Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλήθεια φίλοι, δεν είναι θεαματική η εξέλιξη της συμμετοχής στο astrovox; Πριν από ένα χρόνο υπήρχαν μέρες χωρίς δημοσίευση μηνύματος ή μια αστροφωτογραφία μπορούσε να μείνει στην πρώτη σελίδα αρκετές μέρες. Τώρα πλέον πρέπει να αφιερώνει κανείς πολύ χρόνο αν θέλει να παρακολουθεί πλήρως το forum και μηνύματα και φωτογραφίες έχουν πλέον συνεχή ροή. Αν και αυτό μπορεί να δημιουργεί μια μικρή «αγοραφοβία» στους παλαιότερους που αισθάνονται το astrovox δικό τους χώρο, προσωπικά χαίρομαι πολύ που για τους ερασιτέχνες αστροπαρατηρητές υπάρχει ένα τόσο «ζωντανό» σημείο αναφοράς, μιά πηγή πληροφοριών (ελληνική), ένας τόπος e-συνάντησης. Αυτά που δεν είχαμε εμείς όταν ξεκινάγαμε την παρατήρηση και δεν γνωρίζαμε ούτε έναν που να κάνει το ίδιο...

 

Ελπίζω αληθινά αυτή η συμμετοχή να αντανακλά ένα πραγματικό και αυξανόμενο ενδιαφέρον των νέων για την αστρονομία. Βέβαια, δεν θα γίνει ποτέ αντικείμενο ασχολίας των πολλών, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο. Αρκεί όμως αυτοί που αγαπάνε την αστρονομία και την παρατήρηση να έχουν τη δυνατότητα της πληροφόρησης και της μεταξύ τους επικοινωνίας και έκφρασης.

 

Καθαρούς ουρανούς,

Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία Στέφανε, να πω την αλήθεια και εγώ είχα κατά νου να γράψω κάτι ανάλογο.

 

Επειδή παρακολουθώ το astrovox από τις πρώτες του μέρες είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος. Είναι σημείο αναφοράς για καινούριος και παλιούς φίλους της αστρονομίας και σημαντική βοήθεια για πληροφορίες. Ξεθάβοντας κάποια παλιά αρχεία κριτικής στο astrovox πιστεύω πως απαντήθηκαν με την εξέλιξη των πραγμάτων. Φυσικά για τον Αντρέα ότι και να γραψω θα είναι λίγο (άσε που θα με μαλώσει γιατί κρατάει ένα πολυ σεμνό προφίλ). Αλλά αν η ψυχή του astrovox είναι ο Αντρέας, η κινητήρια δύναμη είναι τα μέλη του, που ο καθένας με τον δικό του τρόπο δείχνει το ενδιαφέρον του στην Αστρονομία.

 

Αξιοσημείωτο είναι ότι πολλοί τοπικοί σύλλογοι οφείλουν εν πολλοίς την ανάπτυξη τους στην σελίδα αυτή.

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα το astrovox εχει ξεφυγει περα απο καθε οριο πλεον και αυτο οφειλεται στο οτι η ερασιτεχνικη αστρονομια διαδοθηκε και εχει αρχισει να γινεται ενα ειδος μοδας οσο περιεργο κι αν φαινεται αυτο.

 

Φιλε Στεφανε, οσον αφορα το θεμα της αγοραφοβιας κοβω το κεφαλι μου οτι ετσι οπως τα λες συμβαινει για μερικους μερικους απο εδω, αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα το οποιο καλο θα ηταν να μη θιξω! Το θεμα της αγοραφοβιας φιλε μου ειχε φανει απο το 1994 στον πρωτο ομιλο ερασιτεχνικης αστρονομιας, αλλα η αγοραφοβια εκει ηταν πραγματικη κι οχι διαδυκτιακη...

 

Ευχομαι ετσι να συνεχισει, και οσο κι αν πικραθηκα πριν απο λιγο καιρο απο τις αντιδρασεις καποιων υποτιθεται """""""""μεγαλων"""""""", εγω συνεχιζω να διαφημιζω το astrovox παντου. Και σε αλλα forums και σε ατομα ποθ ενδιαφερονται.

 

Η ερασιτεχνικη αστρονομια θα μεγαλωσει ακομα πιο πολυ και μαλιστα σε λιγο καιροθα βλεπουμε πραγματα τα οποια δε πιστευουμε. Ηδη ενας φιλος, ο οποιος απεχει απο διαδυκτιο ομως, στηνει θολο σε ενα χωριο εκτος Αθηνων με τρελο εξοπλισμο. Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφιες συντομα

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης