Jump to content

Αστρονομία και... οικογένεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους!

Μετά από απουσία μου πολλών ημερών από το forum (δηλαδή έχω χάσει τη μπάλα) σας ανακοινώνω οτι ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ (πάει και αυτός :D ).

Θέλω λοιπόν να απευθυνθώ κυρίως προς τους οικογενειάρχες, πώς τα καταφέρνουν οικογένεια, χρόνος, παρατηρήσεις, έξοδα;

Πιστεύω είναι ένα θέμα που σηκώνει κουβέντα.

 

Κώστας Τζιόλας ( :D :D :D )

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα συγχαρητηρια!!Να ζησετε,να ευτυχισετε κ καλους απογονους!!!Οσο για αυτα που ρωτας δεν μπορω να βοηθησω ας τα πουν οι παντρεμενοι,καπως θα τα βολεψεις ομως!! :D :D :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θερμά συγχαρητήρια και απο μένα!

Και μη ξεχνάς ότι ο γάμος στηρίζεται στο σύνθημα των ροκάδων: EIΡΗΝΗ-ΑΓΑΠΗ-ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ!!!

Ειδικά τις δυο τελευταίες λεξεις τις χρησιμοποιώ πολυ συχνά!!!

"δείξε ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ,ΑΓΑΠΗ μου, τη χρειαζόμουνα τη καινούργια βάση"!!!

......

Εύχομαι σύντομα να αστροπαρατηρείς μαζί με το ... γιό σου (ή τη κορούλα σου!)

Οπως κάνω εγώ!

DSC00613.jpg.f0396cca744fc59774e05ebbf9702b25.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Κωστα να ζησετε,

ομοιοπαθης και γω μετραω μερες(26 και σημερα )ελπιζω να τα καταφερουμε στις παρατηρησεις μας και να μενει λιγο χρονο για το αγαπημενο μας χομπυ!!!!!!!!!!

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Κωστα να ζησετε,

ομοιοπαθεις και γω μετραω μερες(26 και σημερα )ελπιζω να τα καταφερουμε στις παρατηρησεις μας και να μενει λιγο χρονο για το αγαπημενο μας χομπυ!!!!!!!!!!

Η ΩΡΑ Η ΚΑΛΗ ΝΙΚΟ!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια και απο μενα Κωστα/Νικο ... οπως παντα, η πρωτη μας αγαπη (αστρονομια) ειναι η ποιο γλυκια.

 

Αντωνης.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οπως παντα, η πρωτη μας αγαπη (αστρονομια) ειναι η ποιο γλυκια.

 

Αντωνης.

Πρόσεχε Αντώνη και οι τοίχοι εχουν αυτιά!!!

I know, I know! :lol:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

Να ζήσετε ευτυχισμένοι, να κάνετε γερά παιδιά και να ακολουθήσουν και κείνα την αγάπη του πατέρα τους, την ερασιτεχνική αστρονομία. Με την αμοιβαία αγάπη και κατανόηση να δεις ότι οι παρατηρήσεις δεν θα σου λείψουν.Βέβαια θα λάβεις υπόψη ότι οι κοινωνικές υποχρεώσεις είναι τώρα Χ δύο και όταν θα υπάρξουν και παιδιά με το καλό θα αυξηθούν περισσότερο αλλά θα είσαι ευχαριστημένος γιατί θα έχεις βάλει γερά λιθαράκια στην κοινωνία μας με μια δεμένη οικογένεια όπως πρέπει να είναι οι ελληνικές οικογένειες. Δεν θεωρώ ότι είμαι "παθών" αντίθετα είμαι περήφανος γιατί έχω 2 γυιους παλληκάρια επιστήμονες και για τις ό,ποιες "θυσίες" χρειάστηκε να κάνω, ακόμα και στην αστρονομία, λέω χαλάλι. Και πάλι τις θερμότερες ευχές μου.Προχώρα.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Κωστα,

να ζησετε ευτυχισμενοι και απο μενα...και σιγουρα θα ξεκλεβεις και λιγο χρονο για παρατηρηση απο ... μεσσηνιακο εδαφος!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα συγχαρητήρια! Εύχομαι κάθε ευτυχία στην οικογένεια που ξεκινάτε! Ευχές και στο Νίκο.

 

Σίγουρα θα έρθουν στιγμές που θα θυσιάσεις παρατηρήσεις αλλά όχι ανώφελα. Οι χαρές και η πρόοδος της οικογένειας θα είναι το αντιστάθμισμα. Όμως η αγάπη σου για την αστρονομία δεν θα πρέπει να καταπιεστεί. (Ούτε φυσικά η αγάπη της συζύγου για τα δικά της ενδιαφέροντα. Άλλωστε αυτά υποτίθεται ότι συζητούνται εκ των προτέρων.) Είναι και δική σου υποχρέωση να συντηρήσεις αυτά που αγαπάς σε τέτοιο βαθμό ώστε να μην αισθάνεσαι ανελεύθερος και περιορισμένος. Η ισορροπία και η ευτυχία ενός ζευγαριού περνά μέσα από την ισορροπία και την ευτυχία του καθενός.

 

Αυτά τα ...θεωρητικά μιας και ακόμα είμαι έξω απ' το χορό. :lol:

 

Βίον Αστρόσπαρτον,

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, η σύζυγος σου, όταν είναι στο σπίτι, φοράει παντόφλες ή τσόκαρα ??? :shock:

 

Αστείο ήταν, να ζήσετε ευτυχισμένοι και μακάρι να βρείτε αμοιβαία ικανοποίηση και μέσα από την αστρονομία. Ο ελεύθερος χρόνος τώρα φίλε μοιράζεται διαφορετικά και σίγουρα περιορίζεται αν έρθει στη ζωή σας κάποιο παιδί. Η κατάσταση αντιμετωπίζεται με κατανόηση και σεβασμό στις ανάγκες του καθενός. Είναι υπέροχο να μοιράζεσαι τη ζωή σε κάθε έκφανσή της με έναν άλλον άνθρωπο, αλλά δεν είναι εγωιστικό ή υποτιμητικό για τον άλλον να επιλέγεις και να προχωράς σε κάτι που σε εμπνέει και σε αναζωογονεί αν ο άλλος δεν θέλει να σε ακολουθήσει. Σε περίπτωση ανάγκης δες κι αυτό:

 

http://www.cloudynights.com/category.php?category_id=79&pr=3

 

Κατά τα λοιπά, τα έξοδα μοιράζονται, αλλά μπορεί και να μεγαλώνουν, κυρίως όταν υπάρχουν παιδιά, ενώ «αστρονομικές» επενδύσεις τίθενται πια υπό ορθολογικότερο πρίσμα, όχι κατ΄ανάγκη από το έτερον ήμισυ («Πάλι νέο τηλεσκόπιο αγόρασες??? Πού θα το βάλουμε???»), αλλά και από εσένα, γιατί πρέπει να ανταποκριθείς στις νέες οικογενειακές υποχρεώσεις (λ.χ. λογαριασμοί που δεν πλήρωνες προηγουμένως, δάνειο σπιτιού, επαγγελματικά ανοίγματα, ανάγκες παιδιών).

 

Τελικά, όλα βολεύονται αν υπάρχει καλή διάθεση. Και πάλι να ζήσετε!

 

PapGeo

 

Υ.Γ. Νίκο, τις ευχές μου και σε σένα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους, συγχαρητήρια και καλούς απογόνους στον Κώστα, η ώρα η καλή στο Νίκο!!!

Μία είναι η λύση για άνετες παρατηρήσεις δίχως προβλήματα:

Μετάδωση του αστρονομικού "μικροβίου" από νωρίς στο έταιρόν μας ήμισυ οπότε γλυτώνουμε ανεπιθύμητες καταστάσεις (γκρίνια, κρεβατομουρμούρα, κατεβασμένα μούτρα για ώρες-μέρες, συν το χειρότερο- να βρεις καμιά μέρα τις παντόφλες σου ζεστές κατά την επιστροφή από "ένα μαγικό Σαββατοκύριακο αστροφωτογράφησης στον Πάρνωνα" :shock: :shock: :lol: κ.λ.π.)

Άμα υπάρχει αγάπη και κατανόηση (όπως πολύ σωστά ανάφερε ο φίλος και κύριος Μaxplanck) όλα λύνονται!! Απλά οι εξορμήσεις γίνονται πλέον επιλεκτικά και απαραίτητα με συνοδεία..... :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... οι εξορμήσεις γίνονται πλέον επιλεκτικά και απαραίτητα με συνοδεία..... :D

 

XEXEXE

Για τη ...συνοδεία , αρχίζουν και μου έρχονται κάποιες ιδέες!!!

Χμμ,επιστημονικής φύσης φυσικά :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

 

Σας εύχομαι κάθε ευτυχία!!! Με καλή επικοινωνία και αγάπη όλα γίνονται!!!

Εγώ θα σου πρότεινα να μεταδόσεις την αγάπη σου για την αστρονομία στη γυναίκα σου, αν δεν την έχει είδη, ώστε να σε ακολουθεί στις εξορμήσεις σου και όχι μόνο D

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές όλων στο forum,

Νίκο ευχομαι Η ώρα η καλή, θα είναι ωραία θα το δείς. Μην αγχωθείς και να το απολάυσεις, η μέρα θα είναι για σένα.

 

Α, το μεγάλο τηλεσκόπιο θα το πάρω για τον γιό μου (ή την κόρη)

απλά θα το πάρω από τώρα που είναι καλές οι τιμές (αργότερα μπορεί να ακριβίνουν, πού ξέρεις 8) ). Μόνο που δεν ξέρω τί θέλει, goto ή dob :lol: . (μη ρωτήσω το forum δεν λέει :lol: :lol: :lol: )

Όσο για την σύζυγο, μέχρι στιγμής ακούω το πόλύ-πολύ γλυκό: "Να προσέχεις εκέι εξω μόνος σου μέσα στην νύχτα".

 

Όπως και να έχει, πάντως, είμαστε πολύ ευτυχισμένοι (προχώρα Νίκο) και σίγουρα θα έρθει νέα γενιά ερασιτεχνών αστρονόμων (μπορεί και επαγγελματιών :roll: ). "Βίον αστρόσπαρτον" λοιπόν (ευχαριστώ Στέφανε)

 

Να περνάμε καλά

Κώστας Τζιόλας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω και γω για τις ευχες σας ,

μαλιστα εχθες εκανα και προβα στο γαμο ενος φιλου μου στη Χαλκιδα(προβα τζενεραλε).

Ολα καλα αλλα πολλα ΑΤΙΑ (κουφετα)-(δεν ξερω αν το εχετε και σεις το εθιμο αυτο η μονο ρυζι) χρωματος ροζ ασπρο κτλ ρε γαμωτο...

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης