Jump to content

ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και καλώς σας βρήκα ! Είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος εδώ και 3.5 χρόνια και αποφάσισα έπειτα από καιρό να συμμετάσχω και εγώ στο φόρουμ σας . Είμαι κάτοχος 8αρι νευτωνίου (Skywatcher ) με εστιακή απόσταση 1000mm και έχω καταφέρει μέχρι στιγμής να εξερευνήσω και εγώ λίγο από το πανέμορφο σύμπαν που κατοικούμαι . :D Επιπλέον ξέχασα να αναφέρω οτι η στήριξή μου είναι η EQ-5 και ότι πρόσφατα έκανα μία απόπειρα φωτογράφησης της Σελήνης που δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα δυστυχώς :? Τέλος Πάντων εύχομαι καθαρούς ουρανούς και καλή παρατήρηση σε όλους :mrgreen:
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή συνέχεια στον μαγικό κόσμο του Σύμπαντος :D

Καλωσόρισες στο Astrovox, ότι χρειαστείς εδω είμαστε :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σας βρήκα παιδιά. Προς το παρόν έχω καποιες αποριες . Διαβαζοντας στο Backyard για τα προσοφθαλμια ευρεως πεδιου και επειτα απο συζητηση με καποιον αρμοδιο και επειδη το καλοκαιρι θα εχω την ευκαιρια να απολαυσω σκοτεινους ουρανους μακρια απτην πολη θα ηθελα να μου κανετε καποιες προτασεις προσοφθαλμιων ευρεως πεδιου για deep sky περα απο Nagler γιατι ισως δεν το σηκωνει η τσεπη μου στην παρουσα φαση . Παρολα αυτα αν πιστευετε οτι καποιο Nagler πραγματικα αξιζει αναφερτε το :mrgreen:

Επιπλεον εχω ακουσει οτι στην περιπτωση της Αφροδιτης με την χρηση ειδικου φιλτρου μπορεις να δεις καποια νεφικα χαρακτηριστικα. Αυτο ισχυει η οχι ?

 

Ο εξοπλισμος μου ειναι ο εξης :

-Νευτωνιο 8ιντσο Skywatcher 200mm/1000mm

-EQ-5 με το μοτερακι για παρακολουθηση

-Ενα 28αρι προσ/μιο που ειχε απο την μανα του

-Ενα ζουμ προσοφθαλμιο της Celestron 8-24

-Ενα 6αρι προσοφθαλμιο της Skywatcher(προφανως το χρησιμοποιω για πλανητικη παρατηρηση κυριως)

-Ο Τele-Vue Barlow 2X

-Φιλτρο Σεληνης

-Φιλτρο Ηλιου

-(Δεν αναφερω τους χαρτες και τα βιβλια )

 

Ποια πιστευετε οτι θα επρεπε να ειναι η επομενη αγορα μου και γιατι ; (δεν σκοπευω να κανω αναβαθμιση σε goto σε αμμεσο χρονικο διαστημα )

KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε καλώς όρισες και από μένα και να περάσεις καλά στον κόσμο της αστρονομίας :)

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε μου !!!Καλως ορισες και καλη συνεχεια στο χωρο της αστρονομιας !!! :)

Εχω καιεγω αυτην την απορια για προσοφθαλμιο ευρεους πεδιου γιαπαρατηρηση βαθυ ουρανου (deep sky) ημουν ετοιμος να γραψω αλλα με προλαβες :D.

Α και την εικονα που εχεις,την εχω φοντο στο laptop μου :D πραγματικα μαγευτικη !!!

 

Φιλικα,Γιωργος :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε greek destiny σε ευχαριστω πολυ για το θερμο σου καλοσορισμα.!:) Η φωτογραφία αυτή είναι ο γαλαξίας της Ανδρομέδας, ο γείτονάς μας δηλαδή! Σου έστειλα friend request γιατί είδα ότι είσαι από Ιωάννινα! Εκεί είναι και το χωριό μου! Επιπλέον αν μάθω για το προσοφθάλμιο θα σε ενημερώσω! :mrgreen: :D
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε.Γνωριζω ποιος ειναι και ξετρελαθηκα και μια φορα που τον ειδα :) Σου στελνω πμ να τα πουμε :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης