Jump to content

Introduction to Astronomy (by Coursera.org) - Study Group


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτο που εννοω ειναι οτι βρισκω σωστο αποτελεσμα αλλα δεν ξερω πως να το γραψω για να το δεχτει...Εκτος αν εχω κανει τοσο ΧΟΝΤΡΟ λαθος !!

Επισης την απαντηση την θελει σε χιλιομετρα αν δεν κανω λαθος...

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eυχαριστω το μελος coursaros για την διευκρινιση γιατι ειχα νευριασει αρκετα 8)

Παμε για το 2ο τεστακι ! =D>

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο dropbox δεν μου εμφανιζει τις σημεωσεις και αυτα που εχουμε γραψει,τι εγινε? διαγραφτηκαν?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο dropbox δεν μου εμφανιζει τις σημεωσεις και αυτα που εχουμε γραψει,τι εγινε? διαγραφτηκαν?

 

Υπάρχουν κανονικά... βγες από τον φάκελο και ξανά μπες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εκανα,αποσυνδεθηκα ξαναμπηκα τιποτα,γιατι να μην μου τα δειχνει...? :-k

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εκανα,αποσυνδεθηκα ξαναμπηκα τιποτα,γιατι να μην μου τα δειχνει...? :-k

 

Και εγώ τα βλέπω όλα... Μήπως να περιμένεις λίγο, να κάνει update?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χμμ κανει κια update?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Greekdestiny όλα εντάξει ή ακόμα δεν μπορείς να δεις?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα ενταξει,σας ευχαριστω.Εκανα το πρωτο τεστ 3/5 πετυχα η 1+2 πολυ δυσκολες για εμενα τουλαχιστον. :|

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα κι από μένα!

 

Πήρα κι εγώ το μάθημα, αλλά με τα μαθηματικά... έχω θέμα!

Η ελπίδα όμως πεθαίνει τελευταία, σωστά;

 

Για το dropbox στέλνω pm σε σένα filfilip?

 

Ευχαριστώ και ...καλή τύχη σε όλους!

I am floating in a most peculiar way

And the stars look very different today

Here am I sitting in a tin can far above the world

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα κι από μένα!

 

Πήρα κι εγώ το μάθημα, αλλά με τα μαθηματικά... έχω θέμα!

Η ελπίδα όμως πεθαίνει τελευταία, σωστά;

 

Για το dropbox στέλνω pm σε σένα filfilip?

 

Ευχαριστώ και ...καλή τύχη σε όλους!

 

Καλησπέρα! Όπως είπες... η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία! Για το dropbox απλά στείλε μου με pm το mail σου να σε κάνω invite!

 

Καλή επιτυχία και καλά μαθήματα! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να υπενθυμίσω πως συζητήσεις για τις ασκήσεις γίνονται και εντός της τάξης του coursera στο παρακάτω link...

 

https://class.coursera.org/introastro-2012-001/forum/list?forum_id=12

 

θα βρείτε αρκετά ενδιαφέρουσες απαντήσεις και ίσως να βοηθήσετε και εσείς κάποιον που ψάχνει να βρει την λύση κάποιας άσκησης!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους, έχει ασχοληθεί κάποιος με τις ερωτήσεις του 2ου μέρους της εργασίας και αν ναι ειδικότερα με την 1η ερώτηση:

 

Imagine that Earth, while continuing to spin about its axis, reversed the direction in which it orbits the Sun. Which of the following describes the changes we would see?

A) Apparent daily rotation of the sky would be from East to West; the sidereal day would be 8min longer than it is now; solar days would not change; the Sun would appear to move along the celestial sphere from West to East once a year.

B) Apparent daily rotation of the sky would be from West to East; the sidereal day would not change; solar days would not change; the Sun would appear to move along the celestial sphere from West to East once a year.

C) Apparent daily rotation of the sky would be from East to West; the sidereal day would not change; solar days would be shorter by 8min than they are now; the Sun would appear to move along the celestial sphere from East to West once a year

D) Apparent daily rotation of the sky would be from East to West; the sidereal day would be 8min shorter than it is now; solar days would be longer by 8min than they are now; the Sun would appear to move along the celestial sphere from East to West once a year

 

 

Για μένα είναι η πιο δύσκολη ερώτηση από όλες τις ερωτήσεις και των 2 εργασιών και θα χρειαστεί πολύ "παίδεμα" για να απαντηθεί σωστά.

 

Κάθε ιδέα δεκτή.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους, έχει ασχοληθεί κάποιος με τις ερωτήσεις του 2ου μέρους της εργασίας και αν ναι ειδικότερα με την 1η ερώτηση:

 

Imagine that Earth, while continuing to spin about its axis, reversed the direction in which it orbits the Sun. Which of the following describes the changes we would see?

A) Apparent daily rotation of the sky would be from East to West; the sidereal day would be 8min longer than it is now; solar days would not change; the Sun would appear to move along the celestial sphere from West to East once a year.

B) Apparent daily rotation of the sky would be from West to East; the sidereal day would not change; solar days would not change; the Sun would appear to move along the celestial sphere from West to East once a year.

C) Apparent daily rotation of the sky would be from East to West; the sidereal day would not change; solar days would be shorter by 8min than they are now; the Sun would appear to move along the celestial sphere from East to West once a year

D) Apparent daily rotation of the sky would be from East to West; the sidereal day would be 8min shorter than it is now; solar days would be longer by 8min than they are now; the Sun would appear to move along the celestial sphere from East to West once a year

 

 

Για μένα είναι η πιο δύσκολη ερώτηση από όλες τις ερωτήσεις και των 2 εργασιών και θα χρειαστεί πολύ "παίδεμα" για να απαντηθεί σωστά.

 

Κάθε ιδέα δεκτή.

Καλησπέρα...

Κατ' αρχήν, σκέψου λογικά δύο πράγματα... Εφόσον η Γη συνεχίζει να περιστρέφεται γύρω από τον άξονα της με την ίδια φορά που έχει σήμερα, θα άλλαζε η φαινόμενη περιστροφή του ουρανού; Και επίσης, αλλάζει η αστρική μέρα;

Και εφόσον η Γη αντιστρέφει την διεύθυνση περιφοράς της γύρω από τον Ήλιο, πως θα φαινόταν ο Ήλιος να κινείται; Και από εδώ, θα καταλάβεις αν θα αλλάξει και η ηλιακή μέρα, και κατά πόσο!

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες το σχήμα και βάλε την Γη να έχει το ίδιο spin, αλλά η φορά περιστροφής γύρω από τον ήλιο να είναι η αντίστροφη.

Αυτό έχει επίπτωση στην Ηλιακή Ημέρα (Solar Day) και όχι στην Αστρική Ημέρα (Sidereal Day).

 

Επίσης σκέψου ότι η φορά κίνησης του ήλιου σε ανατολή - δύση, όπως τον βλέπουμε στον ουρανό, καθορίζεται από την περιστροφή της γης γύρω από τον εαυτό της, και αυτό δεν αλλάζει, ακόμα και αν η γη ηταν ακίνητη χωρίς να περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο.

Sidereal_Time_en.PNG.4e731a588bf523679970b80897151050.PNG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην τον μπερδευεις. Δεν εχει επιπτωση στην αστρικη μερα. Επισης η περιστροφη της Γης γυρω απο τον ηλιο εχει επιπτωση στο ποτε ανατελλει και δυει ο ηλιος οπως και το ποτε μεσουρανει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Part B, Question 5

Το θέμα με τις εκλείψεις μου είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβω από το βίντεο, ακόμα δε δυσκολότερο να απαντήσω.

Αν μπορέσει κανένας να δώσει τα φώτα του;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην τον μπερδευεις. Δεν εχει επιπτωση στην αστρικη μερα. Επισης η περιστροφη της Γης γυρω απο τον ηλιο εχει επιπτωση στο ποτε ανατελλει και δυει ο ηλιος οπως και το ποτε μεσουρανει.

 

Πράγματι έχει επίπτωση στο πότε (χρονικά) ανατέλει, δύει και το πότε μεσουρανεί, αλλά όχι στην φορά του, δηλαδή αν κινείται στην ουράνια σφαίρα από Ανατολή σε Δύση, που είναι και το αντικείμενο της ερώτησης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τελείωσα και με το Part B !

 

PanosV, εχουμε και λέμε :

Δεδομένο α) Το eclipse year (δεν ξέρω την ακριβή μεταφορά του όρου στα ελληνικά - εκλειπτικό έτος;;; ) είναι 346,6 μέρες!

Δεδομένο β) Η Σελήνη ξεκινάει από το ανώτερο σημείο (πλήρης απόκλιση) να κατεβαίνει σιγά σιγά.

 

Πόσο χρόνο περίπου (του eclipse year) θα χρειαστεί για να φτάσει σε σημείο που θα είναι ευθυγραμμισμένη με τον Ήλιο και την Γη;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τελείωσα και με το Part B !

 

PanosV, εχουμε και λέμε :

Δεδομένο α) Το eclipse year (δεν ξέρω την ακριβή μεταφορά του όρου στα ελληνικά - εκλειπτικό έτος;;; ) είναι 346,6 μέρες!

Δεδομένο β) Η Σελήνη ξεκινάει από το ανώτερο σημείο (πλήρης απόκλιση) να κατεβαίνει σιγά σιγά.

 

Πόσο χρόνο περίπου (του eclipse year) θα χρειαστεί για να φτάσει σε σημείο που θα είναι ευθυγραμμισμένη με τον Ήλιο και την Γη;

 

Χμ! σωστό, έχουμε εκλείψεις μόνο όταν είναι ευθυγεμισμένος ο ήλιος, η γη και η σελήνη, δηλαδή όταν αυτή περνάει από αυτό που λένε "Moons Node" (τομή των δύο επιπέδων, εκλειπτικής και επιπέδου τροχιάς της σελήνης), δηλαδή δύο φορές ανά eclipse year, άρα ή σελλήνη μοιράζει την τροχιά της σε τέσσερα σημεία, ανώτερο σημείο, moon node, κατώτερο σημείο, moon node, και πάλι από την αρχη.

Μάλλον το κατάλαβα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τελείωσα και με το Part B !

 

PanosV, εχουμε και λέμε :

Δεδομένο α) Το eclipse year (δεν ξέρω την ακριβή μεταφορά του όρου στα ελληνικά - εκλειπτικό έτος;;; ) είναι 346,6 μέρες!

Δεδομένο β) Η Σελήνη ξεκινάει από το ανώτερο σημείο (πλήρης απόκλιση) να κατεβαίνει σιγά σιγά.

 

Πόσο χρόνο περίπου (του eclipse year) θα χρειαστεί για να φτάσει σε σημείο που θα είναι ευθυγραμμισμένη με τον Ήλιο και την Γη;

 

Χμ! σωστό, έχουμε εκλείψεις μόνο όταν είναι ευθυγεμισμένος ο ήλιος, η γη και η σελήνη, δηλαδή όταν αυτή περνάει από αυτό που λένε "Moons Node" (τομή των δύο επιπέδων, εκλειπτικής και επιπέδου τροχιάς της σελήνης), δηλαδή δύο φορές ανά eclipse year, άρα ή σελλήνη μοιράζει την τροχιά της σε τέσσερα σημεία, ανώτερο σημείο, moon node, κατώτερο σημείο, moon node, και πάλι από την αρχη.

Μάλλον το κατάλαβα!

 

=D>

Ακριβώς αυτό! ! ! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εφόσον η Γη αντιστρέφει την διεύθυνση περιφοράς της γύρω από τον Ήλιο, πως θα φαινόταν ο Ήλιος να κινείται; Και από εδώ, θα καταλάβεις αν θα αλλάξει και η ηλιακή μέρα, και κατά πόσο!

 

Ελπίζω να βοήθησα!

 

Δες το σχήμα και βάλε την Γη να έχει το ίδιο spin, αλλά η φορά περιστροφής γύρω από τον ήλιο να είναι η αντίστροφη.

Αυτό έχει επίπτωση στην Ηλιακή Ημέρα (Solar Day) και όχι στην Αστρική Ημέρα (Sidereal Day).

 

Επίσης σκέψου ότι η φορά κίνησης του ήλιου σε ανατολή - δύση, όπως τον βλέπουμε στον ουρανό, καθορίζεται από την περιστροφή της γης γύρω από τον εαυτό της, και αυτό δεν αλλάζει, ακόμα και αν η γη ηταν ακίνητη χωρίς να περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο.

 

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

Νομίζω ότι βρήκα την λύση: η ηλιακή ημέρα θα μειωθεί κατά 7,8 λεπτά.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόσοι από εσάς έχετε τελειώσει και τα 2 parts των ερωτήσεων?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης