Jump to content

DIY Power tank


Estarian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν ιδιοκατασκευή power tank, τι είδους μπαταρία προτείνουν, ώστε να έχουμε καλό δείκτη Ah/βάρος αλλά και ποιοτική μπαταρία.

 

Ψάχνοντας ενδεικτικά στο δίκτυο έχω βρει αρκετές οικονομικές μπαταρίες για να φτιάξω το power tank μου αλλά δεν έχω ιδέα για το βάρος τους-δε δίνεται συνήθως στα specs απο ο,τι είδα.

 

Διάβασα πριν λίγο στο http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3370035/Main/3346257 οτι χονδρικά οι μπαταρίες μολύβδου ζυγίζουν μισό κιλό ανά Ah. Αυτό το επιβεβαιώνει κανείς;

 

Ευχαριστώ πολύ

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω έχω πάρει την Sonnenschein SOLAR DRYFIT S12/60 A από τον Πετρόπουλο στην Ιερά οδό γύρω στα 120-140 ευρώ κ με κρατάει με ΕQ6, DSLR, laptop k QHY5 4-5 βραδιές.

Πάρα πολύ καλή κ αρκετά βαριά...

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγόρασα τελικά μια 44Ah με 40 ευρουλάκια, η οποία έχει ιδανικό βάρος για τη δική μου την περίπτωση.

Τώρα αν προλάβω μες στην εβδομάδα θα κάτσω να τη φτιάξω.

 

A, η γενικότερη ιδέα κατασκευής βασίζεται πάνω σε αυτό :

 

http://stargazerslounge.com/diy-astronomer/165684-homemade-powertank.html

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου εφτιαξα πριν καμια 10αρια μερες το δικο μου powertank.

η μπαταρια ειναι gel 18ah 70 ευρω

φορτιστης 28 ευρω

πολυμετρο 5 ευρω

 

για θηκη χρησιμοποιησα ενα βαλιτσακι απο δραπανο και ετοιμος! :wink:

εχω και χωρο γιατι προβλεπεται να μπει αλλη μια ιδια μπαταρια

243.thumb.jpg.f5fda1410c21edec2d393bc939a86106.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτοκινήτου είναι. Ωχ, ελα πες το, έχουμε κανα θέμα; :D

 

το μονο θεμα ειναι οτι θα σου αδειαζει γρηγορα (αν και δεν ξερω για ποσες συσκευες θελεις την μπαταρια).

οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν μπαταριες gel (βαθιας εκφορτισης) γιατι δινουν την ονομαστικη τους ισχυ μεχρι το 80% της εκφορτισης τους (και μερικες μεχρι πληρη εκφορτιση) γιαυτο και χρησιμοποιουνται σε φωτοβολταικα.

οι αντιστοιχες των αυτοκινητων δινουν την ισχυ τους για μολις 15% της εκφορτισης τους...οποτε καταλαβαινεις... εσυ παραδειγμα στην δικια σου μολις τραβηξεις 7Α η μπαταρια θα σου πει καληνυχτα.

:oops:

γιαυτο του Δημητρη dp297 κραταει 4-5 βραδιες γιατι πρεπει να καταναλωσει 50Α

 

παρολα αυτα αφου την πηρες δοκιμασε την και πες μας τι γινεται ή επεστρεψε την δωσε μια διαφορα και παρε βαθιας εκφορτισης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτοκινήτου είναι. Ωχ, ελα πες το, έχουμε κανα θέμα; :D

 

το μονο θεμα ειναι οτι θα σου αδειαζει γρηγορα (αν και δεν ξερω για ποσες συσκευες θελεις την μπαταρια).

οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν μπαταριες gel (βαθιας εκφορτισης) γιατι δινουν την ονομαστικη τους ισχυ μεχρι το 80% της εκφορτισης τους (και μερικες μεχρι πληρη εκφορτιση) γιαυτο και χρησιμοποιουνται σε φωτοβολταικα.

οι αντιστοιχες των αυτοκινητων δινουν την ισχυ τους για μολις 15% της εκφορτισης τους...οποτε καταλαβαινεις... εσυ παραδειγμα στην δικια σου μολις τραβηξεις 7Α η μπαταρια θα σου πει καληνυχτα.

:oops:

γιαυτο του Δημητρη dp297 κραταει 4-5 βραδιες γιατι πρεπει να καταναλωσει 50Α

 

παρολα αυτα αφου την πηρες δοκιμασε την και πες μας τι γινεται ή επεστρεψε την δωσε μια διαφορα και παρε βαθιας εκφορτισης

 

Φτου, αυτό δεν το ήξερα.

Τη θέλω προς το παρόν μόνο για τη NEQ6, αλλά και πάλι, λίγα είναι. 7Α; 3 ωρίτσες με το ζόρι θα βγάλει...

θα ρωτήσω σήμερα απο κει που την πήρα τι παίζει. Ευτυχώς είναι φίλος του πατέρα μου ο τύπος οπότε δε θα μου κάνει μαγκιές..

Καλά που μου το είπες..

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα της κάνω ένα τεστ για το τι σηκώνει με τη χρήση που κάνω συνήθως (τώρα που δεν εχω οργανωθεί ακόμα για φωτογραφίες, κοιτάω πολύ πράμα κάθε φορά που βγαίνω έξω οπότε θα δούμε τι πουλιά πιάνει..
Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγόρασα τελικά μια 44Ah με 40 ευρουλάκια, η οποία έχει ιδανικό βάρος για τη δική μου την περίπτωση.

Τώρα αν προλάβω μες στην εβδομάδα θα κάτσω να τη φτιάξω.

 

A, η γενικότερη ιδέα κατασκευής βασίζεται πάνω σε αυτό :

 

http://stargazerslounge.com/diy-astronomer/165684-homemade-powertank.html

 

Χρησιμοποιω την ιδια μπαταρια. 2 νυχτες / 2 στηριξεις περσι στα Γρεβενα μας εβγαλε παλικάρια. Παρε μαζι και εναν "συντηρητη" ο δικός μου στοιχισε 20 Ευρω. Την εχω σχεδόν μονιμα στην μπριζα - δεν τραβάει παρα ελάχιστο ρευμα και είναι πάντα ετοιμη. Η ηλικία της: 4 χρονών ζωη νά 'χει.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μια φωτογραφία απο το Power Tank. 2+1 λήψεις / βολτομετρο / διακόπτης / ασφάλεια 7Α (για το Kendrick). Στο εσωτερικό του έχω αφήσει και χώρο αποθηκευσης για τα καλώδια παροχής στις στηρίξεις.

Η όλη κατασκευη εκτός απο την μπαταρία δεν εχει στοιχίσει συνολικά πάνω απο 25 ευρω.

1581776586_PowerTank.JPG.b3d2a9e0399a175d205b76d49f338289.JPG

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη πολύ ωραίος!! Κομψότατο το μηχάνημα :D =D> =D>

 

Μια που βλέπω είστε και οι δύο εδώ πέρα πολύ πιο ηλεκτρολόγοι από μένα, να ρωτήσω, νομίζετε ότι χρειάζεται να βάλω μια έξτρα ασφάλεια για τη NEQ6;; Ή δεν έχει ανάγκη;

 

Y.Γ: Μιχάλη, μπορείς μήπως να ανεβάσεις και καμιά φωτογραφία από το εσωτερικό; (την καλωδίωση )

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω παιδιά.

Η αληθεια είναι οτι οταν το πρωτοεφτιαξα ηταν ομορφο - τωρα εχει διαφορες γρατζουνιες απο την χρηση που δεν φαινονται στις φωτογραφίες.

Δεν νομιζω οτι χρειάζεται ασφάλεια. Εγω την εβαλα επειδη συνδεω και το θερμαινόμενο dew shield το οποίο είχε ασφαλισμένο καλώδιο για να μην καει η αντίσταση του. Αυτο που θεώρησα σημαντικό ηταν το βολτόμετρο για να βλεπω σε τι κατασταση βρίσκεται η μπαταρία κατα την χρήση. Αγορασα ενα φτηνο (χάνει μισό βολτ) που κατα τ' αλλα όμως είναι οκ.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες απο το εσωτερικό του μολις μπορέσω.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η βάση έχει μια ασφάλεια στο βύσμα των 12 Volt, η μύτη ξεβιδώνει και βγαίνει η ασφάλεια. αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι κάποια στιγμή ίσως να σου καούν στην κεντρική πλακέτα δυο μικρά πηνία L1 και L2 (αν θυμάμαι καλά) με αποτέλεσμα να μην δουλεύει η βάση. τότε απλά θα πρέπει να τα πετάξεις και με ένα κολλλητίρι να κάνεις βραχυκύκλωμα στα συγκεκριμένα εξαρτήματα για να σου ξαναδουλέψει η βάση (αλλιώς πας για νεα πλακέτα)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ποιο κομμάτι αναφέρεσαι?

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για την ασφάλεια αναφέρομαι στο βύσμα που μπαίνει στην μπαταρία, αυτό είναι σε ότι μπάινει σε β'υσμα αυτοκινήτου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στο dew heater. Αυτο μπορει να τραβήξει πολυ ρεύμα και να παθει ζημιά. Η ασφάλεια των 7Α υπάρχει όντως στο βυσμα του αναπτηρα αυτοκινήτου και γι' αυτο ασφαλισα την έξοδο ισότιμα. Αν αναφέρεσαι στην στήριξη, αυτή λειτουργεί με πολυ λίγο ρεύμα (HEQ5) και δέχεται τάση απο 11 - 15 V. Οπωσδήποτε ομως άλλες στηριξεις μπορει να έχουν προβλημα αν η τάση πέσει κάτω απο τα 12 V. Γι' αυτο και το βολτομετρο.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα. Ώρα να φτιάξω κι εγώ ένα power tank για την Synscan AZ Dob βάση μου. Βασικά θα προορίζεται για Κιθαιρώνα. Η gel μπαταρίες φαίνεται πιάνουν λιγότερο χώρο και μάλλον προς τα εκεί θα πάω.

Βρήκα αυτήν στα 12 Ah:

http://www.kanalis.gr/product_info.php?cPath=275&products_id=86&osCsid=58b9852f42356c537d87bbadeefa76b4

 

Μπορείτε να μου προτείνετε έναν φτηνό/καλό φορτιστή;

Στέλιο εσύ από πού πήρες τον δικό σου;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα θα κανεις και βαζεις gel. Τον εχω παρει απο τοπικο καταστημα εδω στη βεροια

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=29_1420&products_id=15947&zenid=6637fb91650edb78c808f56275020001

ειναι αυτος αλλα στα 28 ευρω. Καλυτερα πανε σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικα ειδη θα δεις και τπτ αλλο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης