Jump to content

Sequence Generator Pro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

εδώ και λίγο καιρό βρήκα αυτό το software και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά. Είναι κάτι σαν το Nebulocity χωρίς το κομμάτι επεξεργασίας αλλά με πολύ περισσότερα και αρκετά ωραία χαρακτηριστικά που πιστεύω ότι είναι αρκετά χρήσιμα στην αστροφωτογράφηση.

 

 

Έχω κατεβάσει την δοκιμαστική έκδοση και μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί αρκετά.

 

Το έχει κάποιος φίλος ή το έχει δοκιμάσει και ποιά είναι η γνώμη του;

 

Για όσους δεν το γνωρίζουν παρακάτω είναι η διεύθυνση που μπορείτε να δείτε όλα τα χαρακτηριστικά του.

 

[code:1]http://www.mainsequencesoftware.com/SGPro.html[/code:1]

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έκανα την κίνηση και το αγόρασα.

 

Τιμή $99 περίπου 80ευρώ και σου δίνει τη δυνατότητα να το εγκαταστήσεις σε 3 υπολογιστές.

 

Υπάρχουν και μερικά εκπεδευτικά βίντεο π.χ. για το πως να φτιάχνεις διαφορετικά προφίλ για τα setup σου , sequence, focusing, modules.

 

 

http://www.mainsequencesoftware.com/support.html

 

 

sgPro_ss3.jpg

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχε ξεκινήσει σαν open source προσπαθεια για sequence generator για το nebulocity. Καπου στο δρόμο το γυρίσανε σε εμπορικό προϊόν, οπότε μου την "σπασανε" και δεν τους ακολουθησα ποια. Το μεγαλο του ατου ειναι ότι ειναι το μόνο που μπορεί να αυτοματοποιήσει (και μεσα σε sequence) το autofocus σε nebulocity ενω χρησιμοποιει πχ PHD και εχει και dithering και ολα τα καλουδια που ενα sequence generator πρεπει να εχει - τα αλλα δυο που ξερω στηριζονται στο MaximDL.

 

Το μειον (οσο το παρακολουθούσα) ήταν το Elbrus (ποτε δεν το κατάφερα να βγάλει κατι με νόημα), αλλά τώρα με το pinpoint ίσως τα πράγματα να εχουν βελτιωθεί.

 

Προσωπικά περιμένω τον Starks να βαλει το autofocus στο nebulocity και θα ειμαι ικανοποιημένος. Απο εκεί και πέρα γίνεται πολύ πολύπλοκο (και ασταθές) το σύστημα, είναι πολλά τα πράγματα που πρέπει να συνεργαστούν στην εντέλεια, και πολλά που μπορεί να πανε κατα διαόλου και να χαλάσουν την βραδιά. Μόνο αν εχεις μονιμο παρατηρητήριο και αξιόπιστο εξοπλισμό (και μπόλικο χρόνο να ασχοληθεις να τα φέρεις εκει που θες) ΙΜΗΟ αξίζει να το παλέψεις.

 

(φυσικά μιας και το αγορασατε περιμένω γνωμες, ειμαστε παντα ανοικτοί να αλλάξουμε γνώμη αν χρειαστεί ;) )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω ψάξει με το Elbrus (χθές το έκανα install μέσα από to πρόγραμμα ...κατέβασε αρκετά αρχεία περίπου 1GB)

 

Εκτός από την αυτοματοποίηση και την οργάνωση των λήψεων μερικά ακόμα από αυτά που μου αρέσουν και προσωπικά τα βρίσκω αρκετά χρήσιμα είναι:

 

1. Δημιουργία προφίλ έτσι ώστε να μη χρειάζεσαι να γράφεις κάθε φορά τι χρησιμοποιείς στο setup σου.

2. Flats Wizard που σου δείχνει το χρόνο που χρειάζεσαι για κάθε φίλτρο σε συγκεκριμένα ADU.

3. Image Grader που σου δίνει μια βαθμολογία μεταξύ των λήψεων του ίδιου χρόνου και φίλτρου έτσι ώστε να μπορείς πολύ γρήγορα να δεις ποιά λήψη μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα για κάποιο λόγο (αν δεν κάνω λάθος βαθμολογεί το focus).

 

Το είχα δοκιμαστικά από το Πάσχα και δεν μπορώ να πω ότι μου δημιούργησε κάποια δυσκολία ή δυσλειτουργία όσε φορές το δοκίμασα.

 

Το καλό είναι ότι το δίνουν για δοκιμή Full για 45 μέρες χρήσης (όχι συνεχόμενες αλλά για κάθε μέρα που θα το χρησησιμοποιήσεις) οπότε νομίζω ότι είναι αρκετός χρόνος.

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανέβασαν ύστερα από παράκλησή μου κ το πλήρες manual σε ένα pdf αρχείο αντί για το online help που είχαν

 

http://www.mainsequencesoftware.com/Sequence Generator Pro v2.2.pdf

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα μου αρεσε. Πολλα καινουρια features (autofocus, phd dithering etc) και ωραιo interface. Αλλα δεν μπορω να αποχωριστω το Maxim οσο και να προσπαθησα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Δημήτρη πολύ ωραία κίνηση.

 

Πολύ χρήσιμο το manual να το έχεις off-line για όποτε το χρειαστείς.

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης