jpg.7501b653af0f103db1ec1beba33b6fb9.jpg

βήμα 7ο

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο Βασίλη και απλό. Θα έλεγα να βάλεις ένα link στο θέμα που είχες φτιάξει για startrails που να οδηγεί εδώ απλά για να υπάρχει, εφ' όσον είναι και συνέχειά του.

 

Ευχαριστούμε

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Κωνσταντίνε, θα μπει και το λινκ στα Startrails, βέβαια περισσότερο αυτο είναι εδώ είναι για τα Timelapse αλλά παντού όπου υπάρχουν πολλές φωτογραφίες δουλεύει :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω πλέον ότι φωτογραφίες βγάζω είναι σε RAW+jpeg ακόμα και στα Startrails ή στα Timelapse οπότε δεν έχω πρόβλημα σε αυτο.

 

Βασίλη νομίζω πως η συγκεκριμένη επιλογή "επιβάλλεται". Και εγώ το έχω μόνιμα εκεί, ακόμα και στην καθημερινή φωτογράφιση. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα έρθει η "φωτογραφική ευκαιρία" ώστε να χρειαστείς το RAW και πάντα είναι χρήσιμο να έχεις εύκολη πρόσβαση σε έτοιμα JPG. Με δεδομένο ότι οι κάρτες μνήμης δεν είναι πολύ ακριβές πλέον, αυτή η επιλογή είναι η καλύτερη.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι όπως τα λες είναι Ανδρέα, το RAW είναι μονόδρομος ιδικά όταν κάνουμε μια νυχτερινή λήψη η οποία είναι κάθε 20-30 δευτερόλεπτα... αλλά το πρόβλημα είναι για τα Timelapse υπο το φως της μέρας ή για αυτά που είναι στο σούρουπο και την ανατολή ή την στιγμή της δύσης μέχρι να σκοτεινιάσει και ακόμα περισσότερο όταν θες να τα κάνεις όλα, όπου εκεί και να έχεις μεγάλη κάρτα μνήμης δεν σου φτάνει και ίσως είναι υπερβολή, βέβαια εξαρτάτε απ'την συχνότητα που τραβάς φωτογραφίες... τέλος πάντων όπως τα λες είναι, μην ξεχνάς ότι το Fireball το έχω σε Raw! :P

 

Αντε περιμένω να δω κανένα καινούργιο Ελληνικό Timelapse :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης