Jump to content

Επιλογη πρωτου τηλεσκοπιου για ερασιτεχνη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτελους σας βρηκα και ειμαι καταενθουσιασμενος διοτι εχει εδω και καιρο που ψαχνω για ενα τηλεσκοπιο για αστροπαρατηρηση.το budget ειναι 300-400 ευρο και δεν θελω κατι το τελειο ψαχνω για κατι το οποιο συμφωνα με το δειλο ξεκινημα μου να με καλυψει οσο το δυνατον καλυτερα.

Εχω δει καποια μοντελα αλλα θα ηθελα και την δικη σας εμπειρη γνωμη.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Dare to dream(Τολμα να ονειρευεσαι )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω δει καποια μοντελα αλλα θα ηθελα και την δικη σας εμπειρη γνωμη.

 

 

Καλως ηρθες

Δες αυτα που λεει ο Δημητρης, αλλα πες μας και ποια ειδες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nai..συνηθως αυτα βλέπουν όλοι.....αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα Dobsonian 8'' κλασσική αξία....

 

Για παρατήρηση χρειάζεσαι αρχικά τηλεσκόπιο με μεγάλη διάμετρο...

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες για να μπορέσει κάποιος να προτείνει εξοπλισμό. Το τι θα παρατηρείς, από που θα παρατηρείς, που θα αποθηκεύεις το τηλεσκόπιο, πως θα το μεταφέρεις και αν έχεις σκοπό να ψάχνεις αντικείμενα με χάρτες. Αν δεν τα έχεις ξεκαθαρίσει και ο ίδιος είναι καλή ευκαιρία να το κάνεις.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βεβαιως και να δωσο.Μενω στο πανοραμα θεσ/νικης(δεν ειμαι λεφτας :P) εχω μεγαλη αυλη και απλετο ουρανο το μερος δεν ειναι πολυ φωτεινο οποτε λογικα θα μπορω να παρατηρω ανετα ειδάλλως θα ειμαι στην σοφιτα οπου και εχει απολυτο σκοταδι,αρχικα λεω να ξεκινισω με την παρατηρηση φεγγαριου κτλ ΑΛΛΑ δεν θελω να πεσω στην κατηγορια go-to διαβασα σχετικα με αυτο μεσα στο φορουμ οποτε λεω να ασχολιθω με χαρτες ναι.Οπως προανεφερα ειμαι νεοπας αλλα εμειδη απο σπορος παντα με χαζευε το συμπαν εχς ορεξη.

 

Ευχαριστω που ασχολιστε κιολας¨)

Dare to dream(Τολμα να ονειρευεσαι )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά κι απο μένα φίλε μου. Εγώ έχω το 3ο απο αυτά που έδειξες, το skymax 102mm και είναι αρκετά καλύτερο απο ολα τα υπόλοιπα που πρότεινες. Είναι εξαιρετικό για πλανητική παρατήρηση κυρίως και άριστο για επίγεια παρατήρηση, κάτι που δεν θα σου προσφέρουν τα άλλα τηλεσκόπια που ανέφερες.

Ομως έχει μικρή διάμετρο και κατα συνέπεια δεν ικανοποιεί στο μέγιστο.

 

Αυτό που χρειάζεσαι είναι όσο το δυνατόν περισσότερες ίντσες (διάμετρο κατόπτρου) και ειδικά για το μέρος που μένεις, όντως, το 8" dob της skywatcher είναι μονόδρομος. Είναι το τηλεσκόπιο που θα σε ικανοποιήσει με αυτά που θα σου δείξει και θα σε κολήσει με την αστρονομία και το χόμπυ.

 

Θα σου φύγει το μάτι! :cheesy:

 

Καινούργιο έχει 350 αλλά υπάρχει σε αγγελία που σου δίνω παρακάτω και μάλιστα (τυχερέ) στον Σταυρό Θεσσαλονίκης, σε πολύ καλή τιμή! Τρέχα!

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17881

 

Kαλή αρχή!

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως έχουν πι και άλλη, ένα κλασσικό Dobsonian με καθρέφτη 8" σε διάμετρο είναι πολλή καλώ τηλεσκόπιο. Σκέτο Dobsonian δεν θα έχει GoTo, βέβαια, αλλά αυτό δεν είναι καθόλου απαραίτητο. Χωρίς το GoTo θα μάθεις τον ουρανό καλύτερα. Σε περιοχές που δεν υπάρχουν φώτα, ένα τέτοιο τηλεσκόπιο θα σου δείξει πάρα πολλά. Αυτή η σελίδα σου δεινή μια ηδέα: http://www.deepskywatch.com/deepsky-sketches.html
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια τι να πω με εχετε συγκινηση τρομερα με το ενδιαφερον σας.καλα ομως ολα αυτα αλλα η αγορα ενας μεταχειρισμενου ειναι καλη ιδεα????με τον ανθρωπο στο λινκ εποικινωνισα ηδη θα παω τωρα και μια βολτα απο το πλανηταριο να το δω απο κοντα και θα σας πω
Dare to dream(Τολμα να ονειρευεσαι )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ένα μεταχειρισμένο Dobsonian το κύριο πράγμα που πρέπει να κοιτάξεις είναι η κατάσταση του καθρέφτη. Άμα ο καθρέφτης είναι σε κάλλη κατάσταση, και γενικά το τηλεσκόπιο φαίνεται εντάξει, τότε πιθανώς δε θα έχεις προβλήματα. Μη ξεχνάς ότι αυτά το όργανα είναι απλά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης