Jump to content

Introduction to Astronomy (by Coursera.org) - Study Group


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα νεα βιντεο και οι νεες ασκησεις αναρτηθηκαν!Παρακαλουνται οι φοιτητες να επιστρεψουν στην ταξη , το μαθημα ξαναρχιζει 8)
Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

παιδια στο homeworks μου προστεθηκαν και αυτα:

Week 1 Homework, Part Α, Extension

Week 1 Homework, Part B, Extension

 

εχουν due date μεχρι την πεμπτη και ειναι ακριβως τα ιδια με τις ασκησεις στο week one αν τα ανοιξετε. Πειτε μου τι βλεπετε εσεις.

 

 

ΑΚΥΡΟ: το βρηκα μετα απο λιγο ψαξιμο, extension homeworks ειναι για αυτους που δεν τα εκαναν μεχρι τωρα:

From Grading Policy link (on left).

 

There will be a late submission grace period for every homework set, which will last for 2 days after the primary deadline (until Wed. at noon, 12:00pm EST), and will count for half credit for each improvement over the primary submission. For example: The above student received 80% on their final primary submission. After the deadline the student checks his/her score and sees which questions they answered incorrectly. They can then attempt the secondary homework (labeled EXTENSION in the title), which is identical to the original homework. If they receive a score higher than their primary submission (e.g. 90%) then they receive an additional percentage equal to half the difference between their secondary and primary submission scores (e.g. student receives (90% - 80%)/2 = 5% bonus to their final grade for this homework). Equivalently, you can calculate your final grade for a homework by taking the average of your primary and secondary scores (80% + 90%)/2 = 85% and this (or your primary submission grade alone, whichever is larger) will be your final grade. Students cannot score lower than their primary submission for a homework, regardless of the result(s) of their secondary submissions. Homework sets will be closed to graded submissions at the secondary deadline (Wednesdays at noon, 12:00pm EST). After this deadline, homework sets can still be attempted, but will not count toward the final grade.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα νεα βιντεο και οι νεες ασκησεις αναρτηθηκαν!Παρακαλουνται οι φοιτητες να επιστρεψουν στην ταξη , το μαθημα ξαναρχιζει 8)

 

Παρών κύριε ..... 8-[

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια στο homeworks μου προστεθηκαν και αυτα:

Week 1 Homework, Part Α, Extension

Week 1 Homework, Part B, Extension

 

εχουν due date μεχρι την πεμπτη και ειναι ακριβως τα ιδια με τις ασκησεις στο week one αν τα ανοιξετε. Πειτε μου τι βλεπετε εσεις.

 

Υποθέτω πως αυτά είναι για όσους ΔΕΝ πρόλαβαν την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των απαντήσεων. Προφανώς έχουν μέχρι αύριο διορία να υποβάλλουν τις "ασκήσεις", αλλά θα μετράει το μισό του βαθμού, όπως ακριβώς αναφέρει και στο coursera! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το λεει καθαρα στο grading policy :

 

There will be a late submission grace period for every homework set, which will last for 2 days after the primary deadline (until Wed. at noon, 12:00pm EST), and will count for half credit for each improvement over the primary submission.

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα νεα βιντεο και οι νεες ασκησεις αναρτηθηκαν!Παρακαλουνται οι φοιτητες να επιστρεψουν στην ταξη , το μαθημα ξαναρχιζει 8)

 

Όντως ξαναρχίζει!

page172_1.jpg.694052d32dc08c2b07928c1d0d88e099.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια καλησπερα.εφτιαξα ενα γκρουπ στο facebook για ολους τους ελληνες.μπορουμε να ανταλλασουμε αποψεις,να συγκρινουμε αποτελεσματα κ υπαρχει κ η σκεψη να οργανωνονται συγκεντρωσεις(μεχρι στιγμης για την αθηνα εστω)για να τα λεμε απο κοντα.οποιος θελει ας κανει join στο introduction to astronomy-greek community group

 

https://www.facebook.com/groups/487928017919251/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν καποιος εστειλε απαντησεις στα τεστ αυτης της εβδομαδας θα παρατηρησε οτι πλεον δεν σου δειχνει αν ειναι σωστη ή λαθος η απαντηση :twisted:

Τα πραγματα δυσκολευουν παιδες.Καλο μας διαβασμα!! [-o< :cheesy:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίδες... τα πράγματα δυσκολεύουν!!!! Απαιτείται συνεχής επικοινωνία μεταξύ μας και ανταλλαγή σημειώσεων και βοήθειας! :/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πραγματα δυσκολευουν παιδες.Καλο μας διαβασμα!! [-o< :cheesy:

 

Παίδες... τα πράγματα δυσκολεύουν!!!! Απαιτείται συνεχής επικοινωνία μεταξύ μας και ανταλλαγή σημειώσεων και βοήθειας!

 

Έχετε και οι 2 απόλυτο δίκαιο, τα θέματα γίνονται όλο και πιο απαιτητικά. Ακόμα και οι ερωτήσεις που υπάρχουν μέσα στα video απαιτούν την μέγιστη προσοχή και προσπάθεια κατά της διάρκεια της διάλεξης για να απαντηθούν σωστά.

 

Φίλιππε δεν βλέπω να γίνεται πράξη το: "Απαιτείται συνεχής επικοινωνία μεταξύ μας και ανταλλαγή σημειώσεων και βοήθειας!"

 

Μου φαίνεται ότι έχουμε πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα.....

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Φίλιππε δεν βλέπω να γίνεται πράξη το: "Απαιτείται συνεχής επικοινωνία μεταξύ μας και ανταλλαγή σημειώσεων και βοήθειας!"

 

Μου φαίνεται ότι έχουμε πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα.....

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου Δημήτρη!!!! Δυστυχώς ο ρυθμός της επικοινωνίας έχει πέσει αρκετά ενώ τώρα χρειάζεται πραγματικά!

 

Για αρχή ο ΣΕΑ με την βοήθεια του hackerspace θα δημιουργήσουν συνάντηση στον χώρο του hackerspace την Κυριακή το πρωί με σκοπό να συζητήσουμε για τα θέματα και τις απορίες πάνω στα μαθήματα καθώς και τους τρόπους επίλυσης του κάθε ερωτήματος. Σκοπός είναι η συγκέντρωση αυτή να γίνεται κάθε Κυριακή έως το τέλος των μαθημάτων.... δυστυχώς όμως Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα! :/

 

Τώρα όσον αφορά τα θέματα, βρήκα αυτό το εύχρηστο εργαλείο που βοηθάει αρκετά στην 2η ερώτηση. Μην ξεχάσετε να μετατρέψετε τις μέρες σε έτη!!!!!!!

http://astro.unl.edu/classaction/animations/renaissance/synodiccalculator.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι απο το γκρουπ στο facebook μπορουμε να συννενοουμαστε και να επικοινωνουμε πιο ανετα.Γνωμη μου...
Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι απο το γκρουπ στο facebook μπορουμε να συννενοουμαστε και να επικοινωνουμε πιο ανετα.Γνωμη μου...

 

Φαντάζομαι εννοείς αυτό ε?

 

https://www.facebook.com/groups/487928017919251/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω οτι απο το γκρουπ στο facebook μπορουμε να συννενοουμαστε και να επικοινωνουμε πιο ανετα.Γνωμη μου...

 

Φαντάζομαι εννοείς αυτό ε?

 

https://www.facebook.com/groups/487928017919251/

 

Παιδιά δεν έχουν όλοι λογαριασμό στο facebook ή ίσως να μην θέλουν να δημιουργήσουν για προσωπικούς λόγους.

Από την στιγμή που ο Αντρέας και οι υπόλοιποι διαχειριστές του forum (σας ευχαριστούμε πολύ για την υπομονή σας και την ανοχή σας) μας έδωσαν την ευκαιρία αυτή, θεωρώ ότι η ανταλλαγή απόψεων και ιδεών μέσα από αυτό το thread του Astrovox καθώς και η μέγιστη αξιοποίηση του Dropbox επαρκούν ώστε να μας οδηγήσουν στα επιθυμητά αποτελέσματα.

 

Παραθέτω την διεύθυνση που ανέφερε ο Φίλιππος σε προηγούμενο post, από το Astronomy Education at University of Nebraska- Lincoln όπου στην αρχική σελίδα του έχει και άλλα ενδιαφέροντα και χρήσιμα animations και simulations.

 

http://astro.unl.edu/animationsLinks.html

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται Δημήτρη πως το Astrovox παραμένει το βασικό study group και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει όσα social networks και αν δημιουργηθούν! To facebook από την άλλη δημιουργήθηκε σαν άμεσο σημείο ανταλλαγής απόψεων και κυρίως για να ενταχθούν μέλη τα οποία δεν έχουν επισκεφτεί καν το astrovox και έχουν μάθει μόνο το facebook!

 

Υπενθυμίζω όμως πως υπάρχει αναγκαιότητα και για άμεση επικοινωνία και μάλιστα από κοντά. Αυτό πρέπει να γίνει σε κάθε μεγάλη πόλη εφόσον υπάρχουν αρκετά μέλη από αυτές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό πρέπει να γίνει σε κάθε μεγάλη πόλη εφόσον υπάρχουν αρκετά μέλη από αυτές.

 

Φίλιππε κάποια ιδέα ? πως μπορεί να γνωστοποιηθεί αυτό σε όλα τα μέλη του study group

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη... πιστεύεις πως η 1η άσκηση λύνεται με τον 3ο νόμο του Kepler????
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό πρέπει να γίνει σε κάθε μεγάλη πόλη εφόσον υπάρχουν αρκετά μέλη από αυτές.

 

Φίλιππε κάποια ιδέα ? πως μπορεί να γνωστοποιηθεί αυτό σε όλα τα μέλη του study group

 

ίσως εδώ να βοηθούσε για άλλη μια φορά ο Αντρέας :roll:

..στέλνοντας ένα mail σε όλα τα μέλη!!!! (ξέρω, ξέρω... ακούγεται υπερβολικό!!!) :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τουλάχιστον οι σύλλογοι και τα κάθε παραρτήματα αν μπορούσαν να κάνουν κάτι... όπως έκανε ο ΣΕΑ!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη... πιστεύεις πως η 1η άσκηση λύνεται με τον 3ο νόμο του Kepler????

 

Φίλιππε, παρότι δεν την έχω λύσει ακόμα - όπως και καμμία άλλη από τις ασκήσεις της 2ης εβδομάδας γιατί θέλω πρώτα να μελετήσω όλα τα videos, η απάντηση μου είναι ναι αλλά σε συνδυασμό με την προσεκτική παρακολούθηση του video 2-4 Gravity και ιδιαίτερα του τελευταίου 3λέπτου του.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πάντως για τη 2η ασκηση αρκεί μόνο η παρακολούθηση του 2ου video!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ίσως εδώ να βοηθούσε για άλλη μια φορά ο Αντρέας :roll:

..στέλνοντας ένα mail σε όλα τα μέλη!!!! (ξέρω, ξέρω... ακούγεται υπερβολικό!!!) :oops:

 

Πράγματι είναι υπερβολικό δεν χρειάζεται να επιφορτίζουμε τον Αντρέα και κατ επέκταση τους διαχειριστές με επιπλέον εργασίες.

 

Τουλάχιστον οι σύλλογοι και τα κάθε παραρτήματα αν μπορούσαν να κάνουν κάτι... όπως έκανε ο ΣΕΑ!!!!!

 

Φίλιππε είμαι μέλος του Σ.Φ.Α.Κ και απ΄όσο γνωρίζω δεν υπάρχει άλλος από Κρήτη στο study group - μπορεί να κάνω λάθος.

 

:idea: Αν ανεβάζαμε ένα word αρχείο στο dropbox με το όνομα μας και τον τόπο διαμονής μας αρχικά και με τα τηλέφωνά μας ίσως, και κατόπιν το επισυνάπταμε και σ΄αυτό εδώ το thread ? ώστε να το βλέπουν όλοι πως θα σας φαινόταν

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ίσως εδώ να βοηθούσε για άλλη μια φορά ο Αντρέας :roll:

..στέλνοντας ένα mail σε όλα τα μέλη!!!! (ξέρω, ξέρω... ακούγεται υπερβολικό!!!) :oops:

 

Πράγματι είναι υπερβολικό δεν χρειάζεται να επιφορτίζουμε τον Αντρέα και κατ επέκταση τους διαχειριστές με επιπλέον εργασίες.

 

Τουλάχιστον οι σύλλογοι και τα κάθε παραρτήματα αν μπορούσαν να κάνουν κάτι... όπως έκανε ο ΣΕΑ!!!!!

 

Φίλιππε είμαι μέλος του Σ.Φ.Α.Κ και απ΄όσο γνωρίζω δεν υπάρχει άλλος από Κρήτη στο study group - μπορεί να κάνω λάθος.

 

:idea: Αν ανεβάζαμε ένα word αρχείο στο dropbox με το όνομα μας και τον τόπο διαμονής μας αρχικά και με τα τηλέφωνά μας ίσως, και κατόπιν το επισυνάπταμε και σ΄αυτό εδώ το thread ? ώστε να το βλέπουν όλοι πως θα σας φαινόταν

 

Εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά φαντάζομαι πως θα υπάρχουν μέλη που θα φοβούνται να γνωστοποιήσουν τα στοιχεία τους! :/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν έχω πρόβλημα αλλά φαντάζομαι πως θα υπάρχουν μέλη που θα φοβούνται να γνωστοποιήσουν τα στοιχεία τους!

 

Γιατί εφοριακοί είμαστε :?: [-X

 

Πάντως αύριο, θα φτιάξω το word και θα το ανεβάσω με τα στοιχεία μου στο dropbox. 'Οποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει και τα δικά του.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, μόλις το είδα και συμπλήρωσα και τα δικά μου στοιχεία!!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης