Jump to content

παρακαλώ για συμβουλή!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας! Θέλω να ασχοληθώ με την αστροφωτογράφηση, Έχω ένα skywatcher dobsonian 8" και μια Canon 60D. Aσχολούμαι αρκετά με φωτογραφία. Είδα φωτό από ένα φίλο με Dob 10" goto και έπαθα πλάκα! ϊσως για τους πιο έμπειρους να μην αρκεί αλλά εμένα για αρχή μού άρεσαν. Βλέπω ότι πρέπει να πάω σε ισημερινή, κατανοητό. Είναι βέβαια και εποχες που το σκέφτεσαι γιατί δεν είναι λίγα τα χρήματα. Τι να κάνω; Να δω την HEQ5 ή πρέπει να πάω στην NEQ6 που δέχεται πολύ περισσότερα κιλά; Ο σωλήνας μου είναι 11 κιλά. Η HEQ5 πωλείται 949 στο πλανητάριο, βάλε και δακτυλίους, t-ring κλπ περνάμε το χιλιάρικο. Μήπως να δω κάποιο άλλο τηλεσκόπιο/σετ στηριξη και σωλήνα στα ίδια λεφτά; Υπάρχει άλλη επιλογή σε στήριξη ώστε να μην είναι goto αλλα να έχει μόνο μοτέρ στην ορθή αναφορά και να βγαίνει πιο οικονομικά αλλά να κάνει τη δουλειά της; Νιώθω ότι ρωτάω πολλά αλλά ουσιαστικά είμαι άσχετος με την αστροφωτογράφηση γιατί ό,τι βλέπω είναι από το ίντερνετ, δεν έχω κάποιον για να δω από κοντά. Ευχαριστώ πολύ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα να πάρεις την heq5 pro (τουλάχιστον) μαζί με τα δαχτυλίδια για 8" και να κάνεις τον χαβαλέ σου με το νευτώνιο που ήδη έχεις. Όταν σοβαρέψει το πράμα αργότερα βάζεις και έναν ερευνητή της orion για να κάνεις και οδήγηση http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11658&highlight=%EF%E4%E7%E3%E7%F3%E7 (θα χρειαστείς και μια οδηγητική κάμερα περίπου στα 200 ευρώ όπως η qhy5).

Όταν με το καλό μαζέψεις και άλλα χρήματα θα σου πρότεινα επίσης να πάρεις το ed80 ή το ed65 που είναι διοπτρικά τηλεσκόπια και είναι αρκετά ελαφριά και μαζεμένα σε σχέση με το 8άρι που έχεις.

Η φωτογράφιση σου θα γίνει πιο εύκολη και πιο φορητή με τα παραπάνω τηλεσκόπια που σου ανέφερα. Όποιαδήποτε απορία έχεις εδώ είμαστε :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη γρήγορη απάντηση! Να σε 'ζαλίσω΄ ακόμα λίγο, μια και βλέπω μια εναλλακτική. Μήπως να αφήσω το νευτώνειο στην άκρη για παρατήρηση και να πάρω κατευθείαν το ΕD 80 (449€) και την EQ5 (349€) και τα μοτερ ορθης αναφορας και αποκλισης (144€); Δεν έχει μόνο το ορθης αναφορας, το αλλο μαλλον αχρηστο θα μου ειναι αλλα τελος παντων. Όλα αυτά βγαίνουν όσο η HEQ5 pro μόνη της. Εννοώ πως αν δεν εχω σκοπό να βάλω το βαρύ 8ιντσο πάνω αλλά μόνο το ED80 που από όσο βλέπω και αλλού ενδύκνειται για αστροφωτογράφηση έχω να χάσω κάτι με πιο light στήριξη; Διάβασα ότι σηκώνει 9 κιλά και το ED80 είναι 3! (αν και μου φαινεται λίγο). Ευχαριστώ και πάλι!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη γρήγορη απάντηση! Να σε 'ζαλίσω΄ ακόμα λίγο, μια και βλέπω μια εναλλακτική. Μήπως να αφήσω το νευτώνειο στην άκρη για παρατήρηση και να πάρω κατευθείαν το ΕD 80 (449€) και την EQ5 (349€) και τα μοτερ ορθης αναφορας και αποκλισης (144€); Δεν έχει μόνο το ορθης αναφορας, το αλλο μαλλον αχρηστο θα μου ειναι αλλα τελος παντων. Όλα αυτά βγαίνουν όσο η HEQ5 pro μόνη της. Εννοώ πως αν δεν εχω σκοπό να βάλω το βαρύ 8ιντσο πάνω αλλά μόνο το ED80 που από όσο βλέπω και αλλού ενδύκνειται για αστροφωτογράφηση έχω να χάσω κάτι με πιο light στήριξη; Διάβασα ότι σηκώνει 9 κιλά και το ED80 είναι 3! (αν και μου φαινεται λίγο). Ευχαριστώ και πάλι!

 

 

Για να μη σε βάλω σε διαδικασία απάντησης, μόλις τηλεφώνησα στο πλανητάριο Θεσσαλονίκης και μού είπαν ότι η καλύτερη επιλογή είναι η HEQ5 και μετά βλέπουμε. Ο Παναγιώτης πολύ εξυπηρετικός και υπομονετικος ;). Σε ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

οπως αναφερεις πιο πανω μην αρκεστεις σε τπτ λιγοτερο απο HEQ5 και γενικα να προσεχεις τις αγορες σου, μην παρεις κατι και μετα ειτε το μετανιωσεις ειτε δεν σου φτανει ως προς τις απαιτησεις σου.

Η ολη υποθεση θελει διαβασμα και ψαξιμο και να δεις περιπου τι σου αρεσει να φωτογραφιζεις ετσι ωστε και ο εξοπλισμος να ειναι ο αντιστοιχος.

Τωρα για το να βαλεις το 8"αρι σου πανω σε ισημερινη δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα γιατι το δικο σου ειναι f6 και ,νομιζω, οτι δεν θα εστιασει η dslr που πιθανων να εχεις (δεν ειμαι απολυτα σιγουρος θελει να το κοιταξεις). Αν δεν εστιαζει τοτε θα μπεις σε περιπετεια να αλλαξεις εστιαστη χαμηλου προφιλ που θα σου κοστισει σχεδον ενα dob... Αφου σε βλεπω ορεξατο για φωτογραφιση τοτε μια λυση ειναι να πουλησεις το dob σου και να παρεις το ed80 που θα σε καλυψει (φωτογραφικα)για πολλα χρονια.

Καλη συνεχεια!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Στέλιο, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Από αυτά που βλέπω ψιλοζορίζουν τα πράγματα. Ενώ τα πάω πολύ καλά με υπολογιστές.φωτογραφία ε και και γουστάρω την αστρονομία βλέπω νιώθω τώρα σαν τα παιδάκια που πάνε να διαλέξουν pc με γρήγορο επεξεργαστή;). Προφανώς θέλει πολύ ψάξιμο ακόμα αλλά και διάβασμα! Δεν είναι 'δίνω 1000€ και καθάρισα'. Άσε που δεν φτάνουν και τα 1000 μετά και τρέχα γύρευε. Δεν είναι καιρός για τέτοια. Μάλλον θα το αναβάλω. Πέραν όμως της φωτογράφισης, μια ισημερινή στήριξη θα την πάρω. Να είσαστε καλά! Ευχαριστώ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης