Jump to content

Olympus 10x50 DPS-1 ή Celestron 15 x 70 Skymaster


Vega74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταιες μερες ψαχνω απεγνωσμενα να βρω κυαλια για αστροπαρατηρηση σε οικονομικη τιμη.

Διαβαζοντας τις κριτικες κατεληξα σε αυτα τα δυο.

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00008Y0VN/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE και

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0000AKGX3/ref=gno_cart_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

 

Δεδομενω οτι οι περισσοτεροι προτεινουν, ως ιδανικοτερα, τα 10Χ50 θα ηθελα να ρωτησω αν τα 15Χ70 θα μου προσφερουν κατι περισσοτερο στην "μαγεια" της αστροπαρατηρησης.

[/url]

There''s a starman waiting in the sky

He''d like to come and meet us

But he thinks he''''d blow our minds

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με Skymaster 15χ70 στηριγμένα σε τρίποδα βλέπω διακτυλίους στον Κρόνο, ενώ με τα 10χ50 δεν τους διακρίνω.

Με τα πρώτα βλέπεις. απο μέτριο ουρανό, π.χ. M81, M82.

Πάντα τα 70άρια θα έχουν καλύτερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα με 'κόστος' το βάρος τους.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για την απαντηση.

Απλα αναρωτιεμαι αν αξιζει να θυσιασει κανεις την καθαροτητα και το ευρυ πεδιο που προσφερουν τα 10Χ50 (δεν ξερω αν κανω λαθος αυτα εχω σημειωσει απο διαφορα forums και κριτικες) με την μεγεθυνση των 15Χ70.

There''s a starman waiting in the sky

He''d like to come and meet us

But he thinks he''''d blow our minds

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι το βάρος και η παρατήρηση στα χέρια χωρίς τρίποδο , τα 10χ50 είναι ιδανικά για παρατήρηση στα χέρια, ενώ τα 15χ70 κουράζουν γρήγορα και θέλουν τρίποδο . Εσύ αποφασίζεις !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για την απαντηση.

Απλα αναρωτιεμαι αν αξιζει να θυσιασει κανεις την καθαροτητα και το ευρυ πεδιο που προσφερουν τα 10Χ50 (δεν ξερω αν κανω λαθος αυτα εχω σημειωσει απο διαφορα forums και κριτικες) με την μεγεθυνση των 15Χ70.

 

Κι εγώ πιστεύω ότι τα συγκεκριμένα 10x που αναφέρεις μοιάζουν πιό 'ποιοτικά' απο τα πολύ μέτρια Skymaster. Επίσης, ακόμη και στα 10x, εγώ, χρειάζομαι τρίποδα, αλλιώς ξάπλα σε στρώμα :)

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης