Jump to content

πωληση διοπτρας YUKON Night Vision Monocular (ΝΕΑ ΤΙΜΗ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πωλειται η παρακατω νυχτερινη διοπτρα 2ης γενιας

YUKON NVMT2 (3Χ42)

ΤΙΜΗ: 130 ευρω

ειναι στην κατοχη μου απο το 2007, αλλα εχει χρησιμοποιηθει ελαχιστα.

ενδεικτικα μονο μια μπαταρια εχω εξαντλησει κατα τη χρηση της (περιπου 40 ωρες).

πρακτικα ειναι καινουρια.

ειναι μαζι με τη συσκευασια της, με θηκη μεταφορας, με το manual της και με μια καινουρια μπαταρια λιθιου CR123A

 

site κατασκευαστη: http://main.yukonopticsglobal.com/product-overview-nvmt-2-3x42.html

 

ειναι ιδανικη για παρατηρηση της Φυσης κατα τη διαρκεια της νυχτας

καθως και για ευρυγωνια παρατηρηση του νυχτερινου ουρανου.

 

για οποιον ενδιαφερεται τα εξοδα αποστολης δικα μου.

θα σταλει με courier και αντικαταβολή.

21122012281.thumb.jpg.24c9a2f8d8be01a0bbecc710257d4ce6.jpg

21122012280.thumb.jpg.e9951c707887cb6dbc4b3e55a29bdee5.jpg

21122012279.thumb.jpg.67f473ce2e39fe12c2e409b5090ddb6d.jpg

21122012278.thumb.jpg.aa0f8c8d6ef56517a528ddc97919ad21.jpg

21122012277.thumb.jpg.1c3d42afafb83c5187ac236e784edf65.jpg

“Two possibilities exist: Either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.”

Arthur C. Clarke

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η γενικη διαπιστωση ειναι πως μπορεις να δεις άμεσα περισσοτερα αστερια απ'οτι με γυμνο ματι.

τωρα αν καποιος μπορεσει να προσαρμοσει την διοπτρα στο τηλεσκοπιο του ή σε καποια dSLR φωτ.μηχανη φανταζομαι πως τ'αποτελεσματα θα ειναι πολυ καλυτερα.

θα πολλαπλασιαστει η ευαισθησια του τηλεσκοπιου του στο φως (θα μπορουν να φανουν και ακομα πιο αδυναμα αστρα), αλλα η ευκρινεια θα παραμεινει η ιδια μιας και εξαρταται μονο απο το οπτικα του τηλεσκοπιου.

και μια τελευταια επισημανση, ολα φαινονται σε αποχρωσεις του πρασινου.

“Two possibilities exist: Either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.”

Arthur C. Clarke

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω άλλη μια εντύπωση για το πως φαίνεται το περιβάλλον μέσα από μια νυχτερινή διόπτρα.

 

Το 1996 όταν ήμουν στο Μηχανοκίνητο Πεζικό και στο νησί της Λέσβου, κάναμε πάρα πολλές φορές νυχτερινές βολές με οπλοπολυβόλα ΗΚ11 και MG3 σε πεδίο βολών με απίστευτα σκοτεινό ουρανό. Μιλάμε για πολλές φορές, μπορεί και 3 φορές την εβδομάδα!!

 

Δεν ξέρω την διαφορά που έχει αυτή η διόπτρα με εκείνη του Στρατού που λεγόταν EconOptics αν θυμάμαι καλά, αλλά επιβεβαιώνω πως όλα φαίνονται πράσινα και μιλάμε πως γίνεται η νύχτα ημέρα..ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!!! Βλέπαμε τους στόχους οι οποίοι ήταν 400 μέτρα απέναντι στο βουνό, μέσα στο απόλυτο θεοσκόταδο σαν να ήταν ημέρα αλλά...πράσινη! :mrgreen:

 

Η ευκρίνεια ήταν φοβερή!

Χαρακτηριστικά, κάποια στιγμή που την έστρεψα στον ουρανό μαζί με το όπλο, πριν το στήσουμε στο δίποδο γιατί ήταν και βαρύ, δεν ήταν απλό τυφέκιο, είδα σημειακά τα αστέρια ανοικτό πράσινο με φόντο ένα συμπαγές πιο σκούρο πράσινο (ο ουρανός) και θυμάμαι πως διέκρινα και πολύ αμυδρά αστέρια πολύ εύκολα.

 

Γενικά η αίσθηση της αντίθεσης ήταν συγκλονιστική! Κοιτούσες έξω από την διόπτρα και δεν έβλεπες ΤΙΠΟΤΑ από το απόλυτο σκοτάδι, έμπαινες μέσα στο λαστιχένιο προέκταμα του προσοφθαλμίου και εμφανιζόντουσαν ΟΛΑ, το βουνό και το ανάγλυφό του, οι λόφοι, οι θάμνοι, τα δέντρα...τα πάντα!!

 

Ωραίο εργαλείο και εύχομαι καλή επιτυχία στην αγγελία σου φίλε μου. Έκανα αυτή την μικρή παρέμβαση για να ενισχύσω την απάντηση σου σχετικά με το πως φαίνονται όλα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω Τασο για την παρεμβαση.

μια αντιστοιχη εμπειρια ειχα κι εγω στη Λημνο κατα τη διαρκεια νυχτερινης εκπαιδευσης.

εστρεψα τη νυχτερινη διοπτρα του πολυβολου στον πυργο του αρματος προς τον ουρανο και ομολογω πως αυτο που ειδα δεν το περιμενα.

βεβαια η συγκεκριμενη δεν μπορει να συγκριθει με μια νυχτερινη διοπτρα στρατιωτικου τυπου, αλλα για τα χρηματα της κανει ικανοποιητικη δουλεια.

ευχαριστω και παλι και ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ σε ολους!

“Two possibilities exist: Either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.”

Arthur C. Clarke

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης