Jump to content

ψαχνω τηλεσκοπιο βοηθεια!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω έχουμε ξεφύγει λίγο και ίσως να το νομίζω αυτό επειδή δεν έχω καταλάβει εγώ καλά.

Φίλε μηχανοφάγε (δεν ξέρω και πως σε λένε) θέλεις να ασχοληθείς και εσύ με το hobby ή έτσι απλά θέλεις να κάνεις ένα απλό και φθηνό δωράκι στην κόρη σου ; ΓΙατί έτσι και θέλεις να ασχοληθείς και εσύ πιο σοβαρά τότε τα περισσότερα αν όχι όλα απο τα τηλεσκόπια που σου έχουμε προτείνει δεν κάνουν για πολλά πολλά και σίγουρα θα απογοητευτείς.

Για βοήθησε μας λίγο περισσότερο :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έγραψε ότι θέλει μέχρι 100 ευρώ γιαυτό και περιοριστήκαμε σε αυτές τις επιλογές. Πιστεύω ότι όποιος και να θέλει να ασχοληθεί σε αυτήν την περίπτωση, αν περιοριστεί στα 100 ευρώ δεν υπάρχει περίπτωση να απογοητευτεί. Αν απογοητευτεί το πουλάει μετά, σιγά ! :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αγγελε το ονομα μου ειναι χρηστος

θελω να της παρω κατι μεχρι 100,00€ γιατι οπως καταλαβαινεις εχω και τουρτες και ενα παπαγαλακι που θελει και το κοστος ξεφευγει,,,το τηλεσκοπιο ηταν καθαρα δικη της επιλογη χωρις καμια δικη μου παρεμβαση,θα ηθελα για να ειμαι ειληκρινης να ειναι κατι καλυτερο απο παιχνιδι αν και δεν ξερω αν θα αξιζε και θα αντεχε στα χερια τους,,,ειμαι μεταξυ των παραπανω που σας εγραψα αλλα δεν λεει οτι υπαρχει το Heritage 76 (SKDOB76-IYA) που το βλεπω απο οσο εχω προλαβει να ασχοληθω ως ποιο καλη επιλογη και το Esa Telescope 225x ως οικονομικοτερη επιλογη

και τωρα το δυλημα,αν θα εχει οντος ορεξη και δεν θα το δει μονο για μια ωρα και μετα να το ξεχασει ετσι και εχω επιλεξει το ποιο οικονομικο τοτε θα το μετανιωσο

αν της παρω το heritage και το σπασουν(εχω και αλλη μια 3 ετων!!!)τοτε παλυ προβλημα

σκευτομαι να καταληξω στο heritage μηπως και ασχοληθω δηλα και εγω μαζι της,,,πριν απο λιγες ημερες επιστρεφοντας βραδυ σπιτι ειχε βρεξει και μετα απο αερα που σταματησε κοιταξα ψηλα στον ουρανο και παρατηρησα ποσο καθαρος και ομορφος ηταν με τα ατερια να λαμπουν!!!και σκευτηκα ποσο ωραια ιδεα ειχε ενα κοριτσι μολις 4 ετων!!!ετσι λοιπον βλεπω να κανω μια καλυτερη αγορα τυπου heritage η καποιου παρομοιου που θα περιμενω πλεον να μου προτεινεται μοντελα που σας φαινονται στην κατηγορια μεχρι max των 100€ καλυτερα,

δεν ηθελα να κουρασω αλλα εχω πληρη αγνοια με το θεμα,,,θα της παρω κατι καλυτερο απο απλο παιχνιδι και θα προσπαθησω να το παροστατευσω οσον το δυνατον καλυτερα να αρχισουν οι βανδαλισμοι!!!!

περιμενω προτασεις γιατι ο καιρος πλησιαζει και πρεπει να κανω παραγγελια

ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι ιδιο με το heritage 76. Απλα αντι για εστιακη 300mm εχει 350mm. Τι σημαινει αυτο; Οτι πχ με ενα φακο 20mm το heritage δινει 15x μεγεθυνση ενω αυτο δινει 17,5x. Βλεπω οτι στα 16€ παραπανω που ζηταει δεν εχει ερευνητη (οχι οτι τον χρειαζεται) αλλα δινει ενα barlow(αμφιβολης ποιοτητας αλλα φανταζομαι μια χαρα για τις δυνατοτητες του τηλεσκοπιου) και ενα φιλτρο σεληνης που το πιο φτηνο που ξερω κανει 13€.

 

Μια χαρα. Απλα ξεχνας την επιγεια παρατηρηση.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο απλα δειχνει αντεστραμενα τα ειδωλα και αναποδα. Πχ το σπιτι απεναντι θα το εβλεπες αναποδα και τον ουρανο κατω. Στην ουρανια παρατηρηση αυτο δεν σε πειραζει, αφου στο συμπαν δεν υπαρχει κατω και επανω...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καταλαβα!!!πλακα θα εχει αν και δεν πιστευω να βλεπω κατι επιγειο!!αλλα απο δυνατοτητες παντα για τα παραπανω που εχω γραψει νομιζω οτι θα κανω δουλεια ετσι;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα. Το heritage ειναι στις επιλογες μου οταν σκεφτομαι να κανω δωρο σε καποιον.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενταξει τοτε!στις 28 εχουμε τα γεννεθλια με καλεσαν σημερα να μου πουν οτι αυριο παραλαμβανω το τηλεσκοπιο!αρα στο τελος του μηνα θα σας πω εντυπωσεις απο την μικρη εξερευνητρια των ουρανων!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα και χρονια πολλα....θα χρειαστω λιγο την βοηθεια σας,,,το τηλεσκοπιο ηρθε!!!

πως βλεπουμε;;;; :mrgreen:

ξερω ακουγεται χαζο αλλα θελω να με βοηθησεταο ωστε να δω πως μπορω να το συναμορλογισω σωστα και να μου πειτε πως μπορω να δω!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχει οδηγιες;;; Ο σωληνας φανταζομαι δεν θελει να πειραξεις τιποτα(ισως καποια στιγμη ευθυγραμμιση) Νομιζω οτι εχει μια βαση dobson που αν δεν ειναι ετοιμη, τη συναρμολογεις και λογικα θα εχει μια χειροβιδα που θα σφιγγει απο τη μια πλευρα το τηλεσκοπιο πανω στη βαση. Απο εκει και περα τα προσοφθαλμια που εχει μεσα αναλογα με την εστιακης τους δινουν και μεγεθυνσεις. Μικροτερη εστιακη πχ 10mm μεγαλυτερη μεγεθυνση, 25mm μικροτερη.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα,,,εχει οδηγιες και το εχω συνδεσει οπως λενε,,,αλλα βλεπω μαυρο χωρις να μπορω να καταλαβω τι φταιει,,θα δοκιμασω στο φεγγαρι με την πρωτη ευκαιρια που ειναι και ο μεγαλυτερος φωτεινος ογκος να δω τι μπορει να κανω λαθος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης