Jump to content

Βοηθεια για drift alignement


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Θελω να κανω drift alignement με αστερι στον Δυτικό ορίζοντα αντι για το Ανατολικό (δεν εχω καλο πεδίο προς Ανατολάς). Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία ?

Με το αζιμούθιο δεν εχω θεμα ο Νοτος είναι ανεμπόδιστος.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι με Προσοφθαλμιο και Barlow χωρίς διαγώνιο.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη ευχαριστω. Και εδώ η αναφορά γίνεται για drift alignment στον Ανατολικό ορίζοντα ενώ πρέπει να το κάνω αντίστροφα στον Δυτικό ελλειψει πεδίου στα Ανατολικά.

Ξέρω ότι γίνεται αλλα ....

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ακριβώς...κανεις το αντίθετο...

δεν ειναι τίποτα

 

έχεις δοκιμάσει κανενα προγραμματακι πχ EQAlign, Alignmaster etc?

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω Δημήτρη.

Τα προγράμματα που λες δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και δεν τα ξέρω.

Αν έχεις κάποιο link με tutorial ειδικά για το EQAlign ευπρόσδεκτο.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ Δημητρη

Βρήκα το EQalign2 και το κατεβάζω. Με εξυπηρετεί γιατι ήδη ελεγχω την στηριξη με EQMod, υποστηρίζει και την DMK οπότε περισσότερη απο την μιση δουλειά εχει ήδη γινει.

Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ δες το...σε καποιους τους βγαζει την πίστη κ γιαυτο χρησιμοποιουν το άλλο. Αλλα ότι δουλευει

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασα το εισαγωγικό του και φαινεται πολύ απλό στην χρήση. Θα το κατεβάσω σε trial και θα το δοκιμάσω.

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Δημήτρη

Δεν έχω δουλέψει τα προγράμματα που ανέφερες και έχω μια απορία όσον αφορά το Alignmaster.

Όταν τελειώσεις με την πολική ευθυγράμμιση και είσαι οκ ύστερα από τη χρήση του προγράμματος, μπορείς να το κλείσεις το πρόγραμμα και να αποσυνδέσεις τη στήριξη σου από αυτό; Ή πρέπει να είναι σε λειτουργία για να κάνει διορθώσεις;

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τη στιγμή που έκανες τις διορθώσεις με την πολική ευθυγράμμιση με το πρόγραμμα τελείωσες....το κλείνεις ....δεν κανει περιοδικές διορθώσεις. Κανει όλες τις διορθώσεις στην αρχή.

Ολα τα προγραμματα τετοιου τύπου αυτο κανουν.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το alignmaster δειχνει πιο απλο. απ'οτι καταλαβαινω παιζει μεγαλο ρολο πιο αστρο θα διαλεξουμε για να κανουμε το drift...

Εγω προσωπικα κανω drift με την dslr οπως αναφερει ο οδηγος της avat

καποια στιγμη θα ηθελα να δοκιμασω μετα το drift που κανω, ενα προγραμα για να δω με ποση ακριβεια το κανω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το alignmaster δειχνει πιο απλο. απ'οτι καταλαβαινω παιζει μεγαλο ρολο πιο αστρο θα διαλεξουμε για να κανουμε το drift...

Εγω προσωπικα κανω drift με την dslr οπως αναφερει ο οδηγος της avat

καποια στιγμη θα ηθελα να δοκιμασω μετα το drift που κανω, ενα προγραμα για να δω με ποση ακριβεια το κανω

 

Το drift με DSLR ειναι ταξεις μεγέθους πιο χρονοβόρο διότι εξ ορισμού απαιτεί μεγάλο χρόνο προκειμενου να δημιουργηθει γωνία ανάμεσα στις εκθέσεις κ όσο περισσότερη έκθεση τοσο καλλιτερο αποτέλεσμα.

Τo drift με άστρο δεν βασιζεται σε αυτο κ γιαυτο ειναι πολυ πιο γρήγορο. Ισως να χρειαστουν 2-3 επαναλήψεις αλλα ειναι πολυ πιο ευκολο

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θέλεις να μειωθούν οι χρόνοι βάλε μεγαλύτερη ταχύτητα στην βάση στην αρχή που το λάθος είναι μεγαλύτερο.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θέλεις να μειωθούν οι χρόνοι βάλε μεγαλύτερη ταχύτητα στην βάση στην αρχή που το λάθος είναι μεγαλύτερο.

 

Στο DSRL/CCD οι χρόνοι περιορίζονται από την κίνηση των άστρων, ενω στη δευτερη περίπτωση δεν υπαρχει αυτος ο περιορισμός

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ξεκινάς να πάρεις το πρώτο καρέ περιμένεις 5 " για να γράψει το αστέρι ένα σημείο αναφοράς στο ccd/dslr.Μετά κινείς το τηλεσκόπιο απο το χειριστήριο βάζοντας ταχύτητα 1,2 ή και 3 για να μειώσεις τον χρόνο.(Λογικό είναι αν βάλεις ταχύτητα 9 απο το χειριστήριο να μην γράψει τίποτα και να ψάχνεις να βρεις το αστέρι.)

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ξεκινάς να πάρεις το πρώτο καρέ περιμένεις 5 " για να γράψει το αστέρι ένα σημείο αναφοράς στο ccd/dslr.Μετά κινείς το τηλεσκόπιο απο το χειριστήριο βάζοντας ταχύτητα 1,2 ή και 3 για να μειώσεις τον χρόνο.(Λογικό είναι αν βάλεις ταχύτητα 9 απο το χειριστήριο να μην γράψει τίποτα και να ψάχνεις να βρεις το αστέρι.)

 

 

ναι αλλα αν μειωσεις τον χρονο δεν εχεις τοση ακριβεια στην ευθυγραμμιση. και τα 2 λεπτα που κανουμε πιστευω ειναι λιγο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν ξεκινάς να πάρεις το πρώτο καρέ περιμένεις 5 " για να γράψει το αστέρι ένα σημείο αναφοράς στο ccd/dslr.Μετά κινείς το τηλεσκόπιο απο το χειριστήριο βάζοντας ταχύτητα 1,2 ή και 3 για να μειώσεις τον χρόνο.(Λογικό είναι αν βάλεις ταχύτητα 9 απο το χειριστήριο να μην γράψει τίποτα και να ψάχνεις να βρεις το αστέρι.)

 

 

ναι αλλα αν μειωσεις τον χρονο δεν εχεις τοση ακριβεια στην ευθυγραμμιση. και τα 2 λεπτα που κανουμε πιστευω ειναι λιγο

 

Ακριβως.....2 λεπτα ειναι πολύ λίγο....θες 10 λεπτα κ πανω για να παρεις αξιόπιστο σημα κ αυτο πρεπει να το επαναλαβεις....

 

Μια δοκιμη κ των δυο μεθοδων θα λυσει τις απορίες πιστευω

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό είναι να ξεκινάς με 2 λεπτά που το σφάλμα είναι μεγαλύτερο και να μεγαλώνεις τους χρόνους όσο μικραίνει το σφάλμα.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό είναι να ξεκινάς με 2 λεπτά που το σφάλμα είναι μεγαλύτερο και να μεγαλώνεις τους χρόνους όσο μικραίνει το σφάλμα.

 

 

σωστος!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης