Jump to content

IIS σήμερα 12/12/12 στις 18:43


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους. μόλις κατέβηκα απ΄την ταράτσα με το τηλεσκόπιο. Ήταν η "μεγάλη μέρα" σήμερα για τον IIS. Πολύ φωτεινός! Πέρασε για 2.5 λεπτά από SE προς E και χάθηκε δίπλα από τον Δία.

 

Τον βρήκα εύκολα με το Finder άλλα δύσκολα τον προλαβαίνεις με το Dobsonian και με προσοφθ.....

 

Τί κάνουμε όταν θέλουμε να παρακολουθήσουμε αντικείμενα που "τρέχουν" γρήγορα στον ουρανό; Πως ρυθμίζετε το Τηλεσκόπιο έτσι ώστε να ακολουθεί μια πορεία;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς με αυτόματο τρόπο δεν μπορείς να παρακολουθήσεις τον ISS. Μπορείς όμως να βάλεις προσοφθάλμιο με σχετικά χαμηλή μεγέθυνση (για να μην τον χάνεις) και να κινείς το τηλεσκόπιο (μαζί και το κεφάλι σου :lol: ) στην τροχιά του.

 

Αν καταφέρεις με κάποια "σφήνα" να χρειάζεται μόνο η κίνηση πάνω-κάτω στο dobsonian, νομίζω πως θα είναι το ιδεώδες. Αλλά προϋποθέτει ότι έχεις μελετήσει από που ακριβώς θα έρθει και την κατεύθυνσή του . Μέχρι να φτάσει στο ζενίθ κάνεις ανέβασμα και μετά το γυρνάς 180 μοίρες (με το χέρι) και συνεχίζεις το κατέβασμα, μέχρι να χαθεί. Δεν το έχω δοκιμάσει, μια υπόθεση κάνω.

 

Καλές παρατηρήσεις !

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς με αυτόματο τρόπο δεν μπορείς να παρακολουθήσεις τον ISS. Μπορείς όμως να βάλεις προσοφθάλμιο με σχετικά χαμηλή μεγέθυνση (για να μην τον χάνεις) και να κινείς το τηλεσκόπιο (μαζί και το κεφάλι σου :lol: ) στην τροχιά του.

 

Αν καταφέρεις με κάποια "σφήνα" να χρειάζεται μόνο η κίνηση πάνω-κάτω στο dobsonian, νομίζω πως θα είναι το ιδεώδες. Αλλά προϋποθέτει ότι έχεις μελετήσει από που ακριβώς θα έρθει και την κατεύθυνσή του . Μέχρι να φτάσει στο ζενίθ κάνεις ανέβασμα και μετά το γυρνάς 180 μοίρες (με το χέρι) και συνεχίζεις το κατέβασμα, μέχρι να χαθεί. Δεν το έχω δοκιμάσει, μια υπόθεση κάνω.

 

Καλές παρατηρήσεις !

 

κάπως έτσι πήγα να το κάνω με Long προσοφθ. 72'' άλλα ήταν πολύ δύσκολο :) Θέλει εξάσκηση, έκανε και ψοφόκρυο :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πηγα να τον δω με το finder του νευτονιου, και φυσικα ειναι αναποδα, το πανω κατω το δεξια αριστερα και ενω τον εβλεπα μετα τα εκανα μανταρα... τον εβγαλα κανα 2 φωτο με την φωτογραφικη, αυτο ολο... ισως κατι κανω με το skylux με 25mm προσοφθαλμιο αν το εχω σαν κυαλι στα χερια...

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλει όντως εξάσκηση και μια ταχύτητα. Δες εδώ κάποιες σχετικές συμβουλές που είχα γράψει:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17024

 

Είναι για φωτογράφιση αλλά αναφέρει πώς να τον ακολουθείς αποτελεσματικά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλει όντως εξάσκηση και μια ταχύτητα. Δες εδώ κάποιες σχετικές συμβουλές που είχα γράψει:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17024

 

Είναι για φωτογράφιση αλλά αναφέρει πώς να τον ακολουθείς αποτελεσματικά.

 

ωραιο αρθρο! άσε που τωρα είδα ότι εγραψα IIS και οχι ISS....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιός έχει celestron mount ένα καλό προγραμματάκι για εύκολο εντοπισμο και φωτογραφιση/βιντεο είνα αυτό

http://www.optictracker.com/Optic_Tracker/Home.html

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης