Jump to content

Handmade Κατασκευές


gerofamily

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου Γιώργο, πολύ ωραία κατασκευή!

Θα μπορούσες να μας δώσεις μερικές πληροφορίες ακόμα, π.χ πόσο κόστισε, πως έκανες τις τρύπες κτλ. ευχαριστώ

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Όπως είπε πολυ σωστά ο Γιώργος όλα μου τα κομμάτια τα δουλεύω σε φρεζοδράπανο που το έχω κάνει μετατροπη σε 5αξονο και φυσικα Cnc για ακρίβειες μέχρι και 0,003mm. Η όλη ιστορία είναι ο σχεδιασμός του κομματιού και μετα ο g-code που θα φορτωθεί στο Cnc για να δώσει στο ακατεργαστο κομμάτι το τελικο του σχήμα με τις τρύπες και τα νεύρα. Το κόστος μιας τέτοιας κατασκευής δεν επηρεάζεται τόσο απο τον όγκο της και το βάρος της που είναι και η αγορά πρώτων υλών, αλλα απο τον σχεδιασμό και ειδικα απο το πόσο υλικό πετιέται και τον χρόνο κοπής στη φρέζα. Π.χ. Το παραπάνω κομμάτι στοιχίζει 60€

away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω οτι η κοπή εγινε με πλάσμα,για ευνόητους λόγους.

 

 

Γιώργο η κοπή με πλάσμα σε αλουμίνιο 7075-Τ6 εδώ στην Ελλάδα δεν μπορεί να ξεπεράσει σε πάχος τα 20mm. αλλά το πλάσμα στην ουσία λιώνει το υλικό και δεν το κόβει με αποτέλεσμα να πέφτει η ακρίβεια στην καλύτερη περίπτωση στα 0,03mm.

απλά το πλάσμα κόβει απίστευτα γρήγορα και πιο οικονομικά εννοειτε.

away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο δεν είναι απο αλουμινιο εμένα. Δούλεψα πάνω σε πλάκα σιδήρου. Στο αλουμίνιο αν δεν γίνει ανόπτηση είναι μαλακό υλικό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α οκ πάσο. Σε σίδερο αλλάζουν τα πράγματα. Έχω κάνει κατασκευές απο σίδερο με πλάσμα στον δεληγιαννη εδω θεσσαλονικη και ήμουν ευχαριστημένος. Σε αλουμίνιο που έκανα μια άλλη κατασκευή θα έλεγα ότι τ αποτελέσματα ήταν άκρως απογοητευτικά. Έχεις δίκιο.
away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης οποιος θελει ,μπορει να φτιαξει και μονος του gcode μεσω χρησης ενος προγραμματος CAD.

ειναι αρκετα ευκολο για απλα κομματια να φτιαξεις κωδικα.και υπαρχουν ελευεθρα προγραμματα που γραφουν gcode με προσωμοιωση.

(το αναφερω γιατι δεν ξερω αν χρεωνεται και το γραψιμο του κωδικα απο τον τεχνιτη)

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα και χρεώνεται ( αν πας σε μηχανουργειο έξω). Τον κώδικα δεν μπορεί να τον γράψει οποίος ναναι γιατι πολυ απλά διαφέρει απο μηχάνημα σε μηχάνημα. Offset μηχανήματος, fanuc και τι τύπος, η αν είναι universal. (απ ότι βλέπω από τις σπουδές σου το γνωρίζεις αυτό Μιχάλη) Διόρθωσε με αν κάνω λάθος. Γιατί έκανα έναν gcode για μια 3άξονη Nakamura με fanuc 18i και το αποτέλεσμα ήταν για γέλια μες τα λάθη.

Anyway εγω δεν το χρεώνω.

away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι αυτο ισχυει ,καθως δεν εχουν ολες οι εργαλειομηχανες τα ιδια κοπτικα εργαλεια και διαστασεις κτλ...

 

 

παντως μια φορα που εχω τρεξει gcode σε cnc τορνο ,εφτιαξα τον κωδικα (ουτε καν απο CAD απο ενα προγραμματακι freeware) και μονο καποιες εντολες χρειαστηκαν αλλαγη που αφορουσαν την επιλογη εργαλειων (βεβαια δεν θυμαμαι τα χαρακτηριστηκα του τορνου )

απλα το ανεφερα γτ ειναι αρκετα ευκολο το γραψιμο του κωδικα και προσωπικα μου φαινεται παραλογη η χρεωση της συγγραφης του σε απλα κομματια.

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντος είναι παράλογη η χρέωση... υπάρχουν "μηχανουργεία" που η δουλειά τους είναι μόνο να σχεδιάζουν 3d σε solidworks (οχι gcode) και πίστεψε με... τσούζουν....
away from city lights
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κριμα γτ ο σχεδιασμος των περισσοτερων τεμαχιων που χρειαζονται οι ερασιτεχνες δεν ειναι πολυπλοκος και με τετοιες κατασκευες σαν την δικη σας ,μπορει να εχει καποιος πολυ ανωτερα εξαρτηματα στον εξοπλισμο απο αυτα του εμποριου.

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο, για στα χερια σου! Επαγγελματικη ποιοτητα και μερακι, πραγματα που δεν υπαρχουν συχνα σε αυτο το χομπυ (παντα λεω οτι κυκλοφορει πολυ σκουπιδι στην αγορα). Παντα τετοια και καλυτερα και να καταφερεις να τελειωσεις και την βαση (παιδια μιλαμε σηκωνει ΤΑ ΚΙΛΑ και δεν υδρωνει ;) )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμα ένα handmade dovetail Losmandy D Series Style 11" από μένα.

 

Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω τον Θέμη (themis_kart) για τη βοήθειά του στο ξεκίνημα αυτού του project.

Και βέβαια το Γιώργο (gerofamily) για το πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

Μόλις σήμερα λοιπόν παρέλαβα αυτό το υπέροχο custom dovetail το οποίο είναι μια πάρα πολύ καλή και προσεγμένη κατασκευή από τα χέρια του Γιώργου.

 

Μερικές φωτογραφίες λοιπόν από την παραλαβή και την τοποθέτησή του πάνω στην IEQ45 και κάτω από το TSAPO65Quad.

 

(Μου βγήκαν ανάποδα στη σειρά οι φωτογραφίες αλλά δεν πειράζει ) :oops:

IMG_2320.thumb.jpg.5f53f45b8f417f87f4372655d620c6cf.jpg

IMG_2321.thumb.jpg.cef4fd976181224bea04a6ebcf9744f4.jpg

IMG_2322.thumb.jpg.f79cf5919d10f26e5adf20f5aaba17e1.jpg

IMG_2323.thumb.jpg.6abf18d978a6fffbcd354c4884a799ac.jpg

IMG_2324.thumb.JPG.6204de84b614cba47654bfa8729bd06b.JPG

IMG_2326.thumb.jpg.734a42606a013eb4acdcadbeb57d81da.jpg

IMG_2327.thumb.JPG.57368259d710a2497e4bc1612c82f852.JPG

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης