Jump to content

Meteor Counter - πρόγραμμα καταγραφής Διαττόντων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Meteor Counter ενα πολύ προγραμματάκι για καταγραφή Διαττόντων Αστέρων, τουλάχιστον είναι ωραίο και χρήσιμο για όσους ασχολούνται με καταγραφή Διαττόντων. Φυσικά περιμένω σήμερα να το δοκιμάσω στους Λεοντίδες.

Το λινκ για όσους έχουν Android είναι εδω, ενω για όσους έχουν Apple μπορείτε να το ψάξετε στο itune.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.meteorcounter.MeteorCounter

 

 

 

Απο πρώτη ματιά το πρόγραμμα έχει ηχητική καταγραφή πράγμα θετικό, ενω ταυτόχρονα έχει και tuch επιλογή για τα μεγέθη των Διαττόντων. Το κακό είναι ότι μου κρασάρει ](*,) για να δούμε....

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόγραμμα είναι χρήσιμο αφού με ένα απλό tap επιλέγεις το μέγεθος δίχως κάθε φορά να ψάχνεις να δεις την ώρα για να την γράψεις στο τεφτερι και και να ψάχνεις που είναι το στυλό κτλ.

Θα μου άρεσε να είχε επιλογή να επιλέγω τι διαττοντας ήταν αλλά και που κοιτάζω κάθε φορά, όπως θα μου άρεσε να ορίζω ανα στιγμή, όποτε χρειαστεί δηλαδή, το πόσο καθαρός είναι ο ουρανός, βέβαια όλα αυτά μπορει να καταγράψει κανεις φωνητικά αλλά δυστυχώς δεν χρησιμοποίησα αυτή την επιλογή.

 

Τώρα για τους Λεοντίδες να πω την αλήθεια δεν το χρησιμοποίησα αρκετή ώρα, είχα πολλά προβλήματα με την βάση και τον εξοπλισμό και όση ώρα το χρησημοποίησα είχα περισσότερους α-Μονοκερίδες & Ταυρίδες παρά Λεοντίδες οπότε αναμονή μέχρι την επόμενη βροχή.

 

Πάντως το πρόγραμμα έχει δυνατότητα upload κατευθείαν στην Nasa( ?) και επιλογή εαν είσαι μέλος της ΙΜΟ ή AMS.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι διάττοντες τείνουν να πέφτουν στα λίγα αυτά δευτερόλεπτα που δεν κοιτάς τον ουρανό, για να γυρίσεις απότομα -αλλά πολύ αργά- όταν ακούσεις τα επιφωνήματα των συμπαρατηρητών. Συνεπώς δε μου φαίνεται καλή ιδέα να ασχολείσαι με ένα πρόγραμμα ενώ παρατηρείς. Το να γίνεται με εντολές φωνής είναι καλύτερο αν και ούτως ή άλλως μπορείς να το κάνεις με ένα ψηφιακό μαγνητοφωνάκι απλά δε θα περαστούν αυτόματα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης