Jump to content

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω Νικο για διδακτορικο στην αστροφυσικη, αλλα στον τομεα σου υπαρχει μια σπουδαια ειδικοτητα, η διαστημικη ρομποτικη.

Τεραστιες προοπτικες, αν σκεφτεις οτι η εξερευνηση του διαστηματος, με τις νεες τεχνολογιες προσφερουν νεες, συνεχως αναπτυσσομενες,προοτπικες.

Επισης οι τεχνητοι δορυφοροι, εναι ο ακρογονιαιος λιθος της σημερινης μας εποχης. Διχως αυτους, φανταζεσαι πως θα ημασταν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΠΟΡΩ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΡ ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ ?

 

Η ερώτησή σου έχει σε πρώτη φάση θετική απάντηση πως ναι είναι δυνατό θεωρητικά να γίνει. Οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί είναι από τις ειδικότητες που μπορούν να γίνουν δεκτοί στα μεταπτυχιακά προγράμματα των τμημάτων φυσικής ενώ έχουν πολύ καλό υπόβαθρο σε μαθηματικά, ηλεκτρομαγνητισμό, προγραμματισμό (πολύ χρήσιμες γνώσεις) και αρκετές γνώσεις σε κάποιους άλλους τομείς που βοηθούν. Όμως, δεν έχουν γνώσεις αστρονομίας καθώς και σε κάποιους άλλους κλάδους της φυσικής που είναι απαραίτητες οπότε συνήθως θα πρέπει να εγγραφούν σε επιπλέον προπαρασκευαστικά μαθήματα. Οι ακριβείς απαιτήσεις και ο τρόπος που γίνεται αυτό ποικίλλει ανάλογα με το ίδρυμα.

 

Το ότι είναι δυνατή η διαδρομή, βέβαια, δεν την κάνει και την προτεινόμενη. Αν κάποιος ξέρει ότι θέλει να γίνει αστροφυσικός θα ήταν καλύτερο να σπουδάσει φυσικός από την αρχή. Επίσης, όπως σωστά σου επισημάνθηκε υπάρχει και ο κλάδος της διαστημικής τεχνολογίας στην οποία ηλεκτρολόγοι, όπως και μηχανολόγοι, μηχανικοί είναι στο πεδίο τους!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ !!ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΕΙ Η ΠΙΣΤΗ!! ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΗΝ ΕΧΩ!!!ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΡΘΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΟΣ ΜΕ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΠΟΡΩ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΡ ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗ ?

 

Καλημέρα Νίκο,

 

Για ποιο θέμα αστροφυσικής θα ήθελες να κάνεις διδακτορική έρευνα;

Έχεις σκεφτεί κάποιο συγκεκριμένο θέμα/ερευνητικό ερώτημα;

 

Υποθέτω ότι με αφετηρία αυτό θα μπορούσες να ψάξεις με ποιο πανεπιστήμιο/τομέα/ερευνητική ομάδα θα μπορούσες συνεργαστείς, είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό.

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΙΑΚΗ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ Η ΚΟΣΜΟΛΟΓΙΑ!!ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΕΙ!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη θέση σου θα πήγαινα κατευθείαν για σπουδές στο εξωτερικό π.χ. Αμερική, Αγγλία. Εκεί μπορεί να βρεις και δουλειά μετά...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά δεν αποκλείεται αλλά δεν είναι και η ευκολότερη διαδρομή που θα μπορούσες να διαλέξεις εφόσον είσαι βέβαιος ότι σε ενδιαφέρει η αστροφυσική.

 

Όσον αφορά το μεταπτυχιακό - διδακτορικό είναι κάτι που θα πρέπει να σε απασχολήσει όταν είσαι κοντά στο τέλος της προπτυχιακής σου φοίτησης. Σε ποιο έτος είσαι τώρα;

 

Πρέπει όμως να νοιάζεσαι για τη βήμα προς βήμα πορεία σου στην σχολή που επέλεξες διότι απαιτούνται στέρεες βάσεις και φυσικά ένας καλός βαθμός πτυχίου και συστατικές επιστολές θα ανοίξουν περισσότερες πόρτες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 ετοσ ειμαι!!!το ξερω ισχυει αυτο!! πρεπει να βγαλω οπωσδηποτε ενα καλο βαθμο πτυχιου!! εσεις απο οτι βλεπω μενετε καναδα ? τι ακριβωσ παιζει εκει οσον αφορα την αστροφυσικη και ερευνα ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίζουν ωραία πράγματα. Υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια που προσφέρουν μεταπτυχιακά προγράμματα που αξίζουν τον κοπο. Φυσικά το κόστος των σπουδών αν και χαμηλότερο από τις ΗΠΑ δεν είναι αμελητέο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω ενδιαφερομαι για τοροντο !!εχω πολλουσ συγγενεις εκει!! ειναι καλο το πανεπστημιο εκει ?? ποσο βαθμο πτυχιου να εχω στοχο να βγαλω για να μπουρν να με παρουν ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γενικά...

επειδή τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι είτε στον πάτο ή δεν συμπεριλαμβάνονται στην λιστα αξιολόγησης θες άριστα,

βοηθάει οι συστατικες να ειναι από αναγνωρισμένους επιστήμονες,

μην βιάζεσαι, μάλλον θα βρεις πράγματα που θα θες να ασχοληθείς και θα αλλάξεις γνώμη. Μετά τα μέσα του 3ου έτους θα ξέρεις τι θέλεις να κάνεις.

 

Φυσικά ο δρόμος για μεταπτυχιακό σε ελληνικό τμημα ειναι διαφορετικος :-note :-note , θα καταλάβεις από μόνος σου μη ρωτας κανενα.

 

καλή συνέχεια

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γενικά...

επειδή τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι είτε στον πάτο ή δεν συμπεριλαμβάνονται στην λιστα αξιολόγησης θες άριστα,

βοηθάει οι συστατικες να ειναι από αναγνωρισμένους επιστήμονες,

μην βιάζεσαι, μάλλον θα βρεις πράγματα που θα θες να ασχοληθείς και θα αλλάξεις γνώμη. Μετά τα μέσα του 3ου έτους θα ξέρεις τι θέλεις να κάνεις.

 

Φυσικά ο δρόμος για μεταπτυχιακό σε ελληνικό τμημα ειναι διαφορετικος :-note :-note , θα καταλάβεις από μόνος σου μη ρωτας κανενα.

 

καλή συνέχεια

 

 

παντως να πω οτι δεν ειναι τυχαιο που ελληνες στο stanford,imperial κτλ νιωθουν σαν στο σπιτι τους αφου εκει βρισκουν ηδη αρκετους ελληνες που το πρωτο τους πτυχιο το πηραν στην ελλαδα. :D

 

ελλαδα σε σχεση με ερευνα και αστρονομια απ οτι βλεπω υπαρχουν λιγα πραγματα απο αποψη επαγγελματικης απασχολησης,ομως υπαρχουν καποια μεταπτυχιακα.

 

μην υποτιματε τοσο τα ελληνικα πανεπιστημια.το οτι καποιες σχολες ή μετατυχιακα δεν εχουν ζητηση δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το αστεροσκοπει του σκινακα ελεγαν πωσ ηταν ενα απο τα καλυτερα ερευνητικα κεντρα στην ευρωπη!! αλλα τωρα απο οσο εχω ακουσει εχει πεσει παρα ποΛυ!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης