Jump to content

18ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας (2012-13)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα παιδιά, εγώ πείρα ως δεδομένο ότι ο άνθρωπος με το χάσιμο της επαφής του με το έδαφος θα έχει τέτοια ταχύτητα ώστε να απομακρυνθεί από το βαρυτικό πεδίο του πλανήτη κ ότι αυτή η ταχύτητα θα προέρχεται από την περιστροφή του πλανήτη . Αυτή είναι η ταχύτητα διαφυγής U=ριζα(2αR) και προκύπτει από την εξίσωση της κινητικής με την δυναμική ενέργεια του βαρυτικού πεδίου καθώς η μηχανικη ενεργεια του σώματος πρέπει να είναι μηδεν (Κ+U=0<=>K=-U<=>1/2mu^2=GMm/r) . χρησιμοποίησα αυτη την ταχυτητα στον τυπο της περιστροφης T=2πR/U<=>T=2πριζα(R/2a) και το αποτελεσμα μου ηταν 8885 δευτερόλεπτα δηλαδή περίπου δυόμιση ώρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ο Ποσειδώνας πρέπει να είναι....
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα παιδιά, εγώ πείρα ως δεδομένο ότι ο άνθρωπος με το χάσιμο της επαφής του με το έδαφος θα έχει τέτοια ταχύτητα ώστε να απομακρυνθεί από το βαρυτικό πεδίο του πλανήτη κ ότι αυτή η ταχύτητα θα προέρχεται από την περιστροφή του πλανήτη . Αυτή είναι η ταχύτητα διαφυγής U=ριζα(αR) και προκύπτει από την εξίσωση της κινητικής με την δυναμική ενέργεια του βαρυτικού πεδίου . χρησιμοποίησα αυτη την ταχυτητα στον τυπο της περιστροφης T=2πR/U και το αποτελεσμα μου ηταν 8885 δευτερόλεπτα.
Σίγουρα μετέτρεψες τα χιλιόμετρα σε μέτρα;

 

EDIT: Βασικά όχι, και πάλι δεν βγάζω τόσο. Με ό,τι λες πάντως, βγάζω πάλι 3.5 ώρες... Μπορείς να πεις λίγο πιο αναλυτικά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, τώρα κατάλαβα τι έκανες. Στην αρχή είχα δει σκέτο τον τύπο, χωρίς το 2 (άμα δεις και στην παράθεση, δεν έχει το 2...). Έτσι, βγαίνει τόσο, όντως. Μπορεί πάντως να είναι και έτσι τώρα που το ξανασκέφτομαι.

 

Απ' ότι έχω καταλάβει, η μία λύση βάζει τον άνθρωπο σε τροχιά ενώ η δεύτερη τον βγάζει από το βαρυτικό πεδίο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ακριβώς αυτό που λες είναι φίλε μου ο ενας σε τροχια ο αλλος εκτος βαρυτικου πεδιου. εγω απο οτι κατάλαβα απο τα δεδομένα της ασκησης θέλει εκτός βαρυτικου πεδίου και για αυτό χρησιμοποιήσα αυτην την ταχύτητα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αλλα η ασκηση αναφερει την απομακρυνση απο το βαρυτικο πεδιο συνεπως η ταχυτητα πρεπει να ειναι η ταχυτητα διαφυγης και η λυση που εχει ανεβασει η εταιρεια αστρονομιας και διαστηματος ειναι λανθασμενη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ βγήκα πρώτος στο γυμνάσιο στην 1η φάση και όντως τα θέματα στην 2η φάση ήταν αρκετά εύκολα. έκανα όμως ένα λάθος στο Σώστό Λάθος, εκεί που λέει ότι ο ερμής και η αφροδίτη είναι οι εσωτερικοί ή γήινοι. γήινοι όμως θεωρούνται και ο άρης και η γη. και έτσι το βαλα λάθος. αλλά η εταρία αστρονομίας το έχει σωστό στις λύσεις. εσείς πως τα πήγατε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γςια σου φιλε,κλ πιστευω εγω τα πηγα,βρηκες τις λυσεις?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι τις έβγαλε η εταιρία αστρονομίας εκεί που έχει και την προκήρυξη,τον ευδοξο κλπ. όταν λες καλά τα λυσες όλα σωστά?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λυσεις εννοω τις λυσεις,ποιες ειναι οι λυσεις απο τις ερωτησεις.Σε ευχαριστω,παω να κοιταξω.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αα ετσι πες,οχι σιγουρα ειχα λαθη,ειδα και τις απαντησεις και σιγουρα θα εχω πιο πολλα λαθη... :P

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρει κανείς σας πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα για το ποιοι πέρασαν στην επόμενη φάση?

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

9ος :cheesy: Πως τα πήγατε?

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα λυκείου?Ξέρετε?

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

20ός. Πέρασα!!! :cheesy:
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα της 1ης και 2ης Φάσης του διαγωνισμού! :D Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά! =D>

Lykeio_apotelesmata_18os_Aristarxos_2013.pdf

Gymnasio_apotelesmata_18os_Aristarxos_2013.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης