Jump to content

ΔΙΟΠΤΡΙΚΑ 60mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί έχουν ξεκινήσει με ένα διοπτρικό 60mm. Οι περισσότεροι τα αποδοκιμάζουν, αλλά εγώ νομίζω πως δεν είναι τόσο άσχημα, αν εξαιρέσουμε τα προσοφθάλμιά τους. Το δικό μου, Konustart 700 είχε 2 huygenian κακής ποιότητας. Με τα γνωστά SW Plossl είναι μια χαρά για πλανητική και όχι μόνο.

 

Βέβαια, ο αντικειμενικός δεν είναι πάντα σωστά συναρμολογημένος. Τουλάχιστον το δικό μου, παρουσιάζε έντονο ψευδόχρωμα. Όταν μια φορά το αποσυναρμολόγησα για να το καθαρίσω, και μου διαλύθηκε ο φακός ( ](*,) ), τον ξανασυναρμολόγησα, συμφωνα με το σχέδιο του αχρωματικού (η κορώνα μπροστά, το κρύσταλλο πίσω) η οπτική του ποιότητα βελτιώθηκε φοβερά. Έγινε σχεδόν αποχρωματικό! :cheesy: Ήταν και πριν σωστά φτιαγμένος, αλλά απευθυγραμμισμένος...

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα konus σαν το δικό σου που έχω εγώ έδειχνε το φεγγάρι διπλό!!! :cheesy: Όταν ξέσφιξα το δαχτυλίδι συγκράτησης του φακού και το ξανάσφιξα ίσα να τον αγγίζει έγινε μια χαρά! Πως ξέρεις ότι το έχεις ευθυγραμμίσει; το έλεγξες με chesire;
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλοί έχουν ξεκινήσει με ένα διοπτρικό 60mm.

Θα διαφωνήσω διότι κάποιοι έχουν ξεκινήσει και με κιάλια!!!!!

Ένα διοπτρικό αποτελεί μια καλή αρκετά καλή αγορά επειδή δεν δίνει ανεστραμμένη εικόνα

(εκτός από το NextStar 102 SLT που έχω το οποίο δίνει καθρεπτισμένη εικόνα,το δεξιά το πάει αριστερά.Το ίδιο νομίζω συμβαίνει και στα άλλα NextStar).Για σελήνη είναι ότι πρέπει.

 

 

Το δικό μου,Konustart 700 είχε 2 huygenian κακής ποιότητας. Με τα γνωστά SW Plossl είναι μια χαρά για πλανητική και όχι μόνο.

Όσο για τα προσοφθάλμια,χάρισε τα ή πούλησε τα και πάρε άλλα.Τα(Super)Plossl είναι μια χαρά διότι

έχουν ευκρινές πεδίο και άριστο κοντράστ.Το αρνητικό είναι ότι εμφανίζουν "κυματάκια" στις

άκρες του πεδίου.Πάντως είναι μια καλή αγορά και δεν κοστίζουν ακριβά.

Από που πήρες το Konustart 700??? :-k :-k

Για τους huygens δεν ξέρω τίποτα.Είναι καλοί?????

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα.

Τελικα Σαν Επιλογη Ομως Διοπτρικο,Κατοπτρικο ή Dob?

Σαν Πρωτη Επιλογη Οι Περισσοτεροι Προτινουν Το Dob 6΄΄,8΄΄

Σιγουρα Με Βαση Τι Θελεις Να Δεις,Αλλα Ενας Καινουργιος Καπου Μπερδευεται.

Ξεκινησα Ψαχνωντας Ενα Οικονομικο Διοπτρικο 60΄΄100ευρω

Πηγα Σε 70΄΄120-150ευρω

Εβαλα Αγγελια Για Dob6΄΄250-300ευρω

Ειμαι Κοντα Σε Ενα 114/1000 200-250ευρω

Και Ξανα Επιστρεφουμε Σε Ενα 70΄΄150ευρω...

΄΄...Η Ευκρίνεια Μιας Μοντέρνας Τηλεόρασης Δεν Αλλάζει Τη Ζωή_Δημιουργεί Πρόβλημα Όρασης...΄΄

΄΄...Τράβα & Εσύ Μια Μαχαιριά,Μάθημα Στα Παιδιά Μας_& Όταν Θα Κάνει Ξαστεριά,Θα Πίνουν Στην Υγειά Μας...΄΄

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις μπερδευτεί άσχημα ](*,)

Εγώ θα πρότεινα στους φίλους παρατηρητές να κάνουν ένα απλό προγραμματάκι (generator) με πολλά κουτάκια στα οποία να περιέχουν ερωτήσεις/απαντήσεις ανάλογα το τι θέλει ο ενδιαφερόμενος.

Για παράδειγμα μικρό βάρος - μεταφερόμενο - πλανητική - deepsky - δεν έχω καλό ουρανό - έχω καλό ουρανό - έχω αμάξι - δεν έχω αμάξι - είμαι 10-20 - είμαι 20-40 - θέλω goto - θέλω στήριξη - διαθέτω απο 100-300 κλπ κλπ κλπ

Τις πληροφορίες για τις πιθανές απαντήσεις θα τις φτιάξετε με βάση τις τόσες πολλές γνώσεις που έχετε στο αντικείμενο οπότε ανάλογα τι θα επιλέξει κάποιος θα βγούν συγκεκριμένα τηλεσκόπια και έτσι ξεμπερδέψατε με το θέμα των νέων παρατηρητών. Δεν είναι εύκολο αλλά ούτε και δύσκολο να γίνει αρκεί να βρεθούν άτομα να ενδιαφερθούν και να προσφέρουν τις γνώσεις τους.

Στο κάτω κάτω τι κοινότητα είμαστε αν δεν μπορούμε να συννενοηθούμε μεταξύ μας ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν Θα Μπορουσε Να Αναλαβει Καποιος Εμπειρος Να Φτιαξει Μια Φορμα

Η Οποια Να Συμπληρωνεται Απο Καινουργιους Του Forum Και Πριν Μπει Στην Διαδικασια

Να Ρωταει Τι Και Πως,Να Γινονται Οι Προτασεις Με Βαση Τα Αποτελεσματα;

΄΄...Η Ευκρίνεια Μιας Μοντέρνας Τηλεόρασης Δεν Αλλάζει Τη Ζωή_Δημιουργεί Πρόβλημα Όρασης...΄΄

΄΄...Τράβα & Εσύ Μια Μαχαιριά,Μάθημα Στα Παιδιά Μας_& Όταν Θα Κάνει Ξαστεριά,Θα Πίνουν Στην Υγειά Μας...΄΄

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γίνεται η επιλογή τηλεσκοπίου με ερωτηματολόγια και απαντήσεις. Στο διαδίκτυο μια ερευνα στο google θα φερει χιλιαδες απαντήσεις. Εξάλλου τα κριτήρια είναι και αντικειμενικά αλλά και υποκειμενικά.

Ωστόσο και σε αυτό ισχύει ότι και γενικά "όποιος δεν θέλει να αλέσει δέκα μέρες κοσινίζει".

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την λογική αυτή Γιώργο και αυτά που προτείνει ο καθένας εδώ μπερδεway είναι.

Γι'αυτό είπα να μαζευτείτε 2-3-10 έμπειροι που ξέρετε ποιές είναι οι παγίδες τηλεσκόπια και ποιά πραγματικά είναι σωστά και πρακτικά για παρατήρηση και να μπουν όλα αυτά σε μια γεννήτρια που θα βγάζει ένα τελικό αποτέλεσμα. Θα μπορούσε να ενσωματωθεί και στο βοξ για να μην γράφετε τα ίδια και τα ίδια μιας και οι νεοεισερχόμενοι βαριούνται ή δεν ξέρουν τι να ψάξουν.

Εξάλλου ερωτηματολόγιο κάνεις έτσι και αλλιώς σε έναν που φτιάχνει ένα thread τύπου "βοηθήστε με τι τηλεσκόπιο να πάρω" . Μερικά απο τα κλασικά ερωτήματα των έμπειρων προς τον νεοεισερχόμενο είναι τα παραπάνω που έγραψα ώστε να καταλάβουν τι θέλει για να του προτείνουν. Τι διαφορά λοιπόν έχει να φτιαχτεί ερωτηματολόγιο/generator/excel ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο ;

Απλά μια ιδέα που νομίζω πως είναι καλή και υλοποιήσιμη :-#

 

Κάτι παρόμοιο μπορεί να γίνει και για την αστροφωτογραφία

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα πινακάκι είναι καλή ιδέα ίσως. Έχει ένα τέτοιο το nighwatch πάντως που σου λέει ποια τηλεσκόπια κάνουν για ποια χρήση ανάλογα τον τύπο και το μέγεθος.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει ένα τέτοιο το nighwatch.

Το ίδιο υπάρχει και στο "The Bakyard Astronomer's Guide"!!!!!!!!

Εκεί γίνεται αναφορά στην χρήση του κάθε τηλεσκοπίου αλλά και και στο τι τηλεσκόπιο να πάρεις.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν αρκετοί οδηγοί:

http://www.skyandtelescope.com/equipment/basics/3303926.html?page=1&c=y

http://www.astronomics.com/main/category.asp/catalog_name/Astronomics/category_name/Starting%20out%20right/Page/1 (προχώρα με τις μπλε επικεφαλίδες)

http://www.stargazing.net/naa/scope3.htm

http://www.oneminuteastronomer.com/choose-telescope-video-series/

http://www.astrovox.gr/telescopes.html (φυσικά)

 

Τα τηλεσκόπια 600mm είναι καλά. Και τα 60mm όμως είναι καλά (αν έχουν κατασκευαστεί καλά). Άλλα πράγματα βλέπεις με το ένα μέγεθος, άλλα με το άλλο. Γιαυτό και στα μεγαλύτερα τηλεσκόπια τοποθετούν επάνω ένα μικρό διοπτρικό 50-80mm, κάποτε και μεγαλύτερο. Σαν ερευνητής, οδηγητικό ή τηλεσκόπιο ευρέως πεδίου είναι πάντοτε χρήσιμο. Και ένα μικρό τηλεσκόπιο κάνει για ταξίδια, γρήγορες αστροπαρατηρήσεις, επίγεια παρατήρηση, πλανητική μέσα από την πόλη. Χρησιμοποιείται εύκολα από έναν αδαή (μοιάζει με "πραγματικό" τηλεσκόπιο), τοποθετείται σε ποικιλία βάσεων, δεν πιάνει χώρο, δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση, επαργύρωση, ψύξη, ξαράχνιασμα (!!!). Χρησιμοποιείται και σαν τηλεφακός της DSLR. Φθάνει να είναι καλά κατασκευασμένο, με αποτελεσματικό εστιαστή και τοποθετημένο σε επαρκή βάση, κάτι που δυστυχώς σπάνια συμβαίνει με εκείνα που κοστίζουν 50 ή και 150 ευρώ. Ποιός όμως έχει παράπονο από ένα 66ED f/6; Ή ένα Carton 60 f/15;

 

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2592

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως ξέρεις ότι το έχεις ευθυγραμμίσει; το έλεγξες με chesire;

 

Όχι (δεν έχω cheshire), αλλά παλιά έδειχνε το airy disk συμπιεσμένο ενώ τώρα πλήρως κυκλικό. \:D/

Ευθυγραμμίζονται τα διοπτρικά με cheshire; :-k :-k :-k Πάντως ηέρω ένα τρόπο ευθυγράμμισης διοπτρικών που λέγεται drumming. Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει αλλά ακούγεται καλός. Ξεσφίγγουμε την κυψέλη του φακού, κάνουμε έλεγχο με αστέρα και την χτυπάμε απαλά με το δάχτυλό μας, ωστε με τις δονήσεις να έρθει ο φακός στη σωστή θέση. Έπειτα σφίγγουμε την κυψέλη. ΌΜΩΣ, δε θα συνέστηνα σε κανέναν να αποσυναρμολογήσει το διοπτρικό του. Εγώ πέρασα 2 αγωνιώδεις μέρες προσπαθώντας να καθαρίσω τα στοιχεία των φακών από τη σκόνη. Με έσωσε ένα υγρό οπτικών απο κατάστημα για γυαλιά ηλίου.

Μάκη, όλα τα διοπτρικά δείχνουν ανεστραμένο είδωλο! Για τα huygenian δες εδώ:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16024

Επίσης τα KONUS είναι μια ιταλική εταιρία (ειλικρινά, δεν ξέρω ποιος είναι ο αντιπρόσωπός της στην Ελλάδα, το διοπτρικό μού το πήρε ο μπαμπάς μου στα γενέθλια των 5 χρόνων) η οποία φτιάχνει οικονομικά τηλεσκόπια από κινέζικα κομμάτια. Έχει ένα κακό. Πολύ πλαστικό. Ο εστιαστής του τηλεσκοπίου μου είναι πλαστικός. Ωστόσο, το πλαστικό που χρησιμοποιεί η KONUS είναι καλύτερα από της SYNTA και της MEADE. Ο εστιαστής δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέρ προβλήματα. Δεν είναι και κλάσεως crayford αλλά τη δουλειά του την κάνει.

 

Υ.Γ.: Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ μεταλλικό εστιαστή και μια EQ2 για να το βάλω πάνω;

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεταλλικό εστιαστή για αυτό το τηλεσκόπιο δεν νομίζω πως αξίζει να βάλεις. Θα κοστίζει περισσότερο από το τηλεσκόπιο ολόκληρο. Για EQ2 βάλε καμια αγγελία εδώ και μπορεί και να σου την χαρίσουν ακόμα. Αν και κατά τη γνώμη μου καλύτερα να το βάλεις σε μια υψοαζιμουθιακή στήριξη ακόμα και ιδιοκατασκευή. Θα είναι πολύ πιο σταθερό!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως ξέρεις ότι το έχεις ευθυγραμμίσει; το έλεγξες με chesire;

Υ.Γ.: Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ μεταλλικό εστιαστή και μια EQ2 για να το βάλω πάνω;

Βασικά αφού έχεις το 10άρι γιατί θες να το αναβαθμίσεις αυτό το τηλεσκόπιο; Μπορεί να σου προσφέρει κάτι παραπάνω;

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναί! Είναι πιο φορητό και πρακτικό, όσον αφορά τις μετακινήσεις. Μέσα στην πόλη και εκεί που είμαι εγώ η διάμετρος δεν έχει έννοια. Μόνο σελήνη και κανένας πλανήτης αν φαίνονται...
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναί! Είναι πιο φορητό και πρακτικό, όσον αφορά τις μετακινήσεις. Μέσα στην πόλη και εκεί που είμαι εγώ η διάμετρος δεν έχει έννοια. Μόνο σελήνη και κανένας πλανήτης αν φαίνονται...

Και πάλι δεν θα κερδίσεις και πολλά άμα το θες για αυτό το σκοπό άμα το αναβαθμίσεις.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο που μου πρόσφερε ίσως τα περισσότερα από όλα που έχω αποκτήσει μέχρι σήμερα (τον πρωτογενή ενθουσιασμό για την παρατήρηση των άστρων) είχε διάμετρο μόλις 60mm !

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο ερασιτέχνης αστρονόμος αποζητά μια σχέση «ελευθερίας» με τον ουρανό και πως τα κριτήριά του ως προς τον τρόπο που θα παρατηρήσει δεν ταυτίζονται υποχρεωτικά με εκείνα του επαγγελματία αστρονόμου.

Η διαφορά μεταξύ των κόσμων του ερασιτέχνη και του επαγγελματία είναι συχνά παρόμοια με εκείνη που διακρίνει τον κόσμο ενός Καζανόβα από εκείνον ενός γυναικολόγου του ΙΚΑ.

 

Polarex60w.jpg.fbf2ddd72e5eb0e1f6b5899c238becc3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαφορά μεταξύ των κόσμων του ερασιτέχνη και του επαγγελματία είναι συχνά παρόμοια με εκείνη που διακρίνει τον κόσμο ενός Καζανόβα από εκείνον ενός γυναικολόγου του ΙΚΑ.

 

Καταπληκτικό το σχόλιο και απόλυτα εύστοχο! :D

 

Με ένα 60mm μπορείς να δεις ένα σωρό αντικείμενα και να βιώσεις τη χαρά της αναζήτησης . Πλανήτες , messier , ανοικτά σμήνη , διπλά αστρα , αστέρια άνθρακα και φυσικά σελήνη και ήλιο αλλά προσφέρεται και για επίγεια παρατήρηση. Αποτελεί το πιο αναγνωρίσιμο τύπο τηλεσκοπίου και τοποθετείται και σαν επιπλο μες στο σπίτι χωρίς να ενοχλεί οπτικά. Στην αγορά όμως όσα τηλεσκόπια 60mm κυκλοφορούν έχουν άθλιες βάσεις στήριξης και τρίποδες. Επίσης επειδή έχουν μεγάλο εστιακό λόγο δίνουν στενό πεδίο στη παρατήρηση και σε συνάρτηση με την ανεπαρκή στήριξη κάνουν την αναζητηση στόχων βάσανο.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είπα και πριν υπάρχουν 2 καλές επιλογές.

1. Να αγοράσεις έναν αχρωματικό Carton 60mm και να φτιάξεις μόνος όλα τα υπόλοιπα, χρησιμοποιώντας μια καλή βάση.

2. Να πάρεις ένα 66ED ή SD f/6. Με Powermate στο δικό μου έχω 1000mm εστιακή (f/15) και απίθανη εικόνα στους πλανήτες, ενώ το μήκος του είναι μηδαμινό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ή ίσως ένα κοντό αχρωματικό με έναν καλό Barlow 3x τοποθετημένο στον εστιαστή... Δεν ξέρω γιατί κανείς δεν το κάνει, αλλά πρέπει να δουλεύει αρκετά καλά αυτή η διαμόρφωση.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Το κοντό αχρωματικό έχει πολύ δευτερεύον φάσμα και βλέπεις τους πλανήτες μέσα σε μπλε βιολέ άλω σε μεγάλες μεγεθύνσεις το ίδιο και τα λαμπρά άστρα. Είναι τηλεσκόπιο για χαμηλή ισχύ και μεγάλο πεδίο. Για πλανήτες το αχρωματικό πρέπει να είναι από f/10 ή και ακόμα καλύτερα f/15 και πάνω σε εστιακό λόγο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi,

 

Indeed, the telescope that you have in your photograph is a Unitron/Polarex 60mm with a focal length of 900mm on its Alt-Azimuth mount. They were considered to be the upper end of refractors years ago. They were manufactured by Seiko Scope in Tokyo, Japan.

 

The company has ceased operating for quit a few years and some of the models and accessories can be found for sale on EBAY, Astro Mart and Cloudy Nights.

 

I still have 60mm on the Alt-Azimuth mount that I got in 1971. Still works fine.

 

I did a lot of observing with the telescope back then. I also added a sun screen and did sunspot observations too.

 

Yes, quite a bit can be viewed with a 60mm telescope.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κοντό αχρωματικό έχει πολύ δευτερεύον φάσμα και βλέπεις τους πλανήτες μέσα σε μπλε βιολέ άλω σε μεγάλες μεγεθύνσεις το ίδιο και τα λαμπρά άστρα. Είναι τηλεσκόπιο για χαμηλή ισχύ και μεγάλο πεδίο. Για πλανήτες το αχρωματικό πρέπει να είναι από f/10 ή και ακόμα καλύτερα f/15 και πάνω σε εστιακό λόγο.

 

Το ξέρω. Αλλά με τον κατάλληλο Barlow αυξάνουμε τον εστιακό λόγο όσο θέλουμε, και το χρωματικό σφάλμα πάει περίπατο... \:D/

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πράξη δεν δουλεύει έτσι. Όσο αυξάνεις την μεγέθυνση (με ή άνευ barlow) το χρώμα αυξάνεται και διαχέεται. Ειδικά οι πλανήτες αποκτούν μια ενοχλητική ιώδη απόχρωση (και λιγότερο ενοχλητική κίτρινη στην άλλη πλευρά).

Ένα ED εμφανίζει μικρότερο χρωματικό σφάλμα και η παρατήρηση είναι πολύ καλύτερη.

Μερικοί bralow μπορεί να προσθέτουν χρωματικό σφάλμα οι ίδιοι (φακοί είναι και αυτοί).

Φυσικά αν έχεις ήδη το κοντό αποχρωματικό και τον barlow δεν υπάρχει λόγος να μην τα χρησιμοποιήσεις έτσι. Αλλά αν ενδιαφέρεσαι για πλανητική παρατήρηση καλύτερα να μην αγοράσεις έναν τέτοιο συνδυασμό όταν υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές, όπως ένα Maksutov 90mm (και πάνω).

 

ΔΗΛΩΣΗ: έχω δοκιμάσει όλους αυτούς τους συνδυασμούς κλπ, κλπ, κλπ

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω. Αλλά με τον κατάλληλο Barlow αυξάνουμε τον εστιακό λόγο όσο θέλουμε, και το χρωματικό σφάλμα πάει περίπατο...

 

Δεν πάει καθόλου περίπατο προϋπάρχει από τον αντικειμενικό φακό. Ειδάλλως όλοι κοντά διοπτρικά αχρωματικά θα έπαιρναν να τα χειρίζονται και να τα στηρίζουν ευκολότερα και ούτε θα πλήρωναν χιλιάδες ευρώ να πάρουν αποχρωματικά.

Αν θέλεις σοβαρή παρατήρηση πλανητών το κοντό αχρωματικό το ξεχνάς. Με το 102/500 ο Δίας σε μεγέθυνση πχ 120Χ φαίνεται σαν μια ξεπλυμένη λευκή μπάλα μεσα σε μωβ/μπλε φόντο. Κάθε είδος παρατήρησης θέλει και το κατάλληλο εργαλείο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης