Jump to content

ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΩΤΟΥ ΦΑΚΟΥ ΓΙΑ DOBSONIAN 8'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά νέος κάτοχος του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου, προσανατολίζομαι σε αγορά ενός προσοφθάλμιου... Μέχρι στιγμής έχω μόνο αυτούς που δίνει μαζί το dob καθώς και ένας televue barlow 2x ... θέλω κάποιον σχετικά ποιοτικό -όχι παραπάνω από 100 -120 ευρώ-... Σκεφτόμουν αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=987

Αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω τα σχόλια και τις προτάσεις σας... Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον hyperion καμιά αντίρρηση όσον αφορά τον τύπο φακού αλλά για τα mm θα πρότεινα πιο πολλά mm. Με δεδομένο πως έχεις και barlow, ο συγκεκριμένο φακός σου δίνει μεγέθυνση 150x σκέτος και 300x με barlow. Δηλαδή έχει μεσαία προς υψηλή και πολύ υψηλή μεγέθυνση αλλά τίποτα στα χαμηλά που είναι πολύ χρήσιμες μεγεθύνσεις για εύρεση αντικειμένων αλλά και παρατήρηση των πιο εκτεταμένων.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

astrovox πολυ καλα το σκεφτεσαι, αλλα. Ημουν και εγω στον ιδιο προβληματισμο και τελικα με το 10" αγορασα τον hyperion 8mm και τα δυο fine tuning. Δεν χρησιμοποιω καθολου τον barlow και με το 14mm εχω εναν φακο 6mm και το 28mm ενα φακο 5mm. Στην ουσια ηθελα εναν αντικαταστατη του εργοστασιου 10mm plossl που μου φανηκε πολυ κακος. Με τον barlow χρησιμοποιω τον 25mm ωστε να μου δωσει 12.5mm. Ο 10mm plossl χωρις balow σε καποιες περιπτωσεις αντεχεται. Αποψη μου αν ειναι να παει σε περισσοτερα mm να παει στον 10mm και να αγορασει τα fine tuning. Ετσι θα εχει με αυτα τιμες αναμεσα στα 10mm και τα 5mm και με τον barlow 5mm. Επειδη σκοπευω να αγορασω αλλον φακο στα 11mm δεν αγορασα τον 10mm hyperion και προσωρινα εχω τον plossl.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ημουν και εγω στον ιδιο προβληματισμο και τελικα με το 10" αγορασα τον hyperion 8mm και τα δυο fine tuning. .

Μπορείς να μου εξηγήσεις την χρησιμότητα των fine tuning?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ημουν και εγω στον ιδιο προβληματισμο και τελικα με το 10" αγορασα τον hyperion 8mm και τα δυο fine tuning. .

Μπορείς να μου εξηγήσεις την χρησιμότητα των fine tuning?

Πρακτικά μεταβάλεις την εστιακή απόσταση ενός προσφθαλμίου μεγαλώνοντας την απόσταση μεταξύ των 2 τμημάτων του με τα fine tuning rings. Είναι σαν να παίρνεις 3 extra προσφθάλμια καθώς μπορείς και να συνδυάσεις 2 rings μεταξύ τους.

 

Στο site του πλανηταρίου θα βρέις έναν καλό συνοπτικό πίνακα με τα mm που θα πάρεις.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1380

 

Και εγώ βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα πάντως και δεν είμαι σίγουρος τι να πάρω. Ξέρω πως θα βαριέμαι να βάζω και να βγάζω rings ειδικά μέσα στα σκοτάδια! Αν όμως ξέρεις πως η βραδυά θα έχει καταπληκτικό seeing, τότε θα μπορείς με ελάχιστο κόστος να αυξήσεις την μεγένθυνσή σου σε τεράσστιο βαθμό. Π.χ. το 8mm σου δίνει x150 και με το ring 24mm πας στα x240. Αν βάλεις και barlow πας στα x460. Παράλληλα από όσο ξέρω δεν αλλάζει η ποιότητα της εικόνας καθώς δεν παρεμβάλεται εξτρά φακός, απλά αλλάζεις τον εστιακό λόγο.

 

Εγώ έλεγα να πάρω ένα Baader Zoom, που αν συνδυαστεί και με τον barlow δίνει μεγάλο range από 4 - 24 mm. Αυτά και ένα καλό 2ιντσο για μεγάλο πεδίο πιστεύω πως θα με καλύψουν για καιρό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ημουν και εγω στον ιδιο προβληματισμο και τελικα με το 10" αγορασα τον hyperion 8mm και τα δυο fine tuning. .

Μπορείς να μου εξηγήσεις την χρησιμότητα των fine tuning?

Το κατω στοιχειο των hyperions ξεβιδωνει και μπορεις να βαλεις ενα ring 14mm ή 28mm ή και τα δυο μαζι. Ετσι η εστιακη αποσταση αλλαζει. Ετσι πχ ο 10mm γινεται 8.4mm 7.1mm 6.1mm. Χωρις fine tuning ring και με barlow εχεις και τα 5mm (240x). Ετσι αντικαθιστας τον 10mm plossl και εχεις και πολυ υψηλες μεγεθυνσεις.

 

Προσωπικα ακομη δεν εχω αποφασισει τι φακο να παρω για να γεμισει το κενο στις εστιακες απο 25mm μεχρι 10mm. Ο λογος ειναι οτι δεν ξερω σε ποια αντικειμενα θα εκμεταλλευτω αυτες τις εστιακες. Μεχρι στιγμης εχω χρησιμοποιησει για deep sky και πλανητικη τον 8mm ως 6mm ,τον 25mm για το φεγγαρι και το Νεφελωμα του Ωριωνα και μου εχει δημιουργηθει αναγκη για καποια αντικειμενα ωστε να σκεφτομαι την αγορα ενος 32mm. Δεν ξερω αν παρω εναν 21mm λη 17mm θα τον χρησιμοποιησω και που.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης