Jump to content

Την βοήθεια σας στην αγορά πρώτου τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας στην αγορά πρώτου τηλεσκοπίου. Σας γνωρίζω ότι παρακολουθώ στο astrovox πάνω από ενάμισι χρόνο. Έχω αρκετά βιβλία προγράμματα στον υπολογιστή δύο ζεύγη κιάλια ( το ένα 30Χ70) και πότε πότε χρησιμοποιώ το τηλεσκόπιο του φίλου μου ένα dob 8”.

 

Μέχρι προ χτες ήμουν έτοιμος να αγοράσω το ΕΤΧ 125ΑΤ της Meade (έχω δει όλα τα σχετικά sites και την δουλειά επίσης του Χασιώτη – εκπληκτική) το οποίο στην Ελλάδα πουλιέται 1350 €, αγορά από τον Νομικό. Όμως οι 5” του 125 με κόλλησαν λίγο έτσι μετά από νέο ψάξιμο στο διαδίκτυο είδα το NexStar 8i Special Edition με τον πορτοκαλί σωλήνα το οποίο είναι πιο μεγάλο σε ίντσες αλλά με ένα μόνο βραχίονα.

 

Και μετά από όλα αυτά ρωτώ

 

Α) Το έχει κανένας από εσάς; Αν ναι εντυπώσεις.

 

Β) Τι τιμή έχει στην Ελλάδα;

 

Γ) Αν το παραγγείλω από Αμερική π.χ. από http://www.telescopes.net/celestron_nexstar_8i_special_e.html όπου κοστίζει 1399 δολάρια πόσο θα πληρώσω στο τελωνείο;

 

Και για να κλείσω, πρώτα μ’ ενδιαφέρει η παρατήρηση επίσης η αστροφωτογραφία. κατοικώ στην επαρχία και θέλω το τηλεσκόπιο μου να είναι οπωσδήποτε go to (έχω ψώνιο με την τεχνολογία).

 

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το nexstar δε πιστευω να το βρείς κάτω απο 2500 ευρώ στην Ελλάδα.

Για τις εκτελωνίσεις ακούγονται πολλά.

Τι σε ενδιαφέρει πιο πολύ,oι πλανήτες ή το βαθύ διάστημα?

Είναι η αστροφωτογράφηση μέσα στα σχέδιά σου?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης