Jump to content

Ερωτησεις για το 10'' Dobsonian της GSO


irapan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι σχετικά καινούργιος με το χόμπι, ασχολούμαι για την ακρίβεια

περίπου 1-1.5 χρόνο. Είμαι κάτοχος του 8ιντσου Black Diamond της SW σε ισημερινή βάση.

Θέλοντας να ανέβω ενα σκαλί παραπάνω, ενδιαφέρομαι για το 10'' Dob της GSO.

Μετά από μετρήσεις που έκανα στο 8ιντσο μου (εστιακό μήκος, ύψος εστιαστή και απόσταση από το focal plane κλπ) και προσομοιάζοντας το συγκεκριμένο όργανο στο πρόγραμμα σχεδίασης τηλεσκοπίων newt, απογόητεύτηκα τελείως.

 

Για να μην μακρυγορώ, μπήκα σε σκέψεις να επανακατασκευάσω τον συγκεκριμένο σωλήνα,χρησιμοποιώντας μόνο το πρωτεύων κάτοπτρο, φτιάχνοντας έναν σωλήνα ελαφρώς

μεγαλύτερο για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω έναν εστιαστή χαμηλού προφίλ, ώστε να

μπορέσω να χρησιμοποιήσω μικρότερο δευτερεύων κάτοπτρο (και να μειώσω την

παρεμπόδιση στο πρωτεύων).

 

Ωστόσο διαπίστωσα οτι το κόστος για να κάνω κάτι τέτοιο ειναι αρκετά μεγάλο και δεν συμφέρει

τελικά για το συκεκριμένο σύστημα (8F5), οι βελτιώσεις θα είναι ασήμαντες, καθώς μετά από έρευνα αγοράς διαπίστωσα οτι από 2.05'' που είναι το δευτερεύων κάτοπτρο στο συγκεκριμένο τηλεσκόπιο

μπορώ να πάω στις 1.97'' ή το πολύ στις 1.83''. Το θέμα είναι οτι το τηλεσκόπιο το θέλω κυρίως για

παρατήρηση βαθέως ουρανού, δηλαδή για 100% illumination field της τάξεως των 0.50''.

 

Και μετά από όλη αυτή την αναζήτηση, σκέφτομαι την αγορά του 10'' Dob της GSO το οποίο

μου φάνηκε οτι έχει πολύ καλή απόδοση για τα λεφτά του, συν το γεγονός οτι μπορω να το τροποποιήσω στο μέλλον αποδοτικά. Αναφέρομαι στο λευκό μοντέλο όπως παρουσιάζεται στην

σελίδα της telescope-service :

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1192_GSO-Dobsonian-880---10----250-1250mm-Telescope---Deluxe.html

 

Αναφέρομαι σε πιθανούς κατόχους του συγκεκριμένου μοντέλου. Έχει μετρήσει κανεις σας τις διαστάσεις του ( εσωτερική και εξωτερική διάμετρος σωλήνα, μήκος σωλήνα, μήκος οπτικής διαδρομής, απόσταση δευτερεύοντος από το focal plane, ελάχιστο μήκος εστιαστή-racked in, θεωρητικός υπολογισμός εστιακού λόγου). Και κατά πόσο τα στοιχεία που δίνονται στην ιστοσελίδα ανταποκρίνονται στις μετρήσεις σας?Ρωτάω για να δώ αν το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο μπορεί να υποστεί μελλοντικές τροποποιήσεις που θα αυξήσουν την απόδοσή του

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης