Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και ειμαι καινουριος ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα για να πω δυο λογια για μενα:

Με λενε Παναγιωτη, ειμαι 15,μενω Πειραια και αρχισα με αυτο το χομπι περιπου 1,5 χρονο πριν.Για να πω την αληθεια παντα ειχα μια μανια με το συμπαν(οταν ημουν τριτη δημοτικου ο "Αγιοσ Βασιλης" μου εφερε σαν δωρο ενα βιβλιο με τιτλο "Το ηλιακο μασ συστημα" το οποιο ειχα διαβασει τουλαχιστον 5 φορες σε 2 μηνες).Πριν 1,5 χρονο λοιπον μου συνεβη το εξης: Γυρνωντας απο το νυχτερινο τμημα στα αγγλικα εβλεπα παντα δυο φωτεινα αστερια τα οποια μετα απο λιγο καιρο εγιναν καλοι μου φιλοι και καθε μερα τα εψαχνα στον ουρανο γυρνωντας σπιτι.Αρχισα λοιπον μετα απο λιγο καιρο να ψαχνω στο ιντερνετ για τροπους ωστε να μαθω ποια ειναι αυτα τα δυο αστερια και επεσα πανω σε πολλες σελιδες με θεμα την ερασιτεχνικη αστρονομια.Αυτο ηταν, η αρχη ειχε γινει. Περασα πολλους μηνες με ενα ζευγαρι κιαλια 7x50(τα οποια ηταν μαιμου :mrgreen: ) να βρισκω τον ενα αστερισμο μετα τον αλλο.Τελικα κανα 2 μηνες πριν περασα απο το καταστημα Streamtrade του κ. Νομικου και αγορασα ενα ζευγαρι κιαλια Bresser 20x60 με τα οποια εχω αρχισει στις εξορμησεις μου απο το κεντρο να βρισκω αντικειμενα Messier.Εχω βαλει μεχρι στιγμης στοχο να δω οσα αντικειμενα της λιστας Messier μπορω με τα κιαλια μου και μετα απο κανα 2 χρονια οταν θα ειμαι πιο ανετος οικονομικα να αγορασω και ενα τηλεσκοπιο.Αυτα για μενα.Ελπιζω εδω στο φορουμ να λυσω και να μου λυσουν αποριες. :D

"Τα πράγματα είναι απλά, το μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις... "
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες Παναγιώτη !

Καλή διασκέδαση με την ερασιτεχνική αστρονομία.

Όποια απορία έχεις, μπορείς χωρίς δισταγμό να ρωτήσεις,

όλα τα παιδιά εδώ (μικρά και μεγάλα) είναι πάντα πρόθυμα να

σου απαντήσουν (και πολλές φορές πιο γρήγορα από την ταχύτητα του φωτός!)

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Παναγιώτη και καλώς μας ήρθες... :-({|=

Διάβασα προσεκτικά το ..παρθενικό σου..κειμενάκι στο φόρουμ και ειλικρινά ..με άγγιξε. :)

(κάπως έτσι ..ξεκίνησα και εγώ...)

 

Σημείωσα αυτό εδώ...< μου εφερε σαν δωρο ενα βιβλιο με τιτλο "Το ηλιακο μασ συστημα" το οποιο ειχα διαβασει τουλαχιστον 5 φορες σε 2 μηνες).

 

Λοιπόν, μη ξεχάσεις το ..<κέντρο>..του πλανητικού μας συστήματος ...τον ΗΛΙΟ... 8) :-k #-o

 

 

Καλή συνέχεια και δύναμη=D>

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για ολα τα καλα σας λογια παιδια :D
"Τα πράγματα είναι απλά, το μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις... "
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ! :cheesy:
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες! Χαιρόμαστε που έχουμε στην παρέα μας έναν νεαρό αστρονόμο του οποίου η καρδιά χτυπάει για τα θαύματα του σύμπαντος. Κι εμείς κάπως έτσι ήμασταν στην ηλικία σου αλλά τώρα οι δυνατότητες με το διαδίκτυο είναι πολύ μεγαλύτερες και χαιρόμαστε που μας βρήκες. Καλή συνέχεια!!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε παναγιωτη.Καλωςηρθες στην παρεα μας και στο χωρο της αστρονομιας.Καλη αρχη και καλες παρητηρηεις να εχεις !!! Μην μασας σε τιποτα ;)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης