Jump to content

Γεια και απο εμενα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος σε όλο το θέμα έβλεπα κάτι βίντεο της νάσα και άρχισε να με ενδιαφέρει θα ήθελα να ξεκινήσω σιγά σιγά αν μπορείτε βοηθήστε τι πρέπει να κάνω πρώτα ... Ευχαριστώ και καλός σας βρήκα :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε κοστικα.

 

Καλως ορισε και εσυ εδω.

 

Στο Forum εδω θα βρεις σιγουρα πολλες απαντησεις στα ερωτηματα σου.

 

Πρωτα πιστευω πως πρεπει εσυ ο ιδιος να ξεκαθαρισεις τι θελεις να κανεις και (βασικο) τι χρηματα διαθετεις.

 

ΥΓ: Τα βιντεο και οι φωτογραφιες που βλεπεις απο την ΝΑΣΑ ειναι προιον ηλεκτρονικης επεξεργασιας , που σημαινει οτι απο το Τηλεσκοπιο σου θα τα βλεπεις ΟΛΑ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ.

SKYWATCHER 102/500 AZ3, 45° Amici-Prisma , SUPER 20mm,SUPER 10mm, Seben zoom Possl(8-24mm), Digital camera Adaptor, Digital Camera Canon IXUS 75.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ήρθες,

εγω θα σου πρότεινα να κοιταξεις πρώτα τις αστροβραδιες που διοργανώνει ο σύλλογος της πόλης σου (αν υπαρχει) ωστε να πας σε μια και να δεις αν οντως σου αρέσει το "άθλημα', ενω παράλληλα με ενα ζευγάρι κιάλια με εναν χαρτη που θα βρεις στο ιντερνετ προσπάθησε να ξεχωρίσεις τους βασικους αστερισμους. Και αργότερα βλέπεις για τηλεσκόπιο.

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε και καλωσηρθες.Οπως σου ειπαν και οι αλλοι απο πανω,ψαξε για καπιον συλλογο αστρονομιας στην περιοχη σου,μαθε για τις βραδιες που θα κανουν και πηγενε,δες απο τ τηλεσκοπια τους και πες τους τις αποριες σου.Δευτερον,διαβασε στο φορουμ τα εισαγωγικα αρθρα και γενικα αλλα πραγματα για τη ν αστρονομια,ή πηγενε σε καποιο βιλβιοπωλειο και με λιγα λεφτα αγορα ενα βιβλαρακι για την αστρονομια,να μαθεις καποια γενικα πραγματα.Τριτον και τελευταιο,αν εχεις ενα ζευγαρι κυαλια βγες,βρες ενα μερος με σκοταδι ακι περιπλανησου μονος σου στον ουρανο και ας μην ξερις τι βλεπεις.Καλη συνεχεια φιλε. :D :D :cheesy:

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και καλως ηρθες φιλε,νομιζω οτι θα σου αρεσουν αρκετα αυτα που θα δεις στον ουρανο και να σου κινησουν το ενδιαφερον περισσοτερο..Κατεωασε κι αυτο το προγραματακι http://www.stellarium.org/el/ πιστευω θα σε βοηθησει πολυ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που λέτε ξεσκόνιζα παλιά πράγματα και βρήκα τα τεύχη που έβγαζε η deagostini για το τηλεσκόπιο αλλά έχω μέχρι το τεύχος 13 μήπως ξέρετε πως μπορώ να βρω τα υπόλοιπα... :) :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εννοέις αυτό http://www.deagostini.gr/tileskopio/index.php κατα την γνώμη μου δεν αξιζει να δώσεις λεφτά, καλύτερα κράτα τα χρηματά σου για ένα τηλεσκόπιο μεγαλύτερης διαμέτρου που θα σου δείξει πιο πολλά.
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό εννοώ...λες ε;; κάτι θα ξέρεις...Παρεμπίπτοντος τώρα θυμήθηκα :D ότι κοντά μου είναι το αστεροσκοπείο της Πεντέλης όταν ξανακάνει το πρόγραμμα επισκέψεων θέλω να πάω...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kostika,

 

καλώς ήρθες!

 

Η Πεντέλη, αν και "τρώει" πολύ από το φως της Αθήνας, είναι μια καλή αρχή! Διάβασε Nightwatch Και πάρε το βιβλίο (έχει μέσα χάρτες ουρανούς με τα βασικά) και ένα ζευγάρι κυάλια και ανέβα Πεντέλη... Τουλάχιστον θα μπορέσεις να εντοπίσεις αρκετούς βασικούς αστερισμούς (και όσους δεν φαίνονται να ξέρεις τουλάχιστον κατά που πέφτουν) και να πάρεις μία γεύση για το τι γίνεται εκεί επάνω....

 

Κι εγώ από Πεντέλη ξεκίνησα και δεν τον μετάνοιωσα καθόλου! Το παλεύουμε με ό,τι έχουμε.... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης