Jump to content

Η προσπάθεια μας στην Ευρυτανία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω όλους τους αστροφιλους. Άνοιξα αυτο το θέμα για την προσπάθεια που κάνουμε εδώ στην Ευρυτανία να προωθήσουμε την Ερασιτεχνική αστρονομία ..Αν και είμαστε κάτω απο τους ποιο σκοτεινούς ουρανούς, εδώ είμαστε πολύ λίγοι που ασχολούμαστε (4-5 ατομα :( ).Σας παραθέτω

και την σελίδα που έχω φτιάξει και προσπαθώ να την κάνω καλύτερη βήμα-βήμα. Πολλά βέβαια τα έχω καταφέρει χάρις όλους εσάς με τα θέματά σας και το Astrovox.

 

Η σελίδα.

 

www.artemisastronomy.gr

 

Τα σχόλια ευπρόσδεκτα. :D :D

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα και καλή συνέχεια στο σύλλογο. Εύχομαι να αυξηθεί γρήγορα η ωραία παρέα σας και να προσφέρετε πολλά στον τόπο σας. Ίσως είναι καλή ιδέα να κάνετε επαφές και με σχολεία και εκπαιδευτικούς. Έχετε τα προνόμια του σκοτεινού ουρανού και της πανέμορφης φύσης της Ευρυτανίας. Σε τόσο ωραίο φυσικό περιβάλλον και σε τόπο με τέτοια ιστορική παράδοση, πολλοί θα θέλαμε ευχαρίστως να βοηθήσουμε, όποτε χρειαστεί.

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη καλή συνέχεια στην πορεία σας!

 

Μην ανησυχείς για τα "4-5 άτομα", οι περισσότεροι σύλλογοι με τόσους άρχισαν και κάποιοι ακόμα με τόσους πορεύονται (όσον αναφορά τα πραγματικά ενεργά μέλη). Ακόμα και λίγα άτομα μπορούν να κάνουν σπουδαία πράγματα όταν το λέει η καρδιά τους!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη τον Φλεβάρη ήμουν επάνω στο Καρπενήσι για 4 ημέρες. Μάλιστα είχα ενημερωθεί για τα δρώμενα εκεί πάνω από τις ιστοσελίδες σου. Έμεινα στον ξάδελφό σου τον Βαγγέλη στο HOTEL STIVAKTI. Μου είχε δώσει το τηλέφωνό σου για να ερχόμαστε σε επαφή, αλλά για άλλους λόγους το αμέλησα. Τώρα το έχω μετανοιώσει, αλλά θα βρεθούμε κάποια στιγμή τον χειμώνα.

Καλή επιτυχία στις προσπάθειές σας και εύχομαι ο υπέροχος ουρανός της Ευρυτανίας να είναι πάντα καθαρός. Γιάννης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ φίλοι μου.Μου δίνετε πραγματικά κουράγιο για να συνεχίσω.Στην τελευταία συνάντηση που κάναμε στις 21 του Αυγούστου είχαν έρθει γύρω στα 40 άτομα ανάμεσα τούς και πολλά παιδιά.Η αντίδραση των παιδιών αλλά και των μεγάλων,τα επιφωνήματα που βγάζανε όταν κοιτάγανε τον κρόνο η το m27 μου θύμισαν τον εαυτό μου ,όταν τα πρωτόειδα. Απο τότε βέβαια και ασχολουμαι μέ την αστρονομία. Μακάρι να ασχοληθεί εστω και σε ένας απο αυτους. :D

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη εύχομαι καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας και καλή δύναμη.

 

Μην ανησυχείς για τα λίγα άτομα που είστε. Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης