Jump to content

SKYLINER-300P FLEXTUBE SYNSCAN


papaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Μ'ενδιαφέρει το παρακάτω τηλεσκόπιο και θα ήθελα τη γνώμη σας:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4337_Skywatcher-Skyliner-300P-Synscan---12--f-4-9-GoTo-Dobsonian.html

 

Το έχει δοκιμάσει κάποιος; Είναι καλό για μελλοντική αστροφωτογράφηση; Έχω παρακάτω κάποιες ποιο συγκεκριμένες ερωτήσεις:

 

1) Δε μου γεμίζουν το μάτι τα προσοφθάλμια που προτείνει το site (TS Eyepiece). Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο set προσοφθάλμιων μαζί με έναν "καλό" barlow;

 

2) Ποια άλλα αξεσουάρ θα αγοράζατε; Αξίζει το Powertank;

 

ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παραπάνω τηλεσκόπιο δεν κάνει για αστροφωτογράφηση λογω της αλταζιμουθιακης dobson βάσης του, παρόλα αυτά είναι πολύ καλό για παρατήρηση. Για φακούς δεν γνωρίζω να σου πω, οσον αφορά τον barlow όλοι θα σου προτείνουν τον TeleVue 2x θεωρείτε κορυφαίος.
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συμφωνώ για την αστροφωτογράφηση, άλλα λέει ότι δέχετε DSLR (Direct SLR Camera Connection). Εννοεί κάτι άλλο όταν λέει camera connection;

 

Το παραπάνω τηλεσκόπιο δεν κάνει για αστροφωτογράφηση λογω της αλταζιμουθιακης dobson βάσης του, παρόλα αυτά είναι πολύ καλό για παρατήρηση. Για φακούς δεν γνωρίζω να σου πω, οσον αφορά τον barlow όλοι θα σου προτείνουν τον TeleVue 2x θεωρείτε κορυφαίος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα στην πραγματικότητα μπορείς να φωτογραφίσεις αλλα μόνο σε πολυ μικρές εκθεσεις για να μην γινετε αισθητη η περιστροφη του πεδίου οπότε κάνει μονο για πλανητική φωτογράφιση που οι εκθέσεις είναι μικρές. Αν σε ενδιαφέρει η φωτογραφιση βαθέως ουρανού (νεφελωματα, γαλαξιες..) χρειάζεσαι ισημερινή στήριξη όπως η eq6 ή heq5
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν αποφασίσεις οτι τελικά ενδιαφερεσαι για αστροφωτογραφία και για παρατήρηση τότε θες κατι σαν αυτό http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1477 ριχνωντας έτσι βάρος στην φωτογραφιση και οχι στην παρατηρηση καθως το 12ιντσο υπερτερει σε ειδωλο απο το 8ιντσο
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για παρατήρηση είναι ένα εξαιρετικό τηλεσκόπιο. Για αστροφωτογράφηση δες πόσα έχεις στην τράπεζα και ξαναρώτα, αλλάζοντας τον τίτλο (να περιέχει την λέξη αστροφωτογράφηση δηλαδή).

 

Αν αποφασίσεις για το 12" το οποίο, με και χωρίς GOTO, σε 10" και 12", έχουμε πολλοί, μπορούμε να σου δώσουμε πολλές πληροφορίες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να έχεις υπόψιν σου πως το 12" flextube χωράει οριακά σε sedan. Στο δικό μου Toyota Corolla βάζω τον σωλήνα οριακά στο πορτ μπαγκάζ και την βάση πλάγια στο πίσω κάθισμα. Είναι και αρκετά βαρύ γύρω στα 20 κιλά ο σωλήνας και 25 η βάση του.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω πως είναι τόσο δύσκολο να το χωρέσεις το 12" flextube...κοίτα σε τι παλιό, ΔΙΠΟΡΤΟ hunchback αυτοκίνητο του 1990 το βάζω. Η βάση κάθεται κανονικά στα 3 πόδια της πίσω στο πορτ μπαγκάζ, βγάζοντας απλώς την εταζιέρα. Ο σωλήνας ξαπλωτός στα πίσω καθίσματα...υπόψιν...είναι δίπορτο!! Το πίσω κατηφορικό τζάμι του hunchback πάει με την καμπύλη της βάσης μαζί και δεν βρίσκει πάνω του.

 

Όποιος το βλέπει αντιδράει: "Πως χώρεσε εκεί μέσα;" #-o :mrgreen:

 

Χωράει παντού, θέλει λίγο μελέτη το φόρτωμα εκτός αν έχεις όντως πολύ μικρό αμάξι, κάνα Citroen C1 κλπ. αν και νομίζω ότι κάπως μπορεί να βολευτεί και εκεί...πρέπει γενικώς να ξέρεις και το αυτοκίνητό σου και τους χώρους του.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d6/SEATIbizaMk1Diesel.jpg

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Μ'ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο. Ας ξεχάσουμε προς το παρόν την αστροφωτογράφηση :)

 

Τί set από προσοφθάλμια θα αγοράζατε αν ήσασταν στη θέση μου; Έχω μπερδευτεί με το θέμα και δεν ξέρω τί να διαλέξω.

 

Ακόμη, λέτε να το παραγγείλω από το teleskop-express.de ή όχι λόγο των μεταφορικών;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αρχή, αυτά που έχει μέσα και ένα 2Χ Barlow Televue. Πολλά και ακριβά προσοφθάλμια δεν χρειάζονται. Πριν ουσιαστικά κάνω σοβαρή παρατήρηση με το τηλεσκόπιό μου, σκεφτόμουν συνεχώς τι προσοφθάλμια να πάρω. Τώρα που το πήγα στο βουνά και έκανα σοβαρή δουλεία, δεν νοιώθω αυτή την ανάγκη. Τα plossl που είχαν αρκούν.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι είναι. Όταν πάρεις φακούς προτείνονται 30-35mm, 20mm, 10mm και 6mm (ή 7 και 5) περίπου, κατά προτίμηση 68-72 ή 82 μοιρών. Καλοί φθηνοί από Baader & Explore Scientific, ακριβότερο από Vixen, Pentax, Televue.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι. Μόλις το πρωί ήρθε το τηλεσκόπιο και έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το SynScan AZ:

 

1) Όταν πάω να κάνω Alignment, μου ζητάει Region για 2 δύο άστρα που χρειάζετε για το Alignment. Το Region λοιπόν έχει 8 επιλογές:

 

The northern sky 315 ° ~ 45 °

The northeast sky 0 ° ~ 90 °

The eastern sky 45 ° ~ 135 °

The southeast sky 90 ° ~ 180 °

The southern sky 135 ° ~ 225 °

The southwest sky 180 ° ~ 270 °

The western sky 225 ° ~ 315 °

The northwest sky

 

Πως θα μπορέσω να βρω που βρίσκετε το κάθε άστρο; Υπάρχει κάποιος πίνακας ή site?

 

2) Το QuickFinder μπαίνει όντως με τα αυτοκόλλητα που δίνει ο κατασκευαστής;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

σου επισυνάπτω κατάλογο με τα αστέρια τα οποία η Synscan AZ χρησιμοποιεί στο Alignment. Επίσης μην αποθαρρύνεσαι για το θέμα της Αστροφωτογράφισης, μπορείς να κάνεις μέχρι και 60 δευτερόλεπτα. Το ικανοποιητικό αποτέλεσμα είναι πάντα υποκειμενικό και έγκειται διαφορετικά στο καθένα μας.

 

Σαν πρώτο τηλεσκόπιο (με αυτό είμαι ακόμα) πήρα το 10'' goto και μπορείς να δεις μερικές φωτογραφίες που τράβηξα.

 

LoveMyDob

 

Βέβαια θέλεις και DSLR (Pentax, Canon, Nikon) μηχανή (με καλή ευαισθησία και χαμηλό θόρυβο, μπες dpreviews και σύγκρινε μοντέλα) και ένα t-ring.

 

Με πολύ καλό Alignment, υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο νετ μπορείς να έχεις αποτελέσματα:

 

σε φωτο 30 δευτερολεπτων, το 80% θα ειναι ΟΚ για stack, stretching, κα.

σε φωτο 45 δευτερολεπτων, το 60% θα ειναι ΟΚ για stack, stretching, κα.

σε φωτο 60 δευτερολεπτων, το 40% θα ειναι ΟΚ για stack, stretching, κα.

 

Μετά έχει σειρά η επεξεργασία, Photoshop, Nebulosity, DSS, κα.

 

Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις το τηλεσκόπιο σου όσο το δυνατό καλύτερα, έχει φανταστικές δυνατότητες τις οποίες θα ανακαλύπτεις σιγά σιγά και με αρκετό διάβασμα στο νετ.

 

Καλή συνέχεια!!!

 

SkyScan_Alignment_Stars.pdf

SkyScan Alignment Stars

astronomer.gif

Skywatcher 250PX 10inch Dobsonian AZ GoTo

Baader Hyperion 8-24mm Zoom, GSO 2x Barlow Lens

Telrad Finder

Pentax K-x DSLR

flickr-icon.png/lovemydob

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σέυχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα με βοηθήσουν πολύ αυτοί οι χάρτες.

 

Το τηλεσκόπιο που πήρα είναι το Sky-Watcher SKYLINER-300P FLEXTUBE SYNSCAN:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4337_Skywatcher-Skyliner-300P-Synscan---12--f-4-9-GoTo-Dobsonian.html

 

Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι όποιο προσοφθάλμιο και να βάλω, όλα φαίνονται θολά... Ακόμη και όταν γυρνάω τον focuser, δεν αλλάζει κάτι. Ακόμη και όταν βλέπω Φεγγάρι, το εντοπίζω εύκολα με τον Ερευνητή, άλλα ότι και να κάνω με τα Προσ. δεν αλλάζει κάτι. Αν δω το Προσ. από απόσταση, βλέπω το Φεγγάρι μικρό μέσα στο Προσ., όταν πλησιάζω όμως το μάτι μου κοντά, είναι θολό.

 

Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι FLEXTUBE και δεν ξέρω αν η απόσταση του μικρού καθρέπτη από τον βασικό έχει σχέση με την θολούρα. Το έχω ανοιγμένο φυσικα, όπως δείχνει η φωτογραφία.

 

Όποιος ξέρει τι συμβαίνει ας βοηθήσει :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε, καλορίζικο το τηλεσκόπιό σου και καλές παρατηρήσεις. Έκανες μια πολύ καλή επιλογή !

 

Στη συσκευασία πρέπει να υπήρχε ένα κυλινδρικό κομμάτι γύρω στα 5-6 εκατοστά που μπαίνει πριν από το προσοφθάλμιο. Δοκίμασε να το βάλεις (ή να το βγάλεις). Υποθέτω ότι έχεις ανοίξει ΠΛΗΡΩΣ το τηλεσκόπιο. :wink:

 

Ελπίζω να βοήθησα....

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν υπήρχε κάποιο κυλινδρικό κομμάτι πουθενά. Είδα και στη λίστα των κομματιών του τηλεσκοπίου άλλα τίποτα δεν λείπει.

 

Έχω συνημμένες και φωτογραφίες του Προσαρμογέα.

 

IMG_1925.thumb.JPG.9827f724a8835287ec4f8d32369a2a17.JPG

Προσ. 3

 

IMG_1924.thumb.JPG.307cf039c216e86fe212216c2e34b4fb.JPG

Προσ. 2

 

IMG_1923.thumb.JPG.3cf0fb981f0171509782fdb8b2bfd5c8.JPG

Προσ. 1

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου λείπει ο προσαρμογέας των 35mm. Υπάρχουν 2, ένας 1.25" και ένας 2". Χωρίς αυτούς δεν εστιάζει.

 

Να ο 2" εδώ

t_dsc03075_109.jpg

 

Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις ένα Baader Clicklock 47mm (αυτό έκανα εγώ)

15431_1.jpg

 

Το πήρες καινούριο; Τα καινούρια πάντα συνοδεύονται από τους 2 προσαρμογείς αυτούς.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν είχε τίποτε μέσα. Βασικά ούτε στη Λίστα των υλικών του τηλεσκοπίου ανέφερε κάτι. Να ανησυχήσω;

 

Δεν είχε ούτε προσοφθάλμια, ούτε ερευνητή. Και πάλι όμως δεν τα αναφέρει καθόλου στα υλικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν είχε τίποτε μέσα. Βασικά ούτε στη Λίστα των υλικών του τηλεσκοπίου ανέφερε κάτι. Να ανησυχήσω;

 

Δεν είχε ούτε προσοφθάλμια, ούτε ερευνητή. Και πάλι όμως δεν τα αναφέρει καθόλου στα υλικά.

 

:shock: :shock: :shock:

 

Φίλε μου πάρε άμεσα μια φώτο με όλα τα παρελκόμενα που είχε μέσα, παραταγμένα σε ένα τραπέζι, να κάνουμε μαζί μια απογραφή...θα μας τρελάνουν τελείως οι Γερμανοί;;;

 

Αν δεν είχες και τους 2 αντάπτορες τους εργοστασιακούς μαζί με τα 2 προσοφθάλμια...ΔΕΝ θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το τηλεσκόπιο τώρα. Βάλε την φώτο με ότι είχε μέσα το κουτί για να τα δούμε. Έλεγξε ξανά την συσκευασία μήπως κάτι παραπετάχτηκε, το θέμα είναι σοβαρό.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καινούριο αυτό πάλι. Για μίλησε με το κατάστημα που το αγόρασες (ποιό αλήθεια; ). Θα κοιτάξω που έβαλα τους δικούς μου όταν άλλαξα προσαρμογέα, μήπως σε καλύψω.

Μπορείς να μου πεις αν ο μαύρος δακτύλιος που έχει επάνω το τηλεσκόπιο είναι λείος ή έχει "σκαλοπάτι" εσωτερικά;

Όπως τον βλέπω στη φωτογραφία μοιάζει λείος, οπότε δεν θα κάνουν οι αντάπτορές μου και θα πρέπει να βάλεις έναν προσαρμογέα 2". Ο φακός σου είναι 2" ή 1.25"; Αν είναι 1.25" δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις όπως έχει.

Μην αγχώνεσαι, το τηλεσκόπιο είναι φοβερό. Μόλις τακτοποιήσεις το θέμα θα το καταλάβεις. Μπορείς να κάνεις προσαρμογή ενός Clicklock σε τορναδόρο, όπως έκανε ο Τάσος και η Γιάννης, ή να χρησιμοποιήσεις τον 47mm, ή έναν προσαρμογέα 35μμ αν είναι λείος ο δακτύλιος.

 

Να τι λείπει (το ένα από τα δύο, το 2"):

t_dsc03049_174.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο ξένο manual το αναφέρει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι συμπεριλαμβάνονται αυτά που λες ότι σου λείπουν!

 

Σελίδα 3, κάτω δεξιά, ερευνητής, προσοφθάλμια 2, βάση ερευνητή και 2 αντάπτορες!

 

http://www.skywatcher.com/swtsupport/Instruction_Manuals/Collapsible_Dob-191110V1.pdf

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα κάνω απογραφή αμέσως. Ευχαριστώ προκαταβολητά για το χρόνο σας.

 

Τάσο δεν είναι το manual αυτό που έχω. Εδώ είναι : http://www.skywatcher.com/swtsupport/Instruction_Manuals/Dob%20SynScan%20240412V1.pdf

 

Το τηλεσκόπιο ήρθε από το Telescope-Express:

 

teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4337_Skywatcher-Skyliner-300P-Synscan---12--f-4-9-GoTo-Dobsonian.html

 

Δεν έχω πετάξει ακόμη τη συσκευασία άλλα είμαι σίγουρος ότι δεν είχε τίποτε μέσα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά, είναι το manual που περιλαμβάνει τα νέα flextube με το GOTO - Synscan.

 

Στην σελίδα 9 μιλάει για ερευνητή, δίνει οδηγίες πως να τον τοποθετήσεις...δεν μπορώ να πιστέψω ότι λείπουν τα βασικότερα κομμάτια!! ](*,) ](*,) #-o #-o

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν είχε τίποτε μέσα. Βασικά ούτε στη Λίστα των υλικών του τηλεσκοπίου ανέφερε κάτι. Να ανησυχήσω;

 

Δεν είχε ούτε προσοφθάλμια, ούτε ερευνητή. Και πάλι όμως δεν τα αναφέρει καθόλου στα υλικά.

 

Συγνώμη, λες ότι δεν είχε ούτε ερευνητή μέσα!

Μας τον έδειξες όμως μόλις στις φωτογραφίες που ανέβασες!!! Είναι πίσω δεξιά και είναι και γωνιακός μάλιστα..

 

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=38061

 

:-s :-s :lol: :lol:

 

Λοιπόν, μάλλον τα έχεις μπλέξει λίγο, δεν πειράζει. :D Πάρε μια φώτο όπως σου ζήτησα ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ που έχεις και δείξτη μας...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης