Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να 'μαστε παλι εδω....

να ευχηθω καλο... υπολοιπο καλοκαιριου κ να ελπισουμε να διαρκεσει οσο το δυνατον περισσοτερο, ο καθε ενας μας για τους λογους του! :mrgreen:

μη εχωντας τη βιασυνη αποκτησης του τηλεσκοπιου μου, παρακολουθω συχνα τις αγγελιες και σημερα που ειχα λιγο χρονο προσεξα αυτην

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18820

δεν ξερω εαν ειναι ιδανικη αγορα για μενα αλλα μου εκανε εντυπωση η φωτογραφια 8 (saturnC2.png) την οποια ο φιλος τραβηξε απο τα Ανω Πατησια, περιπου εκει που μενω και μου δημιουργηθηκε η απορια εαν οντως θα εχω τοσο καλα αποτελεσματα ή αν ειναι λογο της φωτογραφισης + ενωσης φωτογραφιων το αποτελεσμα και οχι δυνατοτητων του φακου. Ισως να με ενδιεφερε και η αγορα του εν λογο εαν προλαβαινα τη τελευταια μερα πωλησης και να κοιταζα μετα την αγορα της στηριξης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι ένα πολύ καλό εισαγωγικό τηλεσκόπιο, πολύ φορητό και εξαιρετικό για πλανητική και όχι μόνο. Η ρομποτική στήριξη θα σε βγάλει απο τον κόπο του να ψάχνεις αντικείμενα στον ουρανό, κόπος που εμένα προσωπικά μου αρέσει προς το παρόν.

 

Οι φωτογραφίες που βλέπεις είναι αποτέλεσμα επεξεργασίας και δε πρέπει να σου τραβούν τη προσοχή, γιατί άλλο η αστροφωτογραφία και άλλο αυτό που βλέπεις με το μάτι. Για παράδειγμα, τον Κρόνο τον βλέπεις στη φωτο έτσι, όμως με το μάτι θα τον δείς πολύ καλύτερα αλλά σε μικρότερη μεγέθυνση. Βέβαια μην σε ανησυχεί αυτό, σε διαβεβαιώνω πως σε βραδιές με καλό seeing θα μένεις άναυδος απο τη ποιότητα του ειδώλου στα 150x-200x. Απο την άλλη, δεν θα στερηθείς παρατήρηση deep sky και θα μπορείς να κάνεις και επίγεια.

 

Στην αγγελία αυτή έφυγε η στήριξη όμως, αν θες το σωλήνα υπολόγιζε και στήριξη-τρίποδο.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι εχω κατα νου για στηριξη απλα κοιταζε γενικα για μεγαλυτερα τηλεσκοπια, κατα προτιμηση 8". Απλα μου εκανε εντυπωση λογω της φωτορρυπανσης του κεντρου της Αθηνας.

Επισης, το δευτερο σημειο απο το οποιο θα κανω παρατηρηση συχνα ειναι το πορτο ραφτη οπου παρατηρησα οτι η δωτορρυπανση ειναι φανερα μικροτερη απο οτι το περιμενα, ειδικα τους χειμερινους μηνες οπου αν βοηθαει κ ο καθαρος ουρανος νομιζω να εκμεταλλευτω περισσοτερο τις δυνατοτητες ενος λιγο μεγαλυτερου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παντως, για να μην το κουραζω πολυ, στο μυαλο μου υπαρχουν αυτα τα δυο σαν ιδεα

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1477

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1027

 

με το δευτερο να μην ξερω την τιμη του. Δυστυχως δεν εχω ευκαιρισει να παω απο το πλανηταριο για να δω απο κοντα και να συζητησω και με τα παιδια εκει να μου κανουν τις προτασεις τους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης