Jump to content

Μυστήριο: Δορυφόρος Αφροδίτης;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν είναι μυστήριο ή εγώ το έκανα μυστήριο αλλά ακούστε τι έγινε.

Εχθές 18-11-05 είχε καθαρό ουρανό νωρίς το βράδυ και φωτογράφησα την Αφροδίτη (στα Νοτιοδυτικά) με canon ixus 40 και έκθεση 15 sec.

(δεν χρησιμοποίησα τηλεσκόπιο,μόνο την μηχανή και το τρίποδο της.)

 

To θέμα είναι ότι ήταν σίγουρα η Αφροδίτη αφού με το τηλεσκόπιο ξεχώρισα την φάση στην οποία βρίσκεται.. :?

 

Η Αφροδίτη απ' ότι ξέρω, δεν έχει δορυφόρο.στις φωτογραφίες όμως εμφανίζεται κάτι που θα έλεγα ότι είναι δορυφόρος.

 

Έχω πρόβλημα στο upload των foto.Θα τις ανεβάσω στο προσεχές μέλλον.

 

Μυστήριο ή όχι??? :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα Φιλε! :D

η αφροδιτη οπως πολυ σωστα λες μεχρι στιγμης δν εχει δορυφορο.

αυτο που ειδες χθες,ηταν ενα αστερι,το οποιο ονομαζεται Nunki :D

 

περισσοτερες πληροφοριες..απο starry night :arrow:

 

 

Nunki is a main sequence star, a star that burns hydrogen in its core. Every star spends most of its lifetime as a main sequence star. The properties of a main sequence star are determined completely by its mass, which can range from 1/20 the mass of the sun up to 50 times the mass of the sun. The more massive a star is, the hotter and brighter it will be, and the shorter it will live. A star's temperature also determines its colour. The hottest stars appear blue. Slightly cooler stars appear white or yellow, and the coolest stars appear orange or red. Our sun is slightly hotter and more massive than the average star on the main sequence.Nunki is both a variable star and one member of a multiple star system. It is possible that this star is an ‘eclipsing variable’. Eclipsing variables are members of a double star system which pass directly in front of their companion stars during their orbit. When this happens, light from the companion star is blocked, and the binary star appears fainter to observers on Earth. The most famous eclipsing binary is Algol, nicknamed ‘the Demon Star’ for its spooky changes in brightness.

επισης απεχει 224.94 έτη φωτος απο εμας.

 

 

ελπιζω να βοηθησα :wink:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αμ μπράβο !! Το είδα και σε ένα από τα προγράμματα που έχω (HNSKY) με αυτό το όνομα (Νunky) αφού είχα γράψει το thread.Σε τι απόσταση είναι από την Αφροδίτη??φαίνεται τόσο κοντά που θα ορκιζόμουν ότι είναι δορυφόρος της.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αμ μπράβο !! Το είδα και σε ένα από τα προγράμματα που έχω (HNSKY) με αυτό το όνομα (Νunky) αφού είχα γράψει το thread.Σε τι απόσταση είναι από την Αφροδίτη??φαίνεται τόσο κοντά που θα ορκιζόμουν ότι είναι δορυφόρος της.

 

φιλε Τηλεμαχε,

οτι ειναι "κοντα" σε καποιον πλανητη δν ειναι απαραιτητα κ δορυφορος.(το κοντα ειναι λαθος,καλυτερα φαινεται κοντα! :wink: )

πρεπει να πληρει καποιες προυποθεσεις.(οπως ειναι:περιφορα γυρω απο τον συγκεκριμενο πλανητη με καποια συγκεκριμενη περιοδο)

 

η αποσταση του ειναι 224.9 ετη φωτος απο την αφροδιτη.. :shock:

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό οφείλετε στο ότι εμείς βλέπουμε έναν δισδιάστατο ουρανό ενώ είναι τρισδιάστατος.Άρα το αστέρι μπορεί να είναι στο βάθος και εμείς να το βλέπουμε δίπλα..

 

Έτσι???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω οταν παρατηρω την Αφροδιτη με τον φτηνο Plossl 20mm βλεπω οτι εχει εναν μεγαλο δορυφορο ισο περιπου με αυτην αλλα (λιγακι) αμυδροτερο :D :D :D
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω οταν παρατηρω την Αφροδιτη με τον φτηνο Plossl 20mm βλεπω οτι εχει εναν μεγαλο δορυφορο ισο περιπου με αυτην αλλα (λιγακι) αμυδροτερο :D :D :D

 

 

κ ποιος ειναι??? :shock:

πρωτη φορα το ακουω αυτο.

 

(πλακα μας κανεις ε??....) :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αντανακλαση της Αφροδιτης απο τον προσοφθαλμιο της πλακας ειναι!

 

:D :D :D :D

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης