Jump to content

Introduction to Astronomy (by Coursera.org) - Study Group


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος και οι ερωτήσεις του part B.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια όλους τους φίλους - συναδέλφους - συμμετέχοντες στην ομάδα.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πράγματι τέλος οι 10 ερωτήσεις.

Όμως αν έχω καταλάβει καλά, οι απαντήσεις μπορούν να υποβληθούν μέχρι 20 φορές.

Στην βαθμολογία μετράει μόνο η τελευταία εισαγωγή.

Σωστά;

Με την υποβολή υποδεικνύεται αυτόματα ποιές είναι σωστές και ποιές είναι λάθος,

Σωστά;

Άρα κάποιος που έχει χάσει μία ερώτηση πολλάπλών επιλογών μπορεί κάλλιστα να επανυποβάλει την άσκηση και κάποτε θα πετύχει την σωστή.

Σωστά;

 

Νομίζω πως οι εξετάσεις έχουν κι αυτές κάποια αδύνατα σημεία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι τέλος οι 10 ερωτήσεις.

Όμως αν έχω καταλάβει καλά, οι απαντήσεις μπορούν να υποβληθούν μέχρι 20 φορές.

Στην βαθμολογία μετράει μόνο η τελευταία εισαγωγή.

Σωστά;

Με την υποβολή υποδεικνύεται αυτόματα ποιές είναι σωστές και ποιές είναι λάθος,

Σωστά;

Άρα κάποιος που έχει χάσει μία ερώτηση πολλάπλών επιλογών μπορεί κάλλιστα να επανυποβάλει την άσκηση και κάποτε θα πετύχει την σωστή.

Σωστά;

 

Νομίζω πως οι εξετάσεις έχουν κι αυτές κάποια αδύνατα σημεία.

 

Ε ενταξει...ιντερνετικα μαθηματα ειναι χωρις καποιο ουσιαστικο αντικρυσμα,κυριως κανουμε την πλακα μας.Δεν ειναι και πανεπιστημιακες εξετασεις :roll:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρ' όλ' αυτά δείχνουμε χαρακτήρα και η επικοινωνία μας, καθώς και οι ανταλαγές απόψεων σχετικά με τα θέματα, διατηρούν υψηλό επίπεδο ακεραιότητας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως οι εξετάσεις έχουν κι αυτές κάποια αδύνατα σημεία.

Δεν ειναι και πανεπιστημιακες εξετασεις
Παρ' όλ' αυτά δείχνουμε χαρακτήρα και η επικοινωνία μας, καθώς και οι ανταλαγές απόψεων σχετικά με τα θέματα, διατηρούν υψηλό επίπεδο ακεραιότητας.

 

Καλημέρα, στις 3 παραπάνω προτάσεις νομίζω ότι συνοψίζεται όλη η φιλοσοφία του Coursera. Άλλωστε και ο τίτλος του μαθήματος (Introduction to Astronomy=Εισαγωγή στην Αστρονομία) τα λέει όλα.

 

Ε ενταξει...ιντερνετικα μαθηματα ειναι χωρις καποιο ουσιαστικο αντικρυσμα

 

Γιώργο θα διαφωνήσω μαζί σου, το ουσιαστικό αντίκρυσμα είναι ότι όλοι μας μαθαίνουμε κάτι επιπλέον, ότι προσπαθούμε συνεχώς και ότι - το κυριότερο - συνεργαζόμαστε μεταξύ μας.

 

ΥΓ: Αλήθεια, ποιά κατά την άποψή σας ήταν η δυσκολότερη ερώτηση και από τα 2 τεστ :?: κυρίως στο επίπεδο της κατανόησης της και της μεθόδου που θα έπρεπε να ακολουθήσετε για την επίλυσή της.

 

Η δυσκολότερη για εμένα ήταν

Καλησπέρα σε όλους, έχει ασχοληθεί κάποιος με τις ερωτήσεις του 2ου μέρους της εργασίας και αν ναι ειδικότερα με την 1η ερώτηση

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δυσκολότερη για εμένα ήταν

Καλησπέρα σε όλους, έχει ασχοληθεί κάποιος με τις ερωτήσεις του 2ου μέρους της εργασίας και αν ναι ειδικότερα με την 1η ερώτηση

 

Καλημέρα Δημήτρη!

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου! Με δυσκόλεψε και εμένα αρκετά η συγκεκριμένη ερώτηση!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρ' όλ' αυτά δείχνουμε χαρακτήρα και η επικοινωνία μας, καθώς και οι ανταλαγές απόψεων σχετικά με τα θέματα, διατηρούν υψηλό επίπεδο ακεραιότητας.

 

Φυσικα!!Αλλο να βοηθιομαστε μεταξυ μας μιας και σιγουρα ολοι καπου θα εχουμε αποριες και αλλο ν "κλεβουμε".Μπραβο μας!!

 

 

Καλημέρα, στις 3 παραπάνω προτάσεις νομίζω ότι συνοψίζεται όλη η φιλοσοφία του Coursera. Άλλωστε και ο τίτλος του μαθήματος (Introduction to Astronomy=Εισαγωγή στην Αστρονομία) τα λέει όλα.

Θα συμφωνησω μαζι σου.

 

 

Γιώργο θα διαφωνήσω μαζί σου, το ουσιαστικό αντίκρυσμα είναι ότι όλοι μας μαθαίνουμε κάτι επιπλέον, ότι προσπαθούμε συνεχώς και ότι - το κυριότερο - συνεργαζόμαστε μεταξύ μας.

Δεν υποτιμω το ολο εγχειρημα απλα ειναι προφανες οτι η δυσκολια ειναι αναλογη του τροπου διδασκαλιας και του επιπεδου του κοινου στο οποιο απευθυνεται.Φυσικα και ολοι μαθαινουμε κατι νεο και φυσικα αναπτυσουμε το αισθημα της συνεργασιας!

 

Αλήθεια, ποιά κατά την άποψή σας ήταν η δυσκολότερη ερώτηση και από τα 2 τεστ :?: κυρίως στο επίπεδο της κατανόησης της και της μεθόδου που θα έπρεπε να ακολουθήσετε για την επίλυσή της.

Προσωπικα με δυσκολεψε αρκετα η Β4 με το μεγιστο υψος της Σεληνης σε δεδομενο γεωγραφικο πλατος αλλα μετα απο αρκετο διαβασμα το βρηκα :cheesy:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά μου ήρθε το παρακάτω σαν mail

 

Your Weekly Digest for Introduction to Astronomy

(3 out of 6 assessments completed!)

 

μπορεί να μου πει κάποιος τι εννοεί ο ποιητής με ότι έχω ολοκληρώσει 3 στα 6 assessments? Ποια είναι αυτά και δεν τα έχω δει????? :/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Logged into class. :)

Watched 6 videos. That's 6 total since the beginning!

Wrote 1 forum posts.

Completed 3 assessments. That's 3 total since the beginning!

 

Eμενα λεει τα παραπανω.

Μηπως ( λεω εγω τωρα...) δεν εχεις δει ολα τα βιντεο; Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω ... :-k

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά μου ήρθε το παρακάτω σαν mail

 

Your Weekly Digest for Introduction to Astronomy

(3 out of 6 assessments completed!)

 

μπορεί να μου πει κάποιος τι εννοεί ο ποιητής με ότι έχω ολοκληρώσει 3 στα 6 assessments? Ποια είναι αυτά και δεν τα έχω δει????? :/

 

Φίλιππε, δες το συνημμένο αρχείο, αυτό που έστειλαν σε έμενα, και σύγκρινε το με το δικό σου.

Coursera.jpg.bd96bc3832e5e6bf2ab5d58a4c6e2694.jpg

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά μου ήρθε το παρακάτω σαν mail

 

Your Weekly Digest for Introduction to Astronomy

(3 out of 6 assessments completed!)

 

μπορεί να μου πει κάποιος τι εννοεί ο ποιητής με ότι έχω ολοκληρώσει 3 στα 6 assessments? Ποια είναι αυτά και δεν τα έχω δει????? :/

 

Φίλιππε, δες το συνημμένο αρχείο, αυτό που έστειλαν σε έμενα, και σύγκρινε το με το δικό σου.

 

Δημήτρη,

 

και σε εμένα παρόμοιο είναι... απλά δεν έχω καταλάβει ποια είναι αυτά τα 3 assessments που έχω ολοκληρώσει και τα υπόλοιπα 3 που δεν έχω ολοκληρώσει!!!!!

Capture.thumb.PNG.9709d304156573e463f81eeb2e9840dd.PNG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά μου ήρθε το παρακάτω σαν mail

 

Your Weekly Digest for Introduction to Astronomy

(3 out of 6 assessments completed!)

 

μπορεί να μου πει κάποιος τι εννοεί ο ποιητής με ότι έχω ολοκληρώσει 3 στα 6 assessments? Ποια είναι αυτά και δεν τα έχω δει????? :/

 

Φίλιππε, δες το συνημμένο αρχείο, αυτό που έστειλαν σε έμενα, και σύγκρινε το με το δικό σου.

 

Δημήτρη,

 

και σε εμένα παρόμοιο είναι... απλά δεν έχω καταλάβει ποια είναι αυτά τα 3 assessments που έχω ολοκληρώσει και τα υπόλοιπα 3 που δεν έχω ολοκληρώσει!!!!!

 

Πρέπει να είναι τα check που βρίσκονται σκόρπια μέσα στα βίντεο τα οποία πατάμε και αφού έχουμε βρει την σωστή απάντηση συνεχίζει το βίντεο.

Αυτές οι αξιολογήσεις δεν υπάρχουν μέσα στα βίντεο που κατεβάζουμε, παρά μόνο αν τα βλέπει κανείς On line.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται περίεργο γιατι δεν είδα κανένα online!!! Ολα τα κατέβασε και δεν μου έτυχε τίποτα τέτοιο :/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται περίεργο γιατι δεν είδα κανένα online!!! Ολα τα κατέβασε και δεν μου έτυχε τίποτα τέτοιο :/

 

Στα on-line βίντεο έχει πράγματι quiz εκεί που βρίσκονται οι κίτρινες γραμμές στην μπάρα προόδου.

Σταματάει το βίντεο και πέρπει να τσεκαριστούν οι ερωτήσεις, νομίζω πως δίνει τρεις ευκαιρίες.

Έχει και την επιλογή skip βέβαια.

Τα ξαναείδα τώρα και το κατάλαβα επειδή κι εγώ τα είχα κατεβάσει για να τα βλέπω με την ησυχία μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι το "lines of nodes";

Η νοητη γραμμη που συνδεει τα δυο σημεια στα οποια η τροχια της Σεληνης τεμνει την Εκλειπτικη.Αυτα λεγονται συνδεσμοι και η γραμμη που τα συνδεει , γραμμη των συνδεσμων , ητοι line of nodes.

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι το "lines of nodes";

 

Καλησπέρα ρίξε μια ματιά εδώ και αν δεν βγάλεις άκρη τα ξαναλέμε

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι το "lines of nodes";

 

Καλησπέρα ρίξε μια ματιά εδώ και αν δεν βγάλεις άκρη τα ξαναλέμε

 

Με πρόλαβε ο Γιώργος: Η νοητη γραμμη που συνδεει τα δυο σημεια στα οποια η τροχια της Σεληνης τεμνει την Εκλειπτικη.Αυτα λεγονται συνδεσμοι και η γραμμη που τα συνδεει , γραμμη των συνδεσμων , ητοι line of nodes.

 

 

Συγγνώμη Γιώργο δεν το είδα :oops:

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται περίεργο γιατι δεν είδα κανένα online!!! Ολα τα κατέβασε και δεν μου έτυχε τίποτα τέτοιο :/

 

Φίλιππε και όλοι οι φίλοι, κοιτάξτε το μήνυμα (e mail) που πήρα:

 

From: Introduction to Astronomy Course Staff [noreply@coursera.org]

Subject: Coursera Weekly Digest Email

 

This week Coursera is rolling out a new feature, the Weekly Digest. This is an automated email created to reflect your progress on the week's class material. Hopefully this will be a helpful new addition to your study!

 

As with most new features, however, there may be a window of refinement. As many students have noticed, the email refers to 6 assessments, which is not correct. We expect to learn more details on Monday about how the automated email service identifies assessments and will hopefully have this ironed out in the coming weeks. Thanks to all of you for your patience as we experiment with new ways to make this class and platform better.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελειωσα και εγω ολα τα μαθηματα και τις εργασιες, μπορω να πω ολα τα προβληματα ηταν πολυ ενδιαφεροντα! Ιδιετερα οι τελευτεες δυο ερωτησεις στο τεστ Β! :cheesy: Καλη συνεχια σε ολους!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια να ρωτησω κατι, οταν πηγενω στα Assignments στα quizz, τα εχω ολοκληρωσει ολα και σωστα, αλλα παρολα αυτα στο last attemted score μου βγαζει παυλες! Το ιδιο αμα πατησω και previus attemts, παλι μου βγαζει --- / 5.00! Εχει κανεις αλλος το ιδιο, η πρεπει να κανω κατι ?

Ευχαριστω, Γιαννης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή φάση το coursera. Και για άτομα που στοχεύουν σε κάποιες σχολές δεν είναι κακή ιδέα να παρακολουθήσουν κάποιο πανεπιστημιακό μάθημα πριν, να δουν πως είναι το να διαβάζεις και να ασχολείσαι μόνος σου. Είτε μάθημα μέσω ίντερνετ είτε σε κάποιο αμφιθέατρο σχολής αφού είναι "ανοιχτά" τα πανεπιστήμια.

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

:idea:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια να ρωτησω κατι, οταν πηγενω στα Assignments στα quizz, τα εχω ολοκληρωσει ολα και σωστα, αλλα παρολα αυτα στο last attemted score μου βγαζει παυλες! Το ιδιο αμα πατησω και previus attemts, παλι μου βγαζει --- / 5.00! Εχει κανεις αλλος το ιδιο, η πρεπει να κανω κατι ?

Ευχαριστω, Γιαννης.

 

Γιάννη καλησπέρα,

 

βαθμολογία δεν έχει βγάλει ακόμα. Θα εμφανιστεί μόλις τελειώσει η προθεσμία υποβολής των ασκήσεων... δηλαδή αύριο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα πολύ ενδιαφέρον site για προσανατολισμό στον νυχτερινό ουρανό

 

http://calgary.rasc.ca/radecl.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμενα μου ηρθε αυτο το μηνημα.Στον πρωτο κυκλο ερωτησεων εμεινα μετεξεταστεως,αλλα το παλεψα,δεν εβρισκα τους μαθηματικους τυπους,αναγκαστηκα να τα κανω ολα σε μια μερα,αλλα αυτη την εβδομαδα θα μπορεσω να ασχοληθω πιο ζεστα.

Εινα πολυ καλη εμπειρια,τα βιντεακια ειναι πολυ ωραια. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης