Jump to content

Α.Τ.Ι.Γ. στον Ωρίωνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..ή αλλιώς Αγνώστου Ταυτότητος Ιχνο-Γραμμές...

 

Μπαίνω στο ψητό:

 

Στις χθεσινές λήψεις στο νεφέλωμα του Ορίωνα παρατήρησα σε όλα τα FITs στο φίλτρο L παράλληλες (και όχι μόνο) γραμμώσεις.

Πρόσφατα αναβάθμισα σχεδόν όλο το λαπ (λειτουργικό, ascom, drivers κλπ κλπ) και ήμουν σχεδόν πεπεισμένος πως πάλι κάποιο driver με πούλησε ή πως η κάμερα τα 'παιξε.

Μετά όμως (από προτροπή του Σταμάτη) παρατήρησα πως στις λήψεις 300δλ είναι "μεγάλες" γραμμές ενώ στων 25δλ είναι διακεκομένες, με ίδιες διευθύνσεις.

Το παράξενο όμως είναι πως είναι σε ΟΛΕΣ τις λήψεις (για πάνω από 1 ώρα).

 

Το φαινόμενο εξηγείται αν η συγκεκριμένη περιοχή έχει έντονη δορυφορική δραστηριότητα σε συγκεκριμένες τροχιές, διαφορετικά πρέπει να ψάξω την κάμερα μου.

Γνωρίζει κανείς σας κάτι σχετικό;

 

M42-001Lum300s.thumb.jpg.6014e8b8ad47cfdb6469db625c22fe5a.jpg

Λήψη 300δλ

 

M42-006Lum25s.thumb.jpg.54e47ab1249b08226baeae5922e1d66d.jpg

Λήψη 25 δλ

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία ο Ωρίωνας βρίσκεται ακριβώς πάνω στον ουράνιο ισημερινό με αποτέλεσμα να είναι το σημείο πολυπληθέστατο απο δορυφόρους.

Δεν υπάρχει καρε αστροφωτογράφου που να μην έχεις πιάσει έστω μια γραμμή σε αυτο το σημείο, πραγματικά είναι καταντήσει εκνευριστικό... στο ωραιότερο νεφέλωμα του ουρανού έχουν περάσει την "λεωφόρο Πατησίων" του ουρανού :evil:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διαβάσει και εγώ Ηλία αυτό που λέει ο Βασίλης.

Είναι το ύψος του Ωρίωνα που είναι γεμάτο από δορυφόρους.

 

Κοίτα και στο CN για αντίστοιχα threads.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω συμφωνω με τα παιδια...Μετρησα το ιχνος του υπο κλιση δορυφορου και ειναι περιπου το 25/300=1/12 της γραμμης που δημιουργει στην 300αρα φωτο αρα ειναι τμημα του ιχνους του δορυφορου ..Μονο που για 1 φωτο εστω και 5λεπτη ειναι πολλοι οι δορυφοροι...οχι ομως και απιθανο..Εγω εχω πιασει μεχρι 3 σε 30λεπτη ομως εκθεση !!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είναι γεωστατικοί δορυφόροι, θυμάμαι που έβλεπα ένα βίντεο για επεξεργασία φωτό και χρησιμοποιούσε τον ορίωνα. στα σχόλια του ανέφερε πως εκεί είναι γεωστατικοί δορυφόροι και είχε τα συγκεκριμένα ίχνη, τώρα για το πιοι δορυφόροι είναι δεν ξέρω να σου πω

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία εγώ αυτό που παρατήρησα από τις λήψεις του Ωρίωνα είναι όταν τελειώσει η φώτο θα βγει πολύ μπόμπα (Ελπίζω χωρίς γραμμές :D )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχα! λέω να τις ενσωματώσω στην τελική φωτό αφού είναι κομμάτι του ουρανού :evil:

 

Αντώνη, κάτσε να καταφέρω να τραβήξω χρώμα RGB πρώτα διότι κάποιες φωτό έχω φτάσει ως και 2 χρόνια να ολοκληρώσω :roll:

Τώρα για το μπόμπα δύσκολο να συναγωνιστώ τις μπόμπες που έχουν πέσει τελευταία στο φόρουμ.

Τις γραμμές ελπίζω να τις καταφέρω με ένα κόλπο του Μάστορα, για να δούμε.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης